Wat doet die container midden op de brug? Onderzoek naar lek' in gemeenteraad Sluis Trieste nasleep van asbest Hond Klaas Jasperse vervolgt strijd Klaas Jasperse (60) vecht niet alleen tegen asbestkanker, maar ook tegen de Nederlandse staat. 2 ZEELAND COMMENTAAR Klaas Jasperse uit Vlissingen houdt vol. Hij vindt dat de Nederlandse staat hem een genoegdoening moet ge ven omdat hij niet beschermd werd tegen de gevaren van asbest. Jasperse werkte vanaf de jaren zeventig als aluminiumgieter bij Pechiney. Hij heeft asbestkanker. Gisteren diende voor het Gerechtshof in Den Haag zijn hoger beroep. Jas perse vecht het vonnis aan van de rechtbank in Den Haag. Die stelde hem eerder in het ongelijk. Jasperse is een van de vele mensen die argeloos met asbest werk ten. In Zeeland weten we - ook door slachtoffers bij scheepswerf De Schelde - heel goed hoe ellen dig de gevolgen kunnen zijn. Het is nuttig om vast te stellen of de overheid steken heeft laten val len bij de bescherming van bur gers en of de Staat daar nu nog aansprakelijk voor is. De verhalen zijn duidelijk. Destijds sloeg nie mand groot alarm. De werkne mers niet, de bedrijven niet, de ar beidsinspectie niet, de politiek niet. Het lijkt een collectieve bewustzijnsvernauwing. De maat schappij als geheel heeft er veel te lang over gedaan om asbest in de ban te doen. Want waarschuwingen waren er wel degelijk. Hoe het oordeel van het hof ook uitpakt, deze rechtszaak is een aansporing om werknemers altijd veel kordater te beschermen. Deze rechtszaak is een aansporing om werknemers veel kordater te beschermen ZIERIKZEE Opeens stond-ie er, midden op de Jannewekkenbrug in Zierikzee: een enorme, gele con tainer. Maar wat doet dat ding daar? Is het een inzamelplaats voor lege batterijen? Is het simpel weg een opvallende afvalbak? Nee, niets van dat al. Het is een van de nieuwe zoutcontainers van de gemeente. De bak is ogen schijnlijk zomaar midden op de Jannewekkenbrug 'gekwakt'. Maar dat valt wel mee, vertelt Harry Da- vidse van de afdeling openbare ruimte. „We dachten dat de brug niet bereikbaar zou zijn met de strooiauto, maar dat kan toch wel. Daarom verplaatsen we de bak binnenkort weer. Op 21 andere gladde plaatsen blijven ze wél staan. „Ze staan op plekken die snel glad zijn, zoals bruggen en ro tondes. Fietsers en omwonenden kunnen dan zelf zout strooien." Almanak De zestiger uit Terneuzen doet 's avonds de voordeur liever niet open. Je weet immers nooit wat voor ge spuis er aanbelt. Groot was dan ook zijn schrik toen zaterdag om tien uur de bel ging. Hij sommeerde de hond, die al een uur in zijn mand lag te snurken, met hem mee te gaan. „Wie is daar", vroeg hij van achter de gesloten deur. „Wij zijn spoken", riepen drie piepstemmetjes op 'dreigende' toon. De Terneuzenaar joeg de drie daar na onbewust de stuipen op het lijf. „Ik doe niet open, hoor. Onze hond heeft een hekel aan Halloween." Van de Have en Noordzij erelid Tennisclub LTC Scharendij- ke heeft oud-voorzitter John van de Have en voor malig vice-voorzitter Leon Noordzij benoemd tot ere lid. Het eerbetoon valt hun ten deel vanwege hun 'gro te inzet voor de totstandko ming van een nieuw club huis'. Het vorige vereni gingsgebouw was sterk ver ouderd. Tijdens de bijzon dere ledenvergadering afge lopen zondag werd ook be kend dat hoofdsponsor MHF Contracting het con tract met drie 3 jaar heeft verlengd. John de Wolf bij sponsors MZC'11 Oud-voetbalinternational John de Wolfis 12 novem ber gastspreker op de spon soravond van de Zierikzee- se club MZC'11. De Wolf speelde onder meer voor Sparta en Feyenoord. Met die laatste club werd hij landskampioen en haalde hij de halve finale van de Europacup II. Tegenwoor dig traint hij amateurs. Het 'Business to Business event' wordt gehouden in de vestiging van de online cadeaushop Your Surprise aan de Industrieweg. Promotie Huib Uil op onderwijs Hoofdarchivaris Huib Uil van de gemeente Schou- wen-Duiveland verdedigt 3 december aan de Vrije Universiteit zijn proef schrift 'De scholen syn planthoven van de gemeen te'. Uil verdiepte zich voor zijn promotie-onderzoek in het onderwijs in Zee land en Staats-Vlaanderen tussen 1578 en 1801. Het re sultaat verschijnt in boek vorm, 4 december verkrijg baar tijdens de feestelijke receptie (19.30 uur) in de Nieuwe Kerk in Zierikzee. Trouwbeurs van de Bruidsgroep Bruidsgroep Zeeland pre senteert zaterdag 7 novem ber een 'Bridal Event 2015' in Partyrestaurant Huys ter Schelde in Koudekerke. De Bruidsgroep is een nieuw samenwerkingsverband van twintig ondernemers die op allerlei gebied dien sten aanbieden voor trou werijen. Het bruidsevene ment duurt van 11.00 tot 