De afvalcontainer geeft straks een seintje w WIJN VAN HET JAAR! bê 50 KORTING ECONOMIE 21 LTO: jammer dat Dijksma vertrekt Oktober: minder bedrijven failliet ECB: aanjagen economie met goedkoop geld werkt Nu slechts 7,99 per fles Land- en tuinbouworganisatie LTO Nederland had graag gezien dat Sharon Dijksma staatssecre taris van Economische Zaken was gebleven, de functie waarin zij de agrarische sector onder haar hoede had. „Natuurlijk, we verschilden regelmatig met el kaar van mening. Maar ze had al tijd oog voor de belangen van boeren en tuinders en de sector als geheel. We hadden liever ge zien dat ze was gebleven", zegt LTO-voorzitter Albert Jan Maat. Hij wijst op het aantal stevige dossiers, zoals de herstructure ring van de varkenshouderij, die geen vertraging dulden. Er zijn vorige maand minder be drijven gestart, minder onderne mers gestopt en minder zaken fail liet verklaard vergeleken met ok tober vorig jaar, meldt de Kamer van Koophandel (KvK). Het aan tal bedrijven groeit nog steeds. Het internet der dingen komt eraan. KPN be gint vandaag met de uitrol van een netwerk dat apparaten verbindt met inter net. Niet alleen bedrijven zien toe komst in die techniek. Zo wil Gro ningen er aardbevingen mee signa leren. Op je telefoon een bericht ont vangen als je bootje, dat een paar kilometer verderop in de vaart ligt, onder water is gelopen? Klinkt als toekomstmuziek, maar de techniek bestaat al. Een sensor in de boot geeft via een draadloos netwerk automatisch een seintje bij nattigheid. Zo kun je hozen voordat je sloep op de bodem ligt. KPN begint als eerste telecom- provider met een netwerk dat din gen met internet verbindt. Via dit LoRa-netwerk (Long Range Low Power) kunnen slimme apparaten kleine stukjes informatie over een grote afstand versturen. Eind 2016 moet het LoRa-netwerk van KPN, dat vandaag live gaat in Rotter dam en Den Haag, een landelijke dekking hebben. Het internet der dingen biedt oneindig veel mogelijkheden, zegt initatiefnemer Wienke Giezeman van The Things Network, een groep die in Amsterdam al een vergelijk baar netwerk heeft opgezet. Waar het LoRa-net van KPN waarschijn lijk alleen toegankelijk wordt voor abonnees (details worden van daag pas bekend), is The Things Network gratis te gebruiken voor iedereen. De netwerkapparatuur gatewayszijn betaald door sym pathiserende bedrijven. Met de bootjes loopt een proef. Dat open systeem krijgt snel na volging in meer steden en gebie den, waaronder Eindhoven, Gro ningen, Boston en Kaapstad „De techniek is relatief goedkoop", ver klaart Giezeman. „Voor 200 euro heb je al een gateway die 10.000 dingen binnen een straal van 5 ki lometer met internet verbindt. Omdat de hoeveelheden informa tie klein zijn, gaat de batterij in die slimme apparaten lang mee." Dat maakt het bijvoorbeeld moge lijk om sensoren te plaatsen in containers. Die geven aan de ge meentelijke afValservice door dat ze vol zijn, waardoor voorkomen kan worden dat de vuilniszakken op straat worden gezet. Denk ook aan een slim slot, dat vertelt waar je je fiets kan vinden. Of een sen sor die detecteert of een parkeer plaats vrij is, gekoppeld aan een app die je erheen navigeert. Ook in de agrarische sector en gezond heidszorg zijn allerlei toepassin gen te bedenken. Neem een sen sor die vertelt dat het veld water nodig heeft of een armband die doorgeeft dat een oudere gevallen is. In Detroit, waar The Things Net work ook navolging krijgt, wordt een app ontwikkeld die mensen 's winters waarschuwt voor gladde stoepen. Dat gebeurt met behulp van sensoren die de temperatuur en luchtvochtigheid meten. In het Zuid-Afrikaanse Kruger Park moet het dingennetwerk straks worden ingezet voor die ren: om door stropers bedreigde olifanten in de gaten te houden. Dichterbij huis trekt Gronin gen geld uit voor apparaatjes om de hele provincie aan te sluiten op The Things Network. De Veilig heidsregio, die ze gaat ophangen in brandweerkazernes, ziet allerlei handige toepassingen. „Denk aan sensoren die de luchtkwaliteit meten, de impact van aardbevingen precies bepalen, of doorgeven hoe een gifwolk zich na een brand verspreidt, zegt ICT-teamleider Adrik Schmid." „Voordeel daarbij is dat het ge bruik gebruik relatief goedkoop en laagdrempelig is." ABN AMRO, dat onlangs een rapport publiceerde over the inter net of things, ziet een glansrijke toekomst voor LoRa. Vooral voor toepassingen in de gezondheids zorg, in slimme auto's, huizen en steden liggen er volgens de bank volop kansen voor bedrijven. Op wat slimme thermostaten en rook melders na is het aantal zelf com municerende apparaten in en om het huis weliswaar nog beperkt, maar mensen staan er wel voor open, blijkt uit consumentenon derzoeken. Tegelijk waarschuwt de bank dat de techniek nog in de kinderschoenen staat. Een