Vrouwen mogelijk toch welkom bij het Korps Mariniers 'Door over pijnlijke ervaringen te praten, krijg je er grip op', zegt seksuoloog Bezemer 4 NIEUWS Anke is aangerand en schreef daar een blog over. Slachtoffers delen hun ervaringen via #zeghet. zou twitteren wat ik aan seksueel ge weld heb meegemaakt, zou ik van daag niet aan werken toeko men #zeghet' niet toe doet. Door erover te schrijven en te praten ontdek te ik ineens: ze hebben het mis, ik doe er wél toe." Psycholoog/seksuoloog Wil- leke Bezemer sluit zich hier bij aan: „Door erover te praten krijg je grip op wat er is ge beurd, wat je hebt gedaan of niet gedaan. Dat helpt. Daar bij is de toon van de ander belangrijk. De schuld moet niet bij het slachtoffer ge legd worden door dingen te vragen als: waarom liep je niet weg?" Toch wil Bezemer ervoor waken dat 'domme miscom municatie' niet automatisch het etiket seksueel geweld krijgt. „Een vrouw wil vaak geen bitch zijn door 'donder op' tegen een man te zeggen. Dan zegt een vrouw bijvoor beeld: 'ik ben getrouwd'. Maar een man verstaat dat niet als een afwijzing, die denkt al leen: bedankt voor die informa tie." Bezemer pleit dus voor duidelijke communicatie. Bij aanranding of verkrachting zijn slachtoffers vaak verlamd van angst. „Ik spreek vrouwen die niet meer wisten wat ze moesten doen en letterlijk 'freezen'. 'Er lag een mes naast me maar ik pakte het niet, ik ga zo'n man toch niet in zijn oog steken', vertel len ze dan." Als een vrouw in de tram in haar kruis gegrepen wordt door een man, zal ze volgens Bezemer later meer last hebben van de men sen die eromheen stonden en niks deden dan van de man zelf. „Als niemand zo'n jongen dan pootje licht als hij weg rent, is dat het meest schade lijk voor de vrouw; dat nie mand iets deed." Bezemer be nadrukt dat het dus goed is dat mensen ervaringen delen, om zo inzicht te krijgen in wat seksueel geweld eigenlijk is. „Je hebt vervelende ervaringen en hele vervelende ervaringen en daar moeten we goed onder scheid in maken. Als je bij de politie aangifte doet heb je een agent tegenover je die een be perkt arsenaal heeft. Die moet alle feite laten kloppen met het wetboek van Strafrecht." nke leerde een man kennen op een datingsite en na veel chat- ten en foto's uit- wisselen wilde hij liever bellen. Aan de tele foon liet hij regelmatig vallen dat hij graag bij Anke thuis af wilde spreken. Anke hield de boot af. Toch bleef het contact, tot hij gepikeerd werd omdat Anke hem 'niet vertrouwde om thuis af te spreken'. Ze zwichtte, maar eenmaal bij haar op de bank kregen de twee al vrij snel ruzie. Anke vroeg de man om te vertrek ken, maar hij weigerde. Hij be gon aan haar kleren te trekken en hoe vaak ze ook vroeg of hij weg wilde gaan, hij hield niet op. Uiteindelijk werd Anke aangerand in haar eigen huis. Zelfs daarna vertrok hij niet, hij viel in slaap in haar bed. Anke deed aangifte bij de politie maar maanden later kreeg ze een telefoontje: met de aangifte kon niks worden gedaan. Nadat ze heel hard had gehuild, schreef ze in 20 minuten een aangrijpend blog over wat haar is overkomen. Een week later zat Anke bij talkshow Pauw om haar verhaal te doen. „Mijn zaak is sindsdien op de ach tergrond gekomen omdat honderden mensen hun verhaal bij mij deden. Dat is fijn, nu kan ik de energie omzetten in iets goeds." Samen met een kennis bedacht Anke een actie op Twitter zodat mensen uit de stilte treden met hun ver haal. „We wilden een sterke en korte hashtag, niet iets bo zigs", vertelt Anke. Aan de op roep werd al snel gehoor gege ven: met hashtag #zeghet de len mensen hun ervaringen met seksueel geweld in 140 te kens. „Een vriendin zei: 'je schopte tegen een kiezel en het werd een lawine'. Het is zo iets goeds: we praten er einde lijk over." Dat praten helpt voor de verwerking, erkent An ke. „Bij een aanranding neemt iemand je alle controle af. Toen ik bij de politie zat kreeg ik hetzelfde gevoel: alsof je er Tynke Hiemstra (38) uit Utrecht „Een kennis die aan me zat, een