Paviljoenhouder mist duintoiletten Voor 200 miljoen euro aan bomen langs weg Provincie vindt ZB niet professioneel genoeg Kom niet aan de bomen... K3 Waterschap wil meer variatie 2 ZEELAND Het waterschap rooit de komende tien jaar 25.000 bomen. Toch probeert het kaalslag waar mogelijk te voorkomen. COMMENTAAR Kom aan bomen, en je komt aan mensen. Alle groene ge voelens borrelen op als een boom wordt omgelegd. Dus het nieuws dat de komende jaren in Zeeland 25.000 bomen worden gekapt, zal hard aankomen. Het Waterschap Scheldestromen legt goed uit, waarom de massa le kap nodig is. En ook, dat het niet zo verstandig is om domweg overal opnieuw populieren te planten. Toch hebben juist die bo men decennialang het beeld bepaald in een zeer groot deel van de provincie. Het verglijdende zicht op de bomenrijen langs de dijken en wegen zit heel veel Zeeuwen in het hart. Het is zoiets als het strand of het brede water: het doet iets met je zielenrust. Het Waterschap lijkt zich bewust van dit belang, maar kan er slechts beperkt rekening mee houden. Om het bomenbeheer te kunnen blijven betalen moet het praktisch blijven. Daarom zullen populieren, die relatief veel aan dacht vergen, wijken voor bijvoor beeld eiken of essen. Het Zeeuw se landschap biedt nu al niet veel beschutting en beslotenheid. In de komende tien jaar zullen kale dijken en wegen hier en daar wellicht een tijdje een desolaat gevoel oproepen. Dat is helaas on vermijdelijk. De verjonging van het bomenbestand doet even pijn, maar het is een goede investering voor de toekomst. Rijen populieren bepalen in een groot deel van Zeeland al decennia het beeld Dat doet ze namelijk altijd op 1 november, de datum dat het be taald parkeren op de parkeerplaat sen van het waterschap vervalt. Ty pisch ambtenaren vindt paviljoen houder Pieter Boone dat. „Waar om kijken ze nou naar hun papie ren en niet naar buiten? Het is prachtig weer buiten en de Belgen hebben nog volop vakantie. Die komen na een lange autorit aan bij de parkeerplaats en vragen 'Nu is het mooi weer maar het kan ook vriezen. Dan zit je met een bevroren Dixie* zich af waar die toiletten toch zijn gebleven. Ik heb het ze zelf horen zeggen. De meesten doen het dan maar in de bosjes, denk ik." Al mogen ze ook aankloppen bij Berkenbosch, het paviljoen waar Boone eigenaar van is. „Ik ben het hele jaar open. We heb ben altijd Belgen gewild hier. Nou zijn ze er en dan krijg je dit. Niet eens een informatiebord, maar ge woon de service weg. Maar de toe ristenbelasting gaat wél omhoog." De toiletservice hangt samen met het betaald parkeren, legt Lie neke van den Heuvel van de ge meente Veere uit, en met het bud get dat beschikbaar is. „Nu is het toevallig mooi weer, maar het kan ook vriezen. Dan zit je met een be vroren Dixie." Bij de gemeente Veere, die de parkeerplaatsen beheert voor het waterschap, hebben zich nog geen Belgen met hoge nood gemeld. Die hebben dan ook mogelijkhe den genoeg om even te plassen, weet de gemeentevoorlichter. „Ze ker daar waar Pieter Boone zit. Bij Terra Maris kan het ook. En België heeft ook heus niet overal toilet ten op toeristische parkeerplaat sen." Almanak De Middelburgse verslaggeefster houdt haar leeftijd angstvallig ge heim. Ze heeft recht op seniorenda gen, maar eigenlijk neemt ze die vrije dagen het liefst stiekem op. Ze is jong van geest, houdt ze bij hoog en bij laag vol. Afgelopen vrijdag viel ze door de mand. Ze kreeg het vriendelijke ver zoek om 's avonds nog een bericht te maken over Demi, het Middelburgse meisje dat in een tv-show haar best deed om in de meidengroep K3 te ko men. „Hoe laat weten we de uitslag? Wat? Om half elf pas? Dan moet ik daar mijn wekker voor zetten!" Gratis parkeren door 'foutje' Automobilisten in Zierik- zee konden de eerste da gen van deze maand gratis parkeren. De periode be taald parkeren in de ge meente Schouwen-Duive- land geldt voor de kust van 1 april tot 1 november. In Zierikzee moet het hele jaar door worden betaald. De nieuwe apparaten in de binnenstad laten sinds maandag echter dezelfde melding zien als die langs de kust. De gemeente gaat dit zo snel mogelijk herstel len. Tot die tijd wordt er niet gecontroleerd. 