naar zijn zoveelste Klassieker SPORT 19 Dijks niet tegen Fenerbahqe; Bazoer terug winst binnen is. De adrenaline zit nog in je lijf, iedereen was blij, maar toen wisten we al dat ADO- uit een lastige middag zou wor den. We hebben op Heerenveen na nog geen uitwedstrijd eenvou dig gewonnen, dat zegt genoeg." De Rotterdammers oogden in Den Haag minder scherp dan te gen de aartsrivaal, de thuisploeg bleek over meer duelkracht te be schikken. „Maar het probleem lag bij het voetballende gedeelte, we speelden ADO niet kapot. Nor maal gesproken moeten wij qua voetbal de bovenliggende partij zijn. Dat is niet gelukt en dan komt het op strijd aan. En daarin was ADO scherper, dat is duide lijk." Slechte dienst En dus kijkt het Legioen gewoon weer met angst en beven vooruit naar de Klassieker komende zon dag in de Kuip. Waar verleden week Feyenoord misschien wel fa voriet was, ligt de bal nu duidelijk bij de Amsterdammers. „Ajax stelt nu misschien veel andere spelers op, jongens die er in de bekerwedstrijd niet bij wa ren. Maar dat mag niet uitmaken, we zijn er volop mee bezig, nie mand hoeft ons te motiveren. Ajax zal hier een gat van zes pun ten met ons willen slaan. Nee, de beslissing in de titelstrijd valt zon dag natuurlijk niet. Daarvoor moet je ook structureel van ploe gen winnen die lager op de rang lijst staan. Wat dat betreft hebben we onszelf in Den Haag een slech te dienst bewezen." Zondag in de kolkende Kuip moet dus een passend antwoord 'De Klassieker, dat is iets hoor. Je hoort dat publiek nog meer tekeergaan dan anders' volgen. Vermeer, die gisteren de training liet lopen omdat hij lich te liesklachten heeft, rekent op eer herstel. „De Klassieker, dat is iets aparts hoor. Ik heb er al veel mee gemaakt, met beide clubs. Je hoort dat publiek nog meer tekeergaan dan normaal al het geval is." Bovenhoek Zoals bijvoorbeeld die keer dat hij een kopbal van Graziano Pellè uit de bovenhoek tikte en daarmee een Rotterdamse overwinning voorkwam. „Die gelijkmaker toen, die vol ley van Pellè bij 2-2, daar kon ik net niet bij. Ik stond ook onder de lat toen John Guidetti driemaal scoorde en Feyenoord met 4-2 won. De enige speler die ooit drie maal tegen mij scoorde? Op Messi en Ronaldo na, waarschijnlijk wel. Het zijn altijd bijzondere wedstrij den. Tweemaal op een rij winst in de Klassieker, dat moet het uit gangspunt zijn." Kenny Tete (20) valt op. Hij werd in korte tijd een onbetwiste basisspe ler van Ajax en debuteer de in Oranje. Nederland heeft weer een pure verdediger. Deze week moet hij dat opnieuw bewij zen in de topwedstrijden tegen Fenerbahge (morgen) en Feyen oord (zondag). Kenny Tete was een jaartje of elf twaalf hooguit. Dat kleine gui tige Amsterdammertje speelde in de Dl van Ajax. Langs de kant keek zijn trainer met stijgende ver bazing naar het veld. Wie die trai ner was? Jawel, Frank de Boer, toen beginnend trainer bij de pu pillen van Ajax. Tete lacht, want hij weet precies welk verhaal er nu gaat volgen. „De trainer had tien minuten naar me gekeken en zei toen: Kenny, luister. In die paar minuten heb je vaker op de grond gelegen dan ik in mijn hele carrière." De Boer wilde er maar mee zeg gen: die Tete is veel te wild. Te on rustig, te onstuimig. Fanatiek ja, gedreven ook. Maar veel te vaak een ongeleid projectiel. „Zeker nu kan ik zeggen dat de trainer daar in toen helemaal gelijk had", zegt de rechtsback. „Dat moest ik echt afleren. Je moet alleen liggen als het moet." Bijna tien jaar later is Frank de Boer dus weer zijn trainer, nu in het belangrijkste elftal van Ajax. En vecht Tete prachtige duels uit met zijn directe tegenstanders. Vo rige week nog tegen Feyenoorder Eljero Elia, die hij zondag weer te