onbekende die in de tram tegen me aan begon te rijen, een man die me klem fietste op straat. Ik heb allerlei sek suele intimidaties mee gemaakt. Dat geldt, vrees ik, voor ontzet tend veel vrouwen. Dat je als vrouw niet onge schonden over straat kunt, is natuurlijk ver bijsterend. Je leert er wel mee leven, maar dat zou niet moeten hoeven. Ik ga er bijna vanuit dat mijn dochter van zeven ook ooit zoiets mee maakt. Daarom praat ik er met haar over. Ze moet weten dat het nooit haar schuld is als haar zoiets overkomt, en dat ze er met iemand over kan praten. Ik praat ook met mijn zoon. Het is gek dat meisjes op school zelfverdedigings- les krijgen, terwijl jon gens buiten voetballen. Het begint met bewust wording; dat jongens en mannen snappen wat ze met hun gedrag aanrich ten." 'In mijn studententijd in een discotheek in een gevecht met ;n vreemde man beland, om dat ik zijn hand onder mijn jurkje niet pikte #zeghet' Janneke van Heug- ten (38) uit Nijkerk „Op mijn twaalfde werd ik tijdens een schoolreisje in Artis lastiggevallen door vijf oudere jongens. Het gebeurde in het aqua riumgedeelte. Onder be dreiging van een mes randden ze me aan. Daar schaamde ik me zo voor, dat ik het niet aan m'n ouders heb verteld. Wel dacht ik vanaf toen: dit overkomt me nooit meer. Dit is mijn lijf) ik ben er de baas over. Een ander mag er niet zomaar aan zitten. In m'n studenten tijd stond ik in een disco theek in Amsterdam toen ik ineens onder m'n jurk je in m'n kruis werd gegre pen. Ik was zo boos dat ik me omdraaide en een duw gaf. De man, die heel groot en gespierd bleek, sloeg terug. Ik heb erg ge twijfeld of ik mijn ervarin gen zou twitteren; voor je het weet word je uitge maakt voor mannenhater. Maar ik vind het belang rijk om duidelijk te ma ken hoe vaak vrouwen dit soort dingen meemaken. Dat mag niet normaal worden gevonden." Het Korps Mariniers, een elite korps van de Koninklijke Marine, is het enige krijgsmachtonderdeel dat alleen bestaat uit mannen. Bij het Korps Commando troepen, een vergelijkbare eli te-eenheid, kunnen vrouwen al sinds 2013 solliciteren. Deson danks is er nog geen vrouwelijke commando; geen enkele vrouw is erin geslaagd de zware training te voltooien. Ook op onderzeeërs worden geen vrouwen toegelaten; op de nieuwe boten gaat dat wel gebeuren. „Als we het Korps Mariniers openstellen voor vrouwen, bete kent dat nog niet dat er ook vrou wen gaan werken", zo waarschuw de Hennis de Tweede Kamer giste ren. De hoge eisen die gesteld wor den aan mariniers blijven hetzelf de, antwoordde Hennis op vragen van D66. De verwachting is dat die, net als bij de commando's, door geen enkele vrouw gehaald kunnen worden. WD-Kamerlid Fred Teeven is voorstander van gelijke kansen voor vrouwen. „Maar we moeten Bij de Commandotroepen kunnen vrouwen sinds 2013 solliciteren. Desondanks is er geen vrouwelijke commando wel de beste op pad sturen, niet zoveel mogelijk vrouwen." In 2000 concludeerde de Com missie Gelijke Behandeling (nu College voor Rechten van de Mens) dat de argumenten van de marine over het weigeren van vrouwen terecht waren. Lichaams kracht en uithoudingsvermogen werden toen genoemd als rede nen om vrouwen te weren. Mari niers werken in kleine clubjes soms wekenlang in hele moeilijke omstandigheden, van -20 in de sneeuw tot 40 graden in de woes tijn, zonder privacy. Daar zijn geen douches en geen wc's. In de Verenigde Staten en Groot-Brittannië zijn vrouwen ook welkom bij een aantal eli te-eenheden. Zo mogen Ameri kaanse vrouwen sinds april de maandenlange en loodzware Ran ger-training volgen. Drie deelne mers hebben die tot nu toe ook volbracht. In de VS moeten in 2016 alle legeronderdelen vrou wen toelaten. Het Amerikaanse Marine Corps verzet zich daarte gen. Twitteren als mm door Merel Schut en Annemieke van Dongen door Hanneke Keultjes DEN HAAG. Kunnen vrouwen in de toekomst marinier worden? Minis ter Jeanine Hennis van Defensie gaat dat uitzoeken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 4