zorg- armband kan zich geen haperen de verbinding permitteren als de drager tijdens het douchen onder uit gaat. Ook op het gebied van privacy van de gegevens en de be veiliging van LoRa-netwerken ziet ABN AMRO nog 'flinke uitda gingen'. Dat beseffen ze in Groningen ook. „Er zullen richtlijnen moeten komen voor de privacy van gebrui kers die informatie versturen", zegt Schmid. Geld lenen wordt daadwerke lijk makkelijker en goedkoper voor bedrijven en consumen ten als centrale banken de geld kraan wijd open zetten. Dat concludeert de Europese Cen trale Bank (ECB) in een giste ren gepubliceerd rapport. De ECB heeft de afgelopen jaren buitengewone maatregelen ge troffen die samen met de ex treem lage rente de trage econo mische groei en inflatie in de eurozone moeten aanjagen. Via kredieten aan banken en door op grote schaal schuldpapier op Michelin sluit fabrieken De Franse bandenmaker Miche lin gaat flink reorganiseren in het Verenigd Koninkrijk, Italië en Duitsland. Het bedrijf stelde gisteren dat de Europese markt door toenemende concurrentie en de economische crisis blij vend veranderd is, vooral wat betreft vrachtwagenbanden. De ingrepen zijn volgens het bedrijf nodig om de leidende positie te behouden. De fabriek in het Duitse Oranienburg wordt gesloten, terwijl de Brit se en Italiaanse activiteiten op de schop gaan. te kopen overspoelt de centrale bank de markt met goedkoop geld. Uit het onderzoek blijkt dat banken hun financierings kosten door dat beleid hebben zien afnemen. Dat werkt in het voordeel van hun klanten, die meer krediet kunnen krijgen te gen gunstigere leenvoorwaar- den. Dat komt investeringen en economische groei ten goede, aldus de ECB. Het stimulerings programma van de ECB is niet onomstreden. Tegenstanders zeggen dat het effect op de reë le economie beperkt is. Ordina snijdt dieper in de kosten Ordina heeft nog altijd moeite om overheidsklussen binnen te slepen en dat zet druk op zo wel de omzet als de winstge vendheid. Mede daarom moe ten de kosten bij de automati seerder met 15 miljoen euro om laag, in plaats van een eerder ge melde 8 miljoen euro. Alle be zuinigingen bij elkaar leiden tot het verlies van 180 voltijds- banen, zei financieel directeur Jolanda Poots-Bijl in een toe lichting. De eenmalige kosten van de reorganisatie schat zij op ro tot 15 miljoen euro. iaron b 16 jaar oude droom-Reserva ®aan?mmg lage prijs 1999 Jkëerba VanCJ^ Bestel via www.wijnbeurs.nl/krant of bel 0294 - 788 103 f4 O w *8 WOENSDAG 4 NOVEMBER 2015 De economische groei van China mag van president Xi Jinping de komende vijfjaar niet lager uitvallen dan 6,5 procent. Dit jaar ligt de groei op 7 procent. Het internet van de dingen in de nabije toekomst. Via de Cloud communi ceren huishoudelijke apparaten met elkaar, foto Getty door Annemieke van Dongen FRANKFURT PARIJS NIEUWEGEIN Ristin a 1999 Onlangs proefden we een serie zéér interessante Reserva's uit 'de Bordeauxstreek van Spanje', Ribera del Duero. Van de jaargangen 1975 tot 2000 kwam deze unieke 16 jaar oude 1999 Reserva als winnaar uit de bus. Die prompt werd uitgeroepen tot Wijn van het Jaar vanwege zijn ongekend goede kwaliteit- prijsverhouding. Wij kregen deze partij voor u los voor een waanzinnig lage prijs. Want waar veel Reserva's uit 1999 tussen de 25,- en 100,- per fles kosten, kunt u deze memorabele 16 jaar oude Reserva nu bestellen voor slechts 7,99 per fles! Gezien de fraai geëvolueerde smaakstijl van deze Reserva zullen vooral liefhebbers van grote Médocwijnen en Rioja Reserva's hier veel plezier aan beleven. Profiteer ervan. Baron de Santuy, Senorio de La Serna D.O. Ribera del DueroSpanje Warm granaatrood met donkere kern. Prachtig ontwikkeld en verleidelijk van geur met zwoel donker bosfruit, ceder, mokka en zoete specerijen. Verrassend vitaal van smaak met romige kersen, vanille, cigarbox en cacao. Indrukwekkende, prachtig uitgerijpte 16 jaar oude Reserva met lange afdronk. 13,5% alc. 100% Tinto Fino (Tempranillo). Nu perfect op dronk, met voldoende reserve voor nog eens 5 jaar. Aanbod geldig tot 18 november 2015 I Telefonisch bereikbaar ma. t/m vrij. 8.30 -17.00 uur en za. 10.00 - 14.00 uur. Of vul de bon in en stuur deze in een ongefrankeerde envelop naar: De Wijnbeurs, Antwoordnummer 604, 8400 VB Gorredijk GO CQ j Ja ik beleef dit sprookje graag mee en bestel I I doos/dozen 1999 Baron de Santuy Ribera del Duero DO Reserva a 6 flessen per doos NU voor slechts 7,99 per fles en gratis thuisbezorgd. Voorletters: Afleveradres: Postcode: Emailadres: Dhr./Mevr._ _Woonplaats:_ - Telefoon: Betaling per digitale factuur na levering. Vul uw e-mail adres voor het ontvangen van uw digitale factuur en 'track and trace' code. 'Geen 18, geen alcohol' 20151104KRANT - 6220499

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 21