genkomt. Heerlijk, vindt Tete het. Vroe ger maakte hij ook gewoon sli dings op stoeptegels. Hij lijkt de perfecte tackle te hebben. Hard, snoeihard soms, maar vaak op de bal. „In de jeugd heb ik nog wel veel tackles gemaakt waarmee ik een penalty veroorzaakte hoor. Maar de laatste tijd blijf ik langer op mijn benen staan." Hét moment Maar hoe kies je hét moment om te gaan? Natuurlijk, het is timing en een gedeelte instinct. Tete komt met een opvallende theorie. „Ik zie de aanvaller eigenlijk in een soort slow motion op me afko men. Dan heb ik voor mijn gevoel langer de tijd om precies het juis te moment te bepalen. En ik heb lange benen hè. Ook handig." Over dat lichaam gesproken: Te te is een zoon van een Mozambi- kaanse vader en Indonesische moeder. Afrikaanse kracht gekop peld aan Aziatische souplesse. Vooral de laatste jaren werd Tete sterker, maar het pure verdedigen 'Ik zie de aanvaller in een soort slow motion op me afkomen. Dan heb ik langer de tijd' was altijd al zijn kracht. En toen kwam hij als speler van Jong Ajax ook nog eens Jaap Stam tegen als trainer. Uren en uren maakte Tete met hem op het trainingsveld van De Toekomst. „Ik ben te jong om hem zelf als speler op het veld gezien te hebben. Maar toen ik hoorde dat hij ooit mijn idool Ro- naldinho opvrat, wist ik wel ge noeg. Dan moet je wel heel goed zijn." Met Stam schaafde hij aan de basisvoorwaarden van een goede verdediger: 'kort zitten' en goed positioneren. Maar ook: „Het zes tienmetergebied als speelveld ge bruiken en dan één tegen één. Al leen puur verdedigen. Steeds een minuut. Ga dan meer eens kort zit ten. Man, dan ga je helemaal stuk. Stam vond dat altijd mooi. Dan leer je dus ook wanneer je niet moet tackelen. Daar leer je ook veel van. Want zoals ik al zei: je moet alleen gaan als je het zeker weet. Ik loop altijd nog wel even binnen bij Jaap Stam." In Nederland willen we graag multifunctionele verdedigers zien. Backs die aanvallen. Tete weet het. „Dat zou me completer maken ja. En dat is vanzelfspre kend een voordeel. Maar in eerste instantie moet ik gewoon lekker verdedigen." Net zoals vroeger dus als klein ventje, maar dan nu nét even an ders. Mitchell Dijks mist morgen de wedstrijd tegen Fenerbahge in de Europa League. De linksback raak te een week geleden in de beker wedstrijd tegen Feyenoord gebles seerd aan zijn lies en miste afgelo pen weekeinde ook al de competi tiewedstrijd tegen Roda JC. Ver moedelijk is de verdediger ook niet op tijd fit voor de ontmoe ting met Feyenoord aanstaande zondag. Riechedly Bazoer, die in de Kuip schade aan zijn kniekap sel opliep, trainde gisteren wel weer voluit mee. Na de winst tegen Ajax in het be kertoernooi, vreesde een groot deel van het Legioen al dat het naar goed Rotterdams gebruik weer mis zou gaan in Den Haag. „Maar het had niets te maken met de euforie na de winst tegen Ajax, dat is onzin", zegt Vermeer. „Ja, we liepen na de Klassieker op woensdagavond na afloop een ron de langs de supporters. Maar we bedanken het publiek altijd uitge breid na thuiswedstrijden. En ver geet niet hoe het duel was geëin digd, we scoorden diep in blessure tijd. Dan weet je meteen dat de WOENSDAG 4 NOVEMBER 2015 ^Vtterdam. Vermeer lag Tete lijkt de perfecte tackle te hebben door Daniël Dwarswaard Kenneth Vermeer Cabral ontkomt niet aan de scherpe slidings van Kenny Tete. foto Pim Ras Ook FC Twente-vleugelspeler Jerson Kenny Tete Couka foto Pim Aan Kenneth lag het zondag niet toen Feyenoord kopje-onder ging in Den Haag. De doelman is al weken in vorm. Zondag wacht de confron tatie met zijn voormalig werkgever Ajax. „Die Klassieker, dat is iets hoor", zegt de keeper.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 19