'The Analogues' later in CCXL De voorstelling 'The Ana logues' die volgende week woensdag te zien zou zijn in CineCity XL gaat niet door. „Tijdens de onlangs gestarte opbouwperiode van de productie The Ana logues blijkt dat er nog technische aanpassingen nodig zijn om de voorstel ling onder andere bij ons mogelijk te maken", meldt CCXL. Die aanpassingen kunnen niet voor 11 novem ber worden gedaan. Een nieuwe datum moet nog worden geprikt. Gekochte kaarten blijven geldig voor een volgende datum. Ray is barhunk op kalender De Vlissingse barman Ray Antoni Davila Arteaga, van Café Speyk in Vlissingen, is één van de winnaars van de 'Misset Horeca Bar Babe Hunk Verkiezing'. Hij krijgt een plaatsje in de Hunks Babes Kalender 2016 van het horecaplat- form. Twaalf barmannen en barvrouwen uit het he le land werden door het pu bliek en door een vakjury beoordeeld. Binnenkort vindt de fotoshoot voor de kalender plaats. Filius derde met amandelstaaf Filius De Echte Bakker uit Yerseke is derde geworden in een landelijke roombo- teramandelstavencompeti- tie. Filius was als enige Zeeuwse Echte Bakker doorgedrongen tot de fina le. Daarin vochten elf bak kers om de titel beste room boter amandelstaaf van Ne derland. Wouter Vroon land, eigenaar van bakkerij Filius, haalde in die finale het podium. Eerste werd John Treur uit Oudewater, de tweede plaats was voor Peter Gorter uit Edam. MIDDELBURG. Eén op de vier (zelf standige) bomen zal eraan moe ten geloven. Waterschap Schelde stromen wil tot en met 2025 25.000 bomen rooien, omdat ze te oud of van onvoldoende kwali teit zijn. Veelal gaat het om popu lieren die in de jaren zeventig en tachtig massaal zijn geplant. Er komen nieuwe bomen voor te rug, maar dat zullen niet altijd populieren zijn, zegt dagelijks be stuurder Rian de Feijter. „Het is ook veel. We gaan in de ze periode 25 procent van ons bo menbestand omvormen. Dat is best heel verantwoordelijk, want daarmee kun je Zeeland een heel ander aanzien geven. Daar moe ten we secuur mee omgaan." „Dan doen we ook, maar minder dan we hebben gedaan. We kie zen heel duidelijk voor meer va riatie. Populieren moet je na vijf tig jaar rooien, ze zijn relatief duur in het onderhoud, geven veel schaduwwerking, drukken met hun wortels de weg om hoog en bij storm waaien er veel 'We planten populieren terug, maar minder dan we hebben gedaan' Waterschap Scheldestromen be heert in totaal zo'n 125.000 bo men in Zeeland. Het gaat om 95.600 vrijstaande bomen (waar onder 12.600 knotbomen) en 29.400 bomen in struikbeplan ting. Samen vertegenwoordigen ze een waarde van ongeveer 200 miljoen euro, zo heeft het water schap uitgerekend. Van de bomen jonger dan dertig jaar is het overgrote deel, zo'n 95 procent, van goede kwaliteit. Bij de oudere bomen neemt de kwa liteit snel af Van de 40.000 bo men ouder dan dertig jaar zijn er rond de 25.000 niet meer in or de. Deze worden de komende ja ren gerooid, waarna nieuwe bo men worden geplant. Het waterschap is jaarlijks 1,5 miljoen euro kwijt aan zijn bo men. Daarvan is 825.000 euro no dig voor regulier onderhoud, zo als het snoeien of knotten van bomen en het scheren van be planting. Voor het bestrijden van ziektes wordt jaarlijks 50.000 euro uitgetrokken. Met het rooien van oude of slechte bomen en het planten van nieu we exemplaren is jaarlijks zes ton gemoeid. Het Beleidsplan Beplanting 2015-2016 van het waterschap wordt dinsdag 10 november be sproken in de commissie water keringen wegen en donder dag 19 november in de algemene vergadering. Het plan schetst de grote lijnen en wordt later con creet uitgewerkt in vijfjaarlijkse beheerplannen en vervolgens in jaarlijkse uitvoeringsplannen. MIDDELBURG. De medewerking van de ZB Planbureau en Biblio theek (voorheen de Zeeuwse Bi bliotheek en Scoop) aan de Nieuwsuur-uitzending over krimp in Zeeland was onprofes sioneel. Dat vindt het dagelijks provinciebestuur. In het tv-programma Nieuws- uur figureerde een onderzoeker van de ZB. Tegenover directeur Perry Moree van de ZB heeft ge deputeerde Ben de Reu zijn te leurstelling uitgesproken 'over de wijze waarop Zeeland sec als krimpregio is neergezet'. Daarop besloot Moree dat het woord krimp in zijn instelling niet meer mocht worden gebruikt, iets waar hij inmiddels op terug is gekomen. Voor de Statenfractie van de PvdA was de kwestie reden op heldering te vragen aan Gedepu teerde Staten. Die antwoordden gisteren: „Onze ervaring is dat er in dit soort uitzendingen nogal wordt geknipt en geplakt en dus niet alles wat er gezegd wordt ook wordt uitgezonden. Profes sionele communicatie vraagt dat men zich dit vooraf realiseert." De ZB had er voor moeten zor gen dat het onderzoek over krimp in een bredere context werd geplaatst, aldus GS. door Wendy Wagenmakers OOSTKAPELLE. Stroomt Walcheren eindelijk vol met Belgische toeris ten, kunnen ze bij aankomst onder aan de duinen niet eens een plasje plegen. De gemeente Veere heeft alle Dixies weggehaald. Lieneke van den Heuvel, gemeente Tip? redactie@pzc.nl ZIERIKZEE VLISSINGEN VLISSINGEN YERSEKE Kap bomen door Rolf Bosboom Dat klinkt veel: 25.000 bomen. Waarom geen populieren terugplan- ten? Rian de Feijter waterschap door Ernst Jan Rozendaal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 30