Pronkstukken van Dirk Jansz van Santen uit Gouden Eeuw 26 CULTUUR SHOW Atlassen en bijbels ingekleurd met de hand. Een expositie in Amsterdam toont de oude meesterwerken. Acteerdebuut Jan Siebelink De cel in voor George Michael Vincent Bijlo gebundeld Mathias Enard: Prix Goncourt M&JL l-e fsetters werden ze genoemd: de am bachtslieden die boeken, atlassen, kaarten en prenten verluchtten of in kleurden toen er nog niet in kleur kon worden gedrukt. Zij verricht ten hun werkzaamheden door gaans anoniem, toch is de naam van Dirk Jansz van Santen (1637-1708) bewaard gebleven. Als een van de weinigen onder zijn vakgenoten werd zijn naam name lijk regelmatig genoemd in veiling catalogi en advertenties, waardoor rond de dertig werken aan hem kunnen worden toegeschreven. Van Santen was de zoon van de Amsterdamse boekverkoper en uit gever Jan Jansz van Santen. Van 1656 tot 1661 verdiende hij de kost als uitgever, in 1674 wordt hij ge noemd als boekbinder en kaartaf- zetter. Van Santen verstond zijn vak zo goed dat hij werd toegelaten tot het Amsterdamse Sint-Lucas- gilde. Hij was van circa 1668 tot 1678 in vaste dienst bij de rijke ju rist en verzamelaar Laurens van der Hem, voor wie hij boeken, prentalbums en de fameuze Atlas Blaeu-Van der Hem illumineerde. Ook koopman Dirk van der Ha gen liet zijn omvangrijke verzame ling prenten en kaarten inkleuren door Van Santen. De Atlas Blaeu-Van der Hem (de afgezette atlassen van Joan Blaeu werden tot in China ver spreid) is het bekendste, indruk wekkendste werk van de hand van Van Santen. Deze kolossale, uit 46 delen bestaande atlas die in 2004 op de Unesco Werelderfgoed- lijst voor documenten werd ge plaatst, is nu in bezit van de Österreichische Nationalbiblio- thek in Wenen. Andere belangrijke werken van Van Santen bevinden zich in de Koninklijke Bibliotheek en Mu seum Meermanno in Den Haag en bij de Bijzondere Collecties van de Universiteit van Amster dam. Die laatste wijdt nu een klei ne, maar delicate tentoonstelling aan de meester-afsetter en zijn vakgenoten: Op zoek naar Van San ten de kleuren van de Gouden Eeuw. Gastconservator Truusje Goe- dings presenteert Van Santens Het werk van de beroepskleurders evenaarde soms de miniatuurkunst van de middeleeuwen werk in samenhang met dat van vakgenoten uit de periode 1480-1720. Ook wordt uitleg gege ven over de technieken en materia len die de inkleurders gebruikten. Naast hoogtepunten uit de Bijzon dere Collecties zijn er vele belang rijke en kostbare bruiklenen uit binnen- en buitenland te zien. Hoewel al sinds 1480 werd geëxperimenteerd met kleuren druk, werd die techniek pas rond Schrijver Jan Siebelink maakt zijn acteerdebuut in de verfilming van zijn roman Knielen op een bed vio len. Hij heeft een kleine bijrol als klant in de winkel van de hoofd persoon. Dat maakte distributeur September Films gisteren bekend. Het boek gaat over een kweker die zijn leven tot in het extreme in dienst van het geloof stelt, zozeer zelfs dat zijn gezin er langzaam aan onderdoor gaat. Het is met vijf tig herdrukken een van de best ver kochte Nederlandse boeken ooit. De hoofdrollen in de film worden gespeeld door Barry Atsma en Noortje Herlaar. De regie is van Ben Sombogaart. De film is vanaf 25 februari te zien. Een gevangenismedewerker moet de cel in omdat ze in 2010 verha len over George Michael, die des tijds een straf moest uitzitten, heeft verkocht aan The Sun. ITV News meldt dat Amanda Watts een celstraf van een jaar heeft ge kregen. Watts heeft toegegeven dat ze een bedrag van 2.100 pond (bijna 3.000 euro) kreeg van The Sun voor informatie over de zan ger. De informatie die ze verkocht, ging over de tijd die George Mi chael doorbracht in de Highpoint- gevangenis. Dat resulteerde uitein delijk in zo'n vijf artikelen in de krant. Een Britse rechter heeft be paald dat Watts daarmee een 'slecht voorbeeld' heeft gegeven. Mathias Enard (1972) heeft met zijn roman Boussole de Prix Gon court gewonnen, de belangrijkste literatuurprijs van Frankrijk. Enard kreeg de prijs gisteren uitge reikt in Parijs. Aan de prijs is een symbolisch bedrag van 10 euro ver bonden. Belangrijker zijn de eer en het effect op de verkoop. In Boussole vertelt Enard het ver haal van de terminale Franz Rit- ter, die herinneringen ophaalt aan zijn ervaringen in het Midden- Oosten. Net als de schrijver zelf heeft de hoofdpersoon veel ge reisd door landen als Syrië, Liba non en Turkije. Enards fascinatie voor dit deel van de wereld komt terug in zijn hele oeuvre. •O'RR I'S l R R -V R 1 M De kleuren spatten van de pagina's door Jan Pieter Ekker FILM MEDIA HILVERSUM Cabaretier Vincent Bijlo schrijft drie keer per week een co lumn voor het Algemeen Dagblad. De beste daarvan zijn nu gebundeld in het boek Bijlo kijkt door. In Hilversum nam hij gisteren uit handen van colle ga Hans Liberg het eerste exemplaar van dat boek in ontvangst, dat hij daarna overhandigde aan zijn moeder (rechts), foto Marco Okhuizen LITERATUUR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 26