Spoedoverleg over ruzie kopstukken in MotoGP Melbourne Cup na 154 jaar prooi voor vrouw Anish Giri behoort definitief tot de wereldtop Anish Giri (21) is de jongste speler in de top-10 van a i j Ai a 1 a i r v i Kleurrijke Van Wely ook van partij de wereld. Klaar voor een duel om de wereldtitel. 7 K 18 SPORT „Dat was Jan Timman, toch? Ik heb laatst in de trein nog een boek van hem gelezen. Hij is een heel ander persoon dan ik. Want echt stabiel kan je hem niet noe men. Maar hij heeft een geweldige carrière achter de rug. Hij is een voorbeeld voor alle Nederlandse spelers. Ik ben blij dat ik een klein beetje in de buurt kom van wat hij heeft gepresteerd." „Timman is de nummer twee van de wereld geweest, in de tijd van de Sovjet-Unie tegen de rest. En hij was de beste van de rest. Dat is bijzonder. Ik heb nog geen twee de gestaan. Ik weet niet of het nu makkelijker of moeilijker is om de top te halen. Ik ben ook niet bezig om Jan Timman te overtreffen. Ik heb mijn eigen doelen." „Carlsen heeft duidelijk zijn zwak ke punten. Er zijn ook spelers die het in toernooien beter doen dan hij, maar niemand is nog zo sta biel dat hij hem definitief kan pas seren. Maar Carlsen is niet onver slaanbaar, totaal niet!" „Ja, ik heb mijn eerste partij tegen hem gewonnen, en daarna speel den we steeds remise. Dat waren zo'n tien partijen. We zullen in de komende tijd wel vaker tegen el kaar spelen. Ik hoop dat ik mijn voorsprong kan behouden." „Ik hoor dat het in de staalindus trie niet zo goed gaat, maar dat is niet te merken aan de schakers. Er staat weer een prachtig deelne mersveld." „Ik denk dat het een goede stap is geweest. Ik woon niet meer bij mijn ouders, dus ik ben geen kind meer. Ik heb meer verantwoorde lijkheid, daarom is schaken nu een echte baan voor me. Ik ben ook serieuzer nu, investeer meer in mijn spel. Dat pakt goed uit." Naast Anish Giri is Loek van Wely als tweede Nederlander uitgenodigd voor Tata Steel Chess vanaf 15 januari. De Til- burger (43) staat niet in de top-ioo, maar de organisatie acht de kleurrijke grootmees ter toch in staat partij te kun nen geven aan zijn op papier veel sterkere tegenstanders. Met wereldkampioen Carlsen en Giri erbij doen er in Wijk aan Zee in totaal vijf spelers uit de mondiale top-10 mee. Net als in de voorgaande twee edi ties worden er twee ronden op locatie gespeeld, in het Spoor wegmuseum in Utrecht en het wetenschapmuseum Nemo in Amsterdam. VELSEN. Schaker Anish Giri heeft zich in 2015 in de wereldtop genes teld. De Hagenaar, die met zijn 21 jaar de jongste speler uit de top-10 is, mag volgend jaar zelfs zeer waarschijnlijk meedoen aan het kandidatentoernooi, waarvan de winnaar wereldkampioen Magnus Carlsen mag uitdagen. „Carlsen heeft duidelijk zijn zwakke pun ten." Vanaf 15 janauri is Giri in Ne derland deelnemer aan Tata Steel Chess in Wijk aan Zee. Giri: „Ik mag meedoen op grond van mijn prestaties in het hele jaar. Op dat lijstje heb ik een grote voorsprong op oud-wereldkampi oen Kramnik. Er telt nog één toer nooi mee voor die ranglijst, het EK voor landenteams. Mathema tisch kan het nog misgaan, als ik alles verlies en Kramnik alles wint." „Natuurlijk. Het is een enorme uit daging. Als het EK goed afloopt, ga ik me er serieus mee bezighou den." De gemoederen binnen de ko ningsklasse van de motorsport zijn verhit na de clash tussen de kemphanen Rossi en Marquez in de Grand Prix van Maleisië. De Ita liaan tikte tijdens de race opzich tig met zijn Yamaha de Honda van de Spanjaard van de baan en moet vanwege deze onsportieve actie zondag de slotrace in Valen cia vanaf de laatste plaats begin nen. Rossi is echter ook de leider in het klassement die zijn tiende we reldtitel kan veroveren. Voorzitter Vito Ippolito