Campagne 'Licht aan, Apps uit' begonnen Kinderen azc langer naar school in Goes 0^ maaskant om brandstichter te vinden i ZEELAND 5 GroenLinks is bezorgd over gif in de fruitteelt In Nieuwdorp zijn mensen die weten wie de dader is, zegt Ron Fermont. „Om een of andere reden houden ze hun mond." reizen Maakt er meer vakantie van. maaskantreizen.nl on Fermont weet het zeker. Er zijn mensen in Nieuw dorp die weten wie in maart van dit jaar een cara van naast zijn schuur in brand stak, met grote gevolgen. Hij on derneemt nu een ultieme poging om de inwoners aan het praten te krijgen. Na het overlijden van zijn vrouw in 2011 besloot Fermont, die toen in Middelburg woonde, een nieuwe start te maken op een ander plekje. Aan de Citadel in Nieuwdorp vond hij zijn droomhuis. Geheel naar eigen in zicht - 'Er is geen architect aan te pas gekomen' - maakte hij van het verouderde huis een moder ne levensloopbestendige woning met onder meer een sauna en een dakterras. De hele indeling is op de schop gegaan. Met 51 zon nepanelen en een warmtepomp is het huis bovendien zo goed als energieneutraal. Fermont dacht het allemaal goed voor elkaar te hebben. Op 28 maart van dit jaar, toen de im mense klus wel zo'n beetje was geklaard, sloeg het noodlot ech ter toe. De inwoner van Nieuw dorp had net een pizza in de oven geschoven toen er kortslui ting ontstond. „Er was die dag een nieuwe pomp aangelegd in de vijver, dus ik dacht dat het daar mee te maken had", vertelt hij. Zo onschuldig was het niet. De caravan, die aan de stroom stond, bleek in brand te staan. Toen Fermont dat ontdekte had een buurvrouw de brand weer al gebeld. „Ik zag er eerst de ernst niet zo van in", blikt hij te rug. „De brandweer blust dat brandje wel even, was mijn ge dachte." Het vuur sloeg echter over naar de naastgelegen schuur. Toen Fermont dat in de smiezen kreeg, wilde hij zijn fraaie oude Mercedes cabrio, die hij compleet had opgeknapt, er nog uit halen, maar dat mocht niet meer van de brandweer. Hij zag zijn trotse bezit samen met de schuur in vlammen opgaan. Zelf bleef Fermont tamelijk koel MIDDELBURG. Veilig Verkeer Ne derland deelt de komende ander halve week zadelhoesjes uit op scholen om de aandacht te vesti gen op fietsverlichting. Eén op de vijf fietsongelukken gebeurt doordat mensen bezig zijn met hun mobiele telefoon of zonder verlichting rijden. Door de wintertijd rijden veel jonge fietsers in het donker van en naar school. De campagne 'Licht aan, Apps uit' moet scho lieren erop wijzen dat ze toch vooral hun fietsverlichting aan zetten en de mobiele telefoon uit. De slogan is bedacht door Zeeuwse jongeren van Jouw Zee land, een adviesorgaan van de provincie. Voorafgaand aan de campagne zijn posters uitge deeld met daarop de kreet 'Ik val op'. Uit onderzoek van de Rad boutuniversiteit Nijmegen blijkt dat de helft van de fietsers zon der complete verlichting rijdt en dat dertig procent meer fietsers hun licht aanzetten als zij kort voor hun fietstocht eraan herin nerd worden dat mét licht rijden veel veiliger is. De meest voorko mende reden voor het ontbreken van verlichting is eenvoudigweg dat mