Ingenieurs gaan Filipijnen helpen Lage olieprijs dwingt 'bedrijf minder renderende delen af te stoten 20 ECONOMIE IVvitter hartje vervangt ster VW in oktober best verkocht 'Koninklijke' verkocht al voor 18 miljard. Daar wordt nog eens voor 27 miljard euro aan toegevoegd. AFM: Een op drie mensen krijgt een karig pensioen Twitter heeft zijn ster, waar mee tweets als favoriet kun nen worden bestempeld, ver vangen door een hartje. Berich ten kunnen niet meer worden opgeslagen, maar kunnen sinds gisteren worden geliket. Volkswagen heeft in oktober zijn positie als best verkopend automerk in Nederland her overd. Peugeot was volgens de cijfers van RAI Vereniging en BOVAG nu goed voor de twee de plaats. DEN HAAG. Het zijn gouden tijden voor de koopjesjagers in de ener giemarkt. De lage olieprijs dwingt de grote oliemaatschappijen om minder renderende onderdelen af te stoten. Shell verkocht al voor 18 miljard euro en wil daar nog eens voor 27 miljard aan toe voegen. Afgelopen week bleek al hoe hard de lage olieprijs er in hakt bij Shell. Het bedrijf moest een miljar- denverlies slikken omdat veel gro te projecten niet meer rendabel zijn. Zo stopt het bedrijf met zoe ken naar olie in het poolgebied bij Alaska. Daarnaast schreef Shell miljarden af op het teerzandpro ject in Canada. Daar wordt olie uit teerzand gewonnen, een operatie die pas winstgevend is bij een olie prijs van 80 dollar per vat. Butagaz En de winstgevendheid bij Shell was al niet om over naar huis te schrijven. Het tempo van de uit verkoop wordt daarom steeds ver der opgeschroefd. In 2013 verkocht het bedrijf voor zo'n 7 miljard eu ro aan bezittingen. Vorig jaar en dit jaar was dat al 16 miljard euro. Zo vertrok het be drijf van het vasteland van Nigeria en verkocht het een miljardenbe- lang in een groot gasveld in Australië. Gisteren deed Shell nog het Franse Butagaz van de hand voor ruim 400 miljoen euro. „En er zit nog meer in de pijplijn", zei Shelltopman Ben van Beurden gis teren tijdens een presentatie voor beleggers in Londen. Een hoofdpijndossier is het schalieavontuur in de VS. Daar stapte Shell te laat in, waardoor het diep in de buidel moest tasten voor goede velden. Maar eenmaal aan de gang bleek Shell toch niet zo goedkoop te kunnen produce ren als de concurrenten. En toen de prijs inzakte was het feest hele maal over. Vorige week nam Shell voor de tweede keer in een paar jaar tijd een miljardenverlies op de Amerikaanse activiteiten. Eigen vlees De komende jaren gaat Shell nog eens voor 27 miljard euro aan be zittingen verkopen. Daarmee 'De lage olieprijzen zorgen voor grote veranderingen in onze sector' snijdt het concern diep in eigen vlees. Want Shell gaat ook nog eens 10 miljard euro minder inves teren dan gepland. Maar nu de olieprijs zo laag blijft, kan het be drijf niet anders, benadrukte Van Beurden. „De lage olieprijzen zor gen voor grote veranderingen in onze sector." De geplande overna me van British Gas voor 60 mil jard euro gaat wel door, liet Van Beurden weten. Er waren vragen of de prijs niet te hoog is, maar hij denkt nog steeds dat het een goe de deal is. Het zorgt er in ieder ge val voor dat er weer nieuwe winst gevende projecten aan de uitge dunde portefeuille worden toege voegd. Daarnaast denkt Shell dat er jaarlijks voor ruim 3 miljard eu ro aan kostenbesparingen te halen is door de overname. AMSTERDAM. Eén op de drie Ne derlanders moet er serieus re kening mee houden dat hij of zij na pensionering minder te besteden heeft dan verwacht. Daarvoor waarschuwt de Auto riteit Financiële Markten: „Mo gelijk moeten gepensioneerden hun uitgavenpatroon drastisch aanpassen. Misschien het huis verkopen? Dit kan grote nega tieve consequenties hebben." Dat onze oude dag er minder rooskleurig uitziet, heeft te ma ken met de lage rentestand en de verdere verhoging van de le vensverwachting. Een Nederlands plan moet de Fili- pijnse steden Tacloban en Palo straks tegen watergeweld bescher men. Teamleider George Peters van Royal HaskoningDHV spreekt van een combinatie van zeewe ring en natuurherstel. De komen de tien jaar zijn daarnaast op enke le plaatsen dijken nodig tegen overstromingen. „Maar dat is duur in onderhoud", aldus Peters. „Lie- ver herstellen we zoveel mogelijk de oorspronkelijke mangrovebos- sen. Die houden de kustlijn op z'n plaats. Eigenlijk zetten we de na tuur in tegen natuurgeweld. Dat is duurzaam en in onderhoud goed koper." Twee jaar geleden stormde ty foon Haiyan met 378 km per uur het Aziatische land binnen. Er vie len zesduizend doden en vier mil joen mensen raakten dakloos. Jaar lijks krijgen de Filipijnen zo'n twintig zware tropische stormen voor de kiezen. Uitzonderlijk aan het project is ook de deelname van het Rode Kruis, vindt George Peters: „Zij hebben goede contacten met de bevolking. Bescherming is niet al leen technisch. Mensen voorberei den, snel waarschuwen en evacue ren hoort ook thuis in een goed plan." Royal HaskoningDHV vormt een consortium met onder meer kennisinstituut Deltares, ad viesbureau Arcadis en baggeraar Van Oord. Het bedrijfsleven uit de watersector zit samen met de rijks overheid in een team dat water rampen over de hele wereld wil bestrijden en voorkomen. Dat is opgericht omdat elk jaar landen Nederland vragen om hulp bij be strijding van waterrampen. De rijksoverheid betaalt de zes ton die het maken van het plan gaat kosten. Minister Schultz (In frastructuur en Milieu) hoopt dat er een structurele oplossing komt. Economie 8,5 Cornflakesproducent Kellogg heeft afgelopen kwartaal veel last gehad van de dure dollar. Daardoor zakte de omzet met 8,5 procent tot 3 miljard euro. Shell heeft zich volledig teruggetrokken uit Alaska. De olieprijs is te laag voor succesvoll L -i -xT. UCJ IK C-t. J i A - Grote uitverkoop bij Shell door Peet Vogels Ben van Beurden Topman Shell door Bart van Eldert AMERSFOORT. Nederlandse inge nieurs gaan het verwoestende ge weld van tyfoons in de Filipijnen stoppen. Dat maken rijksoverheid en ingenieursbureau Royal Hasko- ningDHV vandaag bekend. Houten kruizen markeren het mas sagraf na de laatste typhoon, foto EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 20