Hans 'Lachsalvo's zijn ons doel niet' 14 NIEUWS De CliniClowns komen vand bij een jeugdige patiënt langs stond twintig jaar geleder 14-jarige leukemiepati Ze ontmoeten CliniClown Hans Koops herinnert zich een van de jon ge patiënten nog als de dag van giste ren. Een jaar of 18 was de jongen. En van clowns, moest hij niks hebben. „Laten we 'm Hajo noemen. Botkanker had hij. Iedere keer als ik op zaal kwam, dook hij demonstratief weg achter een stripboek, om toch vooral te laten weten dat clowns stom zijn. Maar Flip is anders. Ik ben groot van stuk en stevig in mijn voorkomen. Grillig ook. En ik merkte dat ik stiekem zijn aan dacht trok. „Op een ochtend kwam ik bin nen en zat midden in mijn spel. Enthousiast riep ik naar Hajo en op hetzelfde moment zie ik een beenprothese in de hoek staan. Ik schrok vreselijk. Meteen wist ik: zijn been is afgezet. Maar hoe moest ik hier als clown mee om gaan?" Flip slikt, laat het kleine ge vaarte op zich inwerken en schiet in de verwondering. 'Jeetje Hajo, wat is dat voor een ding? Laat eens zien.' En samen gaan ze op onder zoek uit naar de werking van de prothese. Ongegeneerd verwonde rend. „Voor ons beiden een bevrij ding." Koops' uitleg over wat een Cli niClown in ieder geval niét is, is nagenoeg overbodig. De in knal- kleuren uitbundig uitgedoste cir cusclown van het type 'lach of ik schiet', doet de theaterman vooral rillen. Voor hem is Flip geen rol. „Mijn eigen persoonlijkheid, timbre en dynamiek zitten in zijn karakter. CliniClowns zijn er voor het persoonlijke en intieme con tact met onze doelgroep. Lachsal vo's zijn ons doel niet. Flips rode neus staat voor plezier, afleiding en voor gelijkheid. Want die neus pas feilloos op de neus van een kind. Al ligt-ie doodziek te we zen." De vanzelfsprekendheid waar mee de CliniClowns inmiddels met 67 rode neuzen over de kin derafdelingen van Nederlandse ziekenhuizen lopen, is een moei zaam bevochten verworvenheid. Clowns op oncologie? Veel artsen wisten niet wat ze daarmee aan moesten. Kinderkanker is zware kost. Daar kun je niet zomaar hu moristisch over doen, was de op vatting. „Ook voor onszelf was het een ontdekkingstocht. Steeds vroeg ik mezelf af wat eigenlijk mijn legiti matie was om aan het bed van een kind te staan. In zo'n leventje speelt verdriet, angst onzekerheid en daartussen moest ik dan mijn plek vinden", vertelt Koops. „De kunst is om je als clown steeds af te stemmen op de situatie. Flip is 'Het is de kunst steeds goed af te stemmen op de situatie' niet alleen grillig, maar ook open en zacht. Hij probeert aan te voe len wat er speelt bij een kind. „Zo heb ik ooit een glazen deur vernield. Per ongeluk dan, hè. Maar het effect was groots! Een meisje van een jaar of 12 zat niet goed in haar vel en mopperde op zichzelf en de hele wereld. Waar door ook Flip mopperig werd. In zijn boosheid gaf hij een lel tegen de kamerdeur, waarop het glas barstte. Het meisje vond het ge-wel-dig. De trap die ik gaf, was eigenlijk haar trap die ze tegen het ziekenhuis en haar ziekte wil de geven." Patiënte Jasmine staat Koops ook nog goed bij. Ze was mis schien wel het prachtigste meisje dat hij ooit ontmoette. Met lang golvend haar en amandelvormige ogen. Na lange periodes met che- mokuren was ze genezen ver klaard, maar de kanker kwam te rug. Hardnekkiger dan ooit. „Op de dag dat ze naar huis zou gaan om daar te sterven, ging ik nog even bij haar langs voor een hand je. Op een tafeltje lag een spuit met een knalroze goedje erin. Het trok meteen Flips aandacht. En toen hij de zuster vroeg wat voor spul dat was, antwoordde ze: fram- bozensap. Hoe mooi!." Koops ziet Jasmines ogen even oplichten als Flip vertelt dat fram- bozensap zijn lievelingsdrankje is. „De zuster twijfelde geen mo ment en stelde voor het laatste beetje uit de spuit aan mij te ge ven. Ik dronk het goedje van Jasmi ne en de stemming werd behalve intiem ook een raar soort van fees telijk. Ik ben meegelopen met de broeders die haar naar de ambu lance droegen. Daar heb ik haar uitgezwaaid. Voorgoed." 1995 Ofschoon Esther twintig jaar geleden doodziek was, wist CliniClown Flip een glimlach op haar gezicht te toveren, foto Bram Patreus Hans Koops CliniClown door Iris vai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 14