Esther Voor mij blijft hij clown Flip' mzMÊfasffifeÈm NIEUWS 15 aag voor de miljoenste keer Hans Koops, alias clown Flip, i aan het bed van de toen ënte Esther Kleinveld. elkaar opnieuw. e eerste keer dat Clown Flip aan haar ziekenhuis bed stond, had Es ther Kleinveld ei genlijk niet zo'n zin in zijn bezoek. Ze lag in een isolatiebox, de gordijntjes waren dicht. Er klonk gestommel. Haar vader lachte toen Flip denkbeel dig zijn voeten veegde, en binnen kwam om kennis te maken met de ernstig zieke tiener. „Ik kende de CliniClowns toen niet", vertelt de nu 35-jarige Utrechtse. „Ik heb beleefd meege daan, maar als je ziek bent, wil je eigenlijk geen clown aan je bed." Inmiddels is ze groot fan van de CliniClowns. Ruim twintig jaar la ter staat Clown Flip, de echte naam Hans Koops, in haar woon kamer. „Ik moet even wennen aan de naam Hans", zegt Esther la chend. „Voor mij blijft hij Flip. Hij heeft een karakteristiek, gegroefd gezicht." Datzelfde gezicht met de rode clownsneus gaf in het voorjaar van 1994 een donkere periode in het Emma Kinderziekenhuis AMC wat kleur. Esther valt flauw, kwakkelt met haar gezondheid en wordt eind februari opgenomen, als na een beenmergpunctie blijkt dat ze leukemie (bloedkanker) heeft. „Het had niet veel langer moeten duren. Mijn gezondheid werd rap veel slechter." Kinderoncoloog Tom Voüte, een van de oprichters van de Clini Clowns, vertelt haar dat de mees te patiënten uiteindelijk genezen. Maar dat zijn slechts statistieken. De behandeling duurt bijna ne gen maanden. De eerste drie maanden zijn loodzwaar, ook om dat ze tussendoor een blindedarm ontsteking krijgt. „Na de eerste zware chemokuur mocht ik even drie dagen naar huis. Toen ik te rug moest, heb ik hard gehuild. Ik had veel pijn en voelde me ellen dig." De meeste tijd brengt Esther door in haar ziekenhuiskamer. Ze is te ziek om, met haar infuuspaal, naar de speelruimte te lopen. Ze wordt soms in een rolstoel of bed rondgereden naar het bubbelbad of de fysiotherapie. „Ik zat meest al op mijn kamer. Daarom keek ik echt uit naar de komst van de Cli niClowns. Ik hoorde ze in de ka mer naast me de boel op z'n kop zetten, en dan wist ik dat ze eraan kwamen." Omgekeerd noemt Hans Koops de bezoekjes aan Esther 'best span nend'. „Ingetogen, heel geconcen treerde bezoekjes voor een ouder meisje." Hij herinnert zich dat Es ther op zijn verzoek een keer haar dwarsfluit meenam. „Op de zaal waar zij lag, hebben we a Timpro- 'Flip was aanwezig bij een belangrijk moment in mijn leven' viste een concertje voor haar geor ganiseerd. Dokters, broeders en zusters werden opgetrommeld en Esther heeft vanuit bed vol trots een paar nummertjes gespeeld. Een vrolijk gebeuren." De kracht van de CliniClowns zit in hun inlevingsvermogen, zegt Esther. Ze letten op gezichts uitdrukkingen, gemoedstoestand, voelen aan waar een kind behoef te aan heeft, en spelen daar op in. „Het is geen toneelstukje, maar op recht. De clowns bouwen een rela tie met je op. Ze kijken altijd of een bezoek uitkomt, zien of je te ziek bent of dat je pet er niet naar staat. Het is zo verfrissend als in een ziekenhuis ook iets te lachen valt. Voor ouders is het ook pret tig hun kind te zien lachen." Na een halfjaar hoeft Esther niet meer voor behandeling naar het ziekenhuis, 's Ochtends haalt ze bij de huisarts een chemo-injec- tie en 's middags gaat ze naar school.Twee jaar later wordt ze of ficieel genezen verklaard. Het her stel gaat voorspoedig. Ze door loopt in zes jaar het vwo en stu deert af in fysische geografie. Nu werkt ze als omgevingsmanager bij een waterschap, en is gelukkig met man en drie kinderen „Er zijn ook patiënten die door de ziekte een been missen of bij wie de groei geremd is. Ik besef dat ik er goed vanaf ben geko men", zegt ze. „Als ik aan de zie kenhuisperiode denkt, liggen de CliniClowns heel dichtbij. Zij kleuren mijn herinnering aan die tijd op een leuke manier in. Flip was aanwezig op een belangrijk moment in mijn leven. Ik vind het bijzonder dat hij even bij mij thuis is. Zodat ik kan laten zien dat alles goed is gekomen." WOENSDAG 4 NOVEMBER 2015 Esther Kleinveld en clown Flip (Hans Koops) nu. Esther is genezen. „Ik besef dat ik er goed vanaf ben gekomen." foto Erik van 't Woud jfi^5*v n den Boom D Esther Kleinveld ex-patiënte

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 15