De ambitie van de president is om Turkije als een sultan te gaan besturen 8 NIEUWS Om zijn grote plannen waar te kunnen maken zal de Turkse president vooral niet moeten gaan polariseren, maar de dialoog moeten aangaan met zijn opponenten. van de republiek, moet Turkije econo misch een van de tien machtigste lan den zijn. De derde luchthaven die in Istanbul wordt gebouwd, moet de grootste ter wereld worden. Een auto en vliegtuig 'made in Turkey' komen er aan. En het inkomen per hoofd van de bevolking moet 25.000 dollar worden. Assertief Ook het buitenlandbeleid draagt het stempel van Erdogan. Het land aan de Bosporus is niet langer de bedees de NAVO-bondgenoot uit de tijd van de Koude Oorlog. Het trotse 'Nieu we' Turkije van Erdogan stelt zich as sertief op als een opkomende regiona le grootmacht. Niet alleen in de voor malige Ottomaanse gebieden, maar overal waar Turken wonen en handel drijven. Turken in de diaspora spoort hij aan om te integreren 'zonder de Turkse identiteit te verliezen'. De lan ge arm van Ankara reikt via moskee ën en ambassades steeds verder. En door de vluchtelingencrisis is Europa gaan inzien dat Turkije een cruciale partner moet worden. Met een overweldigende meerder heid in het parlement kan Erdogan nu verder gaan bouwen aan zijn gro te dromen. Vier jaar geen verkiezin gen. Dus vier jaar minder negatieve invloed van wat minister Mehmet Simsek (Financiën) 'politiek lawaai' noemt. Haast is geboden, vindt ook Ali Babacan, de architect van het eco nomische beleid. Nieuwe hervormin gen zijn hard nodig om de economie uit het slop te trekken. Welke? Baba can noemt er enkele: „Strijd tegen corruptie, verbeteren van de arbeids markt en het opkrikken van onze de concurrentiekracht." Erdogan zal, om al zijn mega-ambi- ties waar te kunnen maken, zijn na tuurlijke neiging om te polariseren moeten beteugelen en de dialoog moeten aangaan met Koerden en an dere politieke opponenten. Dat lijkt de aangewezen weg om zijn belofte aan de kiezers van 'stabiliteit en 'Strijd tegen corruptie is nodig evenals het verbeteren van de arbeidsmarkt' Vermoeid maar met een tevreden glimlach verlaat president Erdo gan de Eyüp Sultan Moskee in Istanbul. Op kousenvoeten ge knield en met zijn voorhoofd op het tapijt prevelt hij een dankgebed tot Allah. Voor de onverwacht grote over winning die zijn partij een dag eer der haalde bij de parlementsverkie zingen. Wanneer een reporter vraagt waar om de westerse media hem zo kritise ren, haalt hij meteen uit. „Waarom respecteren ze de keuze van de natie niet? Vanaf de dag dat Erdogan met 52 procent tot president werd geko zen, hebben ze geen respect getoond. Is dat hun opvatting van democra tie?" De repliek is Erdogan ten voeten uit. Verbaal altijd in de aanval en zijn daden vol van Ottomaanse symbo liek. Bewust koos hij die moskee, want daar is het graf van Eyüp al-Ansari, de vaandeldrager van de profeet Mo hammed. Ansari sneuvelde bij de eer ste poging van de Arabische moslims om de christelijke stad Constantino- pel te veroveren in 670. De moskee speelde tevens een belangrijke rol bij de kroning van een nieuwe sultan: hier kreeg hij het zwaard van Osman, de grondlegger van het Ottomaanse rijk omgord. Veroveraar Recep Tayyip Erdogan ziet zichzelf ook als een 'Veroveraar'. Hij groeide op in de arme volkswijk Kasimpasa aan de overkant van de Gouden Hoorn en schopte het eerst tot burge meester van Istanbul, daarna tot pre mier en is nu presi dent. Altijd moest hij het verzet overwinnen van de verwesterde elite van Turkije, die vrome moslims zoals hij 'reactionair' vonden en buitenslo ten. Hij maakt geen geheim van zijn ambitie om als een sultan het land te regeren met zo weinig mogelijk con trole en tegenspraak, omdat die alle maal vertragend werken op zijn 'Hei lige Mars' naar een sterk, welvarend en machtig Turkije. In de afgelopen dertien jaar heeft de conservatief islamitische AK partij onder zijn leiding de economie gemo derniseerd. De middenklasse groeide van 20 naar 40 procent. Het nomina le inkomen per hoofd van de bevol king verdrievoudigde van 3.500 tot 10.500 dollar. De gezondheidszorg ging enorm vooruit. Maar Erdogan wil meer, veel meer. In 2023, bij de honderdste verjaardag 'Veroveraar' Erdogan kan nu bouwen aan zijn grote droom door onze correspondent Mare Guillet Ali Babacan politicus Foto's boven en on der: President Erdogan begroet aanhangers na de overwinning van zijn partij bij de parlementsverkiezin gen. Foto links: Een man leest in de krant over Erdogans zege. foto's AP/AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 8