Attentie! buurtpreventie Bel ook altijd 112 bij een verdachte situatie Het aantal wijken met een buurtwhatsappgroep stijgt, ook in Zeeland WhatsApp ZEELAND 5 Whatsappgroepen zijn populair bij buren en ondernemers. Ze gebruiken de berichtendienst onder meer om elkaar te waarschuwen voor dieven. VLISSINGEN. Het aantal wijken in Nederland dat een buurtwhatsapp groep heeft, is in de afgelopen drie maanden verdubbeld. Ook in Zeeland wordt het gebruik van be richtendiensten onder buurtbewo ners en ondernemers steeds popu lairder. De burgerinitiatieven hebben hun diensten al meer dan eens be wezen. De politie kon in Hulst bij voorbeeld een auto met gestolen VLISSINGEN. Een 24-jarige Roe meen liep vorig jaar december met een geprepareerde tas door de Goese binnenstad, op dievenpad. Winkeliers waarschuwden elkaar via WhatsApp. De politie zag het bericht ook, en kon de man in de kraag grijpen. „Whatsappgroepen zijn een mooie aanvulling op ons werk", zegt woordvoerder Willem-Jan Uytdehage van de Politie Zee land-West-Brabant. „De groepen zijn voor oplettende burgers een uitstekend middel om elkaar op de hoogte te houden. Het is voor ons een extra bron van informa tie. Zo kunnen we verdachten sneller inrekenen." spullen tegenhouden, door de sig nalementen die ondernemers met elkaar deelden via Hulst Alert. Zo konden de inzittenden worden aangehouden. Dat zegt Coen de Bruijn, eige naar van Pets en Co in Hulst. Hij richtte een waarschuwingssys teem voor de Hulster onderne mers op. „Als er verdachte perso nen worden gesignaleerd, als er iets is gestolen, of als ergens vals geld is ingeleverd, dan melden col lega's dat bij mij. Ik stuur vervol- De politie juicht de stijging van het aantal whatsappgroepen toe. Maar dat wil niet zeggen dat agen ten zelf ook automatisch deelne men. „Als mensen verdachte situa ties zien, dan moeten ze altijd 112 bellen. De wijkagent kan niet 24 uur per dag op de whatsappgroep kijken." Daarnaast waarschuwt hij voor 'indianenverhalen'. „We merken wel eens dat mensen elkaar aanste ken met verhalen. Ineens ziet ie dereen dat witte busje rijden. Niet elke vreemde auto in de straat is meteen verdacht. Maak elkaar niet onnodig bang en beschuldig ie mand niet meteen, maar gebruik je boerenverstand." gens een bericht naar alle leden van de ondernemersvereniging", legt hij uit. De ondernemers ver spreiden geen camerabeelden, om de privacy van verdachten te be waken. „We waarschuwen elkaar puur op basis van eigen waarne mingen. En als er een echte over treding wordt gemaakt, bellen we natuurlijk eerst de politie en stel len we de andere ondernemers er daarna pas van op de hoogte." Ook in Goes zijn er meerdere voorbeelden waarbij de politie 'Buurtbewoners zijn alerter en beveiligen hun huis beter door elkaar te waarschuwen' aan de gouden tip kwam door de oplettendheid van ondernemers, vertelt Judith Keijzer, initiatiefne mer van Goes Alert. Dat de waarschuwingssyste men succesvol zijn, blijkt niet al leen uit deze voorbeelden, maar ook uit recent onderzoek van de Universiteit van Tilburg. De we tenschappers onderzochten 35 wij ken in Tilburg waar bewoners el kaar via hun smartphone op de hoogte houden van verdachte si tuaties. Het aantal inbraken in de ze wijken halveerde. Volgens de onderzoekers komt dat onder meer door het 'afschrik- effect'. Daarnaast zijn buurtbewo ners mogelijk alerter en beveili gen ze hun huis beter. Die indruk had Martijn Hof man al langer. Hij richtte verschil lende whatsappgroepen op in Wal cheren. „Mijn doel is dat er in ie der dorp zo'n groep komt. Het is namelijk een ideaal platform om elkaar te informeren wanneer ie mand iets verdachts heeft gesigna leerd. En het heeft tegelijkertijd een preventieve werking." Al kan hij nog geen voorbeel den noemen van concrete situa ties waarbij de groep heeft gehol pen. „Wel bij kleinere zaken", zegt Hofman. „Laatst kwam er bij voorbeeld een waarschuwing voor bij in de groep van Middelburg, voor glas en afval in een speel tuin." WhatsApp is een applicatie voor smartphones, waarmee ge bruikers elkaar berichten kunnen sturen. Het programma biedt de mogelijkheid om digitaal gesprek ken te voeren met maximaal hon derd leden. Maar ook andere appli caties met dezelfde mogelijkhe den worden gebruikt als meld punt. Vooral de dorpsbewoners van gemeente Veere zijn er actief mee bezig. „De whatsappgroep in Aag- tekerke heeft met ruim negentig leden de limiet al bijna bereikt", aldus Hofman. Op wabp.nl kunnen de groe pen worden geregistreerd. Er staan acht Zeeuwse groepen op het kaartje, al zijn dat er in werke lijkheid meer. Eind oktober ston den er landelijk 800 groepen gere gistreerd. In februari waren dat er nog 275. DE BELANGRIJKSTE REGELS WOENSDAG 4 NOVEMBER 2015 Met behulp van het waarschuwingssysteem dat Coen de Bruijn, eigenaar van Pets en Co in Hulst, oprichtte, werd een auto vol gestolen spullen gevonden, foto Camile Schelstraete WhatsApp zei buurt op scherp door Elodie Kint en Cornelleke Blok Universiteit van Tilburg O Kijk voor meer informatie op www.wabp.nl Gebruik de whatsappgroep vol gens 'SAAR': S: Signaleer, je ziet dat er iets aan de hand is; A: Alarmeer 112, stel de hulpdien sten op de hoogte als dat nodig is; A: App de buurtbewoners, zodat ook zij alert kunnen zijn; R: Reageer, door de verdachte per soon zijn plannen te verstoren, al leen als dit kan zonder risico's. Laat elkaar via WhatsApp weten dat de alarmcentrale is ingescha keld, zodat er geen 'regen van mel dingen' ontstaat. Speel geen eigen rechter en over treed geen wetten. Het versturen van foto's van een verdachte is enkel toegestaan als dit voor de melding van meerwaar de is. Het verstrekken van een sig nalement is vaak al genoeg. Bron: wabp.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 33