Nieuwe toestellen voor speeltuinen Laatste beugsloep ter wereld gerestaureerd Adressen in nieuwbouwwijk Oosterland zorgen voor verwarring SCHOUWEN-DUIVELAND 7 Drie huisnummers 7, drie nummers 5 en twee nummers 3 in straal van vijftig meter AA öelDi't Toen er laatst een ambulance moest komen voor de buur man, zag ik ze stuntelen. Tja, wie bedenkt er nou dat er aan de overkant van de straat óók een nummer 5 is. Ik ging op straat staan zwaaien. Toen kwamen ze achteruit teruggereden en heb ik ze de weg gewezen." Deanna de Wit, aan de Akker 7 in Oosterland wil geen stemming maken in de buurt. Evenmin hoeft ze zo nodig in de krant. „Maar het gaat mij om de veilig heid. Net als de meeste an deren hier in de buurt wor den we al wat ouder. Je wil toch dat brandweer, arts en ambulance je kunnen vin den als het nodig mocht zijn?" En dat valt niet mee, op deze plek waar nieuwbouw wijk Oostkenshil aansluit op het dorp. „Dit is de Ak ker," legt De Wit uit. ]e hebt hier de nummers 5 en 7. Maar aan de overkant heet het Molenweg. Daar heb je nummer 3, maar ook 5 en 7. En hier om de hoek is de Boomgaard. Ook daar heb je onder meer de huis nummers 3, 5 en 7." Om het de bezoekers nog ingewikkelder te maken, be staat Molenweg 1 niet meer. Dat is nu Akker 1 geworden. Gelukkig staat er aan het be gin van de straat een bord dat zegt dat hier de oneven nummers van de Molen weg, te beginnen met num mer 1, gevonden kunnen worden. Ook de volgorde van nummering is boeiend. Dat begint met 7, dan komt 3 en daarna 5. Voor de pakketbezorger die het nu nog snapt, heeft de natuur iets verzonnen. Er wonen namelijk drie fa milies Otte en twee mevrou wen De Wit in een straal van pakweg 50 meter. De oorzaak van de num- merchaos is bij De Wit be kend. „Toen dit wijkje werd gebouwd is de bewoners van de Molenweg gevraagd of ze het adres Akker wil- Ambulance, postbode en pakketdienst raken het spoor bijster in Oosterland den hebben. Dat wilden ze niet." Een gesprek met een Mo lenwegbewoner bevestigt dat. Zij stelt voor de Akker om te dopen tot Molenweg en de huizen 5a en 7a te nummeren. De Wit kent nog een alternatief. „Even nummers invoeren, want die heb je hier nog niet." Het maakt De Wit ook niet uit. „Post bezorgen bij een ander doe ik met liefde. Waar het mij om gaat is de veiligheid." De Oosterlandse dorps raad bespreekt de verwar rende nummering binnen kort. De bedoeling is dat fasegewijs overal kunstgras wordt gelegd in speeltuintjes. Die ondergrond is van een betere, duurzame kwali teit, vergt minder onderhoud en is daardoor per saldo goedkoper. De verouderde speeltoestellen voldoen niet meer aan de veilig heidsnormen. De vervanging kost zo'n 60.000 euro. Volgens Schouwen-Duiveland vervangt ieder jaar wel speeltoestellen, omdat ze niet veilig genoeg meer zijn projectleider Lennard Openneer zijn de nieuwe toestellen verge lijkbaar met wat er nu staat. „Maar dan moderner." Het ver vangen van speeltoestellen is een doorlopend proces. In Zierikzee worden drie speel tuintjes voorzien van nieuwe spullen. Op het terrein aan de Wielingenstraat komen een peu terdraaimolen, nestschommel, duo duikelrek, speelwinkel en twister. In de Volkerakstraat gaat het om een brede wiebelbalk en een éénpersoonsdraaimolentje. Kinderen rond de Graspieper- straat kunnen straks terecht op een multifunctioneel klimrek. Aan de Nieuwe Jachthaven in Brouwershaven komt een inkt vis, piratenklimschip, draaitoe- stel en dubbelschommel. De Vlasakker in Burgh-Haamstede krijgt een 'multispinner carous- sel'. Het terrein aan de Bruinisser Haverstraat krijgt een nestschom mel en duoglijbaan. Voor d'Heu- le in Nieuwerkerk staan een dub bele schommel (met babyzit), wipdriehoek, flexusschommel en hinkelslang op de rol. MIDDELHARNIS. De laatste beug sloep ter wereld was bijna ver gaan, maar de Stichting Behoud Beugsloep MD10 Johanna Hendri- ka in Middelharnis steekt daar een stokje voor. De 119-jarige vissers boot wordt vrijdag van de haven van Middelharnis, waar hij sinds 2007 lag, over de weg naar de Men- heerse Werf gebracht. Hier wordt de boot in zijn oude glorie her steld. Dat heeft nog heel wat voe ten in aarde, vertelt directeur van de Menheerse Werf Coerd de Heer: „De restauratie gaat zes tot acht jaar duren, mits de fondsen werving goed verloopt. De beug sloep was in 1896 een van de eer ste zeilboten van staal. Dat levert veel werk op, want de romp is bij voorbeeld compleet doorgeroest. Die moet dus opnieuw geklonken worden, want een lasapparaat had den ze natuurlijk nog niet." Ook het dek wordt in ere her steld: geen opbouw, alleen een stok om te sturen. De Heer: „We willen bij de restauratie zoveel mogelijk de originele manier van bouwen gebruiken. Attributen van gegoten ijzer worden op nieuw gegoten en de zeilen wor den op de oude manier opgetuigd. Belangstellenden kunnen vanaf 9.30 uur zien hoe de boot wordt getransporteerd. DINSDAG 3 NOVEMBER 2015 Chaos door huisnummers Akker 7, Deanna de Wit: „Het gaat mij om de veiligheid." Boomgaard 7, Willem Heslinga: „Vaak post van ander huisnummer 7." door Ton van den Nouweland door Marcel Modde ZIERIKZEE. De gemeente vervangt de komende twee weken verou derde en versleten speeltoestellen in Brouwershaven, Burgh-Haam- stede, Bruinisse, Nieuwerkerk en Zierikzee. Tegelijkertijd zal de on dergrond van houtsnippers wor den verruild voor kunstgras. door Ilse Maas

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 60