16.00 uur met shows, optre dens en proeverijen. DEN HAAG. Zijn drie racefietsen staan nog steeds te glimmen in zijn slaapkamer. Voordat hij 's avonds het licht uitknipt, wenst hij ze een goede nacht toe. Maar fietsen gaat al jaren niet meer, want Klaas Jasperse (60) uit Vlis singen kreeg in 2009 te horen dat hij asbestkanker heeft. Een jaar, gaven de artsen hem nog. Hij is er, zes jaar later, nog altijd. En het gaat, naar omstandighe den, goed met hem. „Mijn long arts is nog steeds verbaasd. Het fietsen dat ik zo graag deed, is mijn redding geweest. Daardoor had ik een heel goede conditie." Fier en strijdbaar blijft hij. Vastbesloten om de ziekte zo lang mogelijk onder de duim te houden, maar ook om genoeg doening te krijgen. Jasperse liep de ziekte op door zijn werk bij aluminiumsmelter Pechiney (la ter Zalco) in Vlissingen-Oost, waar hij jarenlang onbeschermd met asbest werkte. Het bedrijf heeft uiteindelijk ook de aanspra kelijkheid erkend, maar ging kort daarna failliet, waardoor de Vlissinger het nu met een be scheiden uitkering moet doen. Daarom besloot hij twee jaar geleden, als eerste asbestslachtof fer, de Nederlandse staat aan te klagen. Hij verwijt vooral de Ar beidsinspectie dat zij niet of nau welijks toezicht heeft gehouden op de gang van zaken in het be drijf, waardoor hij de dodelijke ziekte kon oplopen. De Haagse rechtbank stelde hem een jaar geleden in het on gelijk. Maar Jasperse is geen man van opgeven en dus behandelde het gerechtshof in Den Haag gis termiddag het hoger beroep. „Het is vandaag erop of eron der", zei Jasperse bij aankomst in het Paleis van Justitie. „Je blijft toch hopen dat het goed komt. Ik wil vooral het verlies aan inko men gecompenseerd zien." De rechters richtten eerst het woord tot hem. „Hoe is het nu met u? Dit is een zakelijke behan deling, maar voor u speelt er na tuurlijk veel meer." Jasperse ver telde dat het redelijk gaat, maar dat hij afgelopen zomer opnieuw dertien bestralingen heeft gehad. Komende week verneemt hij de stand van zaken. „Dat is altijd spannend." Daarna begon het juridische duel. Advocaat Bob Ruers, die al vele asbestslachtoffers bijstond, betoogde dat Jaspers ook na het verbod in 1993 aan asbest is blootgesteld en dat de Arbeidsin spectie daar nimmer tegen heeft opgetreden. „De Arbeidsinspec tie heeft zelfs nooit de moeite ge nomen om een bezoek te breng en aan het bedrijf en een onder zoek te doen naar de arbeidsom standigheden en het gebruik van asbest bij Zalco." 'Het is vandaag erop of eronder. Je blijft toch hopen dat het goed komt' Aan het slot van de zitting kreeg Jasperse zelf nog even het woord. „Als de staat en de Ar beidsinspectie de regels hadden nageleefd, had ik hier niet geze ten." Hij zei van twee oud-colle ga's zeker te weten dat zij inmid dels aan dezelfde ziekte zijn over leden. Ook bood hij zijn 'excu ses' aan zijn vrouw en dochter aan. „Het asbest heeft in mijn was gezeten, dus misschien zijn zij er ook aan blootgesteld." Ten slotte benadrukte hij dat hem nooit is gewezen op de risico's van asbest. „Er werd alleen maar gesproken over explosie- en brandgevaar. Ik heb er nooit van geweten, anders had ik meteen een andere baan gekozen." Uitspraak op 12 januari 2016. OOSTBURG. Burgemeester Anne- miek Jetten van de gemeente Sluis heeft bij de Rijksrecherche aangifte gedaan van 'lekken' door een gemeenteraadslid. De recherche gaat nu uitzoeken wie uit de school heeft geklapt. Volgens een persbericht van de gemeente Sluis 'hebben de fractievoorzitters van de gemeen te Sluis geconstateerd dat er van uit de raad informatie naar bui ten is gekomen uit een vertrou welijke notitie van het college aan de gemeenteraad. Hierdoor is mogelijk publieke en economi sche schade toegebracht aan ge meente en inwoners'. Inhoude lijk worden verder geen medede lingen gedaan. Wel zingt rond dat het zou gaan om een lijstje met daarop mogelijke locaties voor de opvang van vluchtelin gen in de gemeente Sluis. En dat thema ligt nogal gevoelig. Volgens raadsgriffier Paul Claeijs heeft de burgemeester in haar rol als voorzitter van de ge meenteraad aangifte gedaan bij het Openbaar Ministerie. De re cherche stelt nu een onderzoek in. 'Lekken' geldt als een politie ke doodzonde. Wie veroordeeld wordt, kan zijn of haar politieke functie kwijtraken, maar ook ju ridisch vervolgd worden. V S-T»* rwZEjl De zoutbak, midden op de brug. Marieke Mandemaker door Ilse Maas Tip? redactie@pzc.nl SCHARENDIJKE ZIERIKZEE ZIERIKZEE KOUDEKERKE face- book.com/bruidsgroep. Nooit iets door Rolf Bosboom Klaas Jasperse asbestslachtoffer door Martijn de Koning

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 58