Grote zorgen over veiligheid van politie-app VLUCHTELINGENCRISIS 10 NIEUWS ren dat ze de situatie zo snel mogelijk willen oplossen, maar de onrust onder de asielzoe kers neemt toe. Inmiddels zijn tenten opzettelijk in brand ge stoken en hebben vluchtelin gen zichzelf verwond of ge dreigd zelfmoord te plegen. Het is niet de eerste groep vluchtelingen die op de basis Dhekelia is terechtgekomen. In 1998 kwamen er 67 Iraakse en Syrische Koerden aan wal. Die groep zit zeventien jaar later nog altijd op de basis. Door de aparte status van Dhekelia kun nen ze niet verder, zegt een re geringswoordvoerder in Lon den. „De regering zal niet toe staan dat een nieuwe migratie route naar Groot-Brittannië wordt geopend." DHEKELIA Een groep van 114 bootvluchtelingen is op weg naar Europa gestrand op een Britse legerbasis op Cyprus. „We zijn hier per ongeluk te rechtgekomen om aan de oor log te ontsnappen", zei een jon ge Syrische vrouw tegen de Britse krant The Guardian. Twee weken geleden werden de vluchtelingen na drie dagen te hebben rondgedobberd op zee gered door de Cypriotische politie. Omdat ze in het gebied van de legerbasis waren, wer den ze daar aan land gebracht. „We kregen te horen dat we binnen vijf dagen weg zouden kunnen om asiel aan te vra gen", vertelde een Syriër. „Maar we zijn er nog steeds." De Britse autoriteiten verzeke- Dat zeggen ICT- en privacydes- kundigen. Zo'n 10.000 dienders hebben een nieuwe diensttele- foon gekregen waarmee ze via een speciale app persoonsgegevens kunnen controleren. In de loop van volgend jaar moeten alle 33.000 agenten op straat voorzien zijn van de Samsung Galaxy S5. „Ik ben verbaasd dat dienders dit toestel ook in privétijd mogen gebruiken", zegt Jaap-Henk Hoep man, directeur van het Privacy Identity Lab van de Radboud Uni versiteit Nijmegen. „Agenten zul len voor privégebruik andere apps op hun telefoon installeren, zoals spelletjes." Voor criminelen en hackers wordt het daardoor kinderlijk een voudig de telefoon te kraken. „De politie-app zélf mag goed bevei ligd zijn, maar via andere apps kunnen hackers de telefoon toch binnendringen en gevoelige infor matie bekijken", waarschuwt Hoepman. „De gebruiker, een poli tieman in dit geval, hoeft daarvan niets te merken." Ook als een agent met zijn smartphone een specifieke websi te bezoekt, loopt hij het risico dat de telefoon wordt gekraakt. „Als ik crimineel was, zou ik het zeker proberen", zegt Ton Siedsma van privacyorganisatie Bits of Freedom. „Via deze poli tie-app kom je bij informatie die 'App zelf mag goed beveiligd zijn, via andere apps kunnen hackers toch binnendringen' Jaap-Henk Hoepman privacy-expert mogelijk geld kan opleveren. Of gebruikt kan worden voor identi teitsfraude." Alleen al met een naam en een geboortedatum kunnen agenten via de app de pasfoto van een rij bewijs opvragen. Ook kunnen ze razendsnel persoonsgegevens in zien, zoals een adres, openstaande boetes en een strafblad. „Omdat het zó eenvoudig is, zullen er ook politiemensen zijn die in de kroeg of bij een verjaar dag even willen laten zien hoe het werkt", zegt Hoepman. „Of kinde ren vinden de telefoon op de bank en gaan ermee spelen. Dat zijn on verantwoorde risico's." Daarnaast bestaat het gevaar dat agenten de informatie doorver kopen aan criminelen. Eerder lek te 'politiemol' Mark M. uit Weert op grote schaal vertrouwelijke in formatie uit de politiesystemen. Ook een 52-jarige agent uit Alme lo is om die reden op non-actief gesteld. De Nationale Politie laat weten dat er 'zeer veel' aandacht wordt besteed aan de beveiliging. Dat agenten hun telefoon ook privé mogen gebruiken, is een bewuste keuze. „Het is niet meer nodig om met twee telefoons rond te lopen, dat is gebruiksvriendelijker", zegt politiewoordvoerder Helma Hui zing. Om hackers tegen te houden, is het zakelijke gedeelte op de tele foon gescheiden van het privége- deelte. „Je moet apart inloggen. Daardoor is het veel lastiger om in te breken en om gevoelige infor matie te bekijken", aldus politie woordvoerder Huizing. Als een diender gegevens opvraagt via de smartphone, wordt dat altijd vast gelegd. Jonge vluchtelingen in een noodopvang in Macedonië proberen zich warm te houden, foto Boris Crdanosk/AP Europa met 'winterklaar' voor vluchte door Peter Winterman DEN HAAG. De mobiele app waar mee agenten snel persoonsgegeve ns kunnen opvragen, is makkelijk te kraken. Omdat politiemensen hun telefoon ook privé mogen ge bruiken, is de kans op misbruik en identiteitsfraude levensgroot.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 10