van de internationale motorsportfedera tie FIM riep vorige week de cou reurs in een open brief al op een eerlijke, sportieve strijd te voeren om de wereldtitel. Kennelijk wil hij die boodschap nog eens bena drukken tijdens de bijeenkomst. Directeur Carmelo Ezpeleta van de MotoGP zal hem bijvallen. Volgens Rossi zit Marquez hem al dwars sinds de TT van Assen eind juni. De Spaanse wereldkam pioen van 2013 en 2014 is zelf kans loos voor de titel, maar zou er vol gens de Italiaanse racelegende al les aan doen zijn landgenoot Jorge Lorenzo aan de titel te helpen „Hij speelt een vies spel en heeft nog maar één doel dit seizoen en dat is ervoor zorgen dat ik het kam pioenschap verlies." Rossi is ook naar het hof van sportarbitrage CAS in Lausanne gestapt om de sanctie aan te vechten die hij kreeg na de Grand Prix van Malei sië. De negenvoudig wereldkampi oen heeft om kwijtschelding ge vraagd. Het CAS doet uiterlijk morgen uitspraak. Uittredend wereldkampioen Marquez was vorige week bij een andere rel betrokken bij zijn huis nabij Barcelona. Hij werd belaagd door Italiaanse journalisten van een satirisch tv-programma, die de Spaanse motorcoureur een be ker wilden aanbieden. Het grapje liep echter uit op een handgemeen, waarbij over en weer klappen werden uitgedeeld. Zowel Marquez als de Italianen hebben aangifte gedaan bij de poli tie. MELBOURNE. De Melbourne Cup, een van de meest fameuze paar denraces ter wereld, kreeg een wel heel bijzondere winnaar. Mi chelle Payne (foto)was de eerste vrouw die deze ruim anderhal ve eeuw oude wedstrijd op haar naam schreef. „Ik heb nog nooit zo tegen een paard geschreeuwd als in deze race", zei Payne. „Hier droomt el ke jockey van." Alleen omdat hij werd bereden door een vrouw werd Prince of Penzance in de voorbe schouwingen genoemd. Deze combinatie was nog geen outsi der voor de overwinning. De an dere 24 jockeys waren mannen. Hoewel kansen Michelle Payne en Prince of Penzance niet wer den toegedicht, liet het duo zich al vanaf de eerste hindernis in de voorste gelederen zien. „Ik heb aangetoond dat een vrouw ook zo'n grote race kan win nen", zei Payne, die als 30-jarige de jongste is in een gezin van liefst tien kinderen. „Een aantal eigenaren wilde me zelfs voor de wedstrijd eruit laten gooien omdat ik als vrouw mee deed." De zes jaar oude Prin ce of Penzance heeft vooralsnog geen schat rijke eigenaar. Zes mensen, onder wie een IT'er en twee inge nieurs, kochten hem geza menlijk en telden ieder, omgere kend, zo'n 3000 euro neer. Ze strijken nu zo'n 2,2 miljoen op voor de winst in Melbourne, waar meer dan honderdduizend toeschouwers getuige waren van deze historische gebeurte nis. 'Schaken nu echte baan' Het is dertig jaar geleden dat er voor het laatst een Nederlander zich zo sterk manifesteert in het schaken. Ben je nu niet te bescheiden? De winnaar van het kandidatentoer nooi (acht spelers) mag wereldkampi oen Magnus Carlsen uitdagen. Kan hij van de troon worden gestoten? Jij hebt een positieve score tegen hem. Jullie doen weer allebei mee aan het Tata Steel Chess in Wijk aan Zee in januari. Tot slot: je bent onlangs getrouwd. Is dat gunstig of ongunstig voor je pres taties op het bord? Ciri: „Ik woon niet meer thuis, dus ik ben geen kind meer." foto EPA door Hans Klippus Kan je die plek in het kandidatentoer nooi nog mislopen? Was het meedoen aan het kandida tentoernooi één van je doelen? VALENCIA. Alle motorcoureurs en teammanagers van de MotoGP be spreken morgen in een speciaal be legde bijeenkomst de ruzie tussen Valentino Rossi en Marc Marquez. Dit spoedoverleg krijgt de voor keur boven de gebruikelijke ont moeting aan de vooravond van een Grand Prix met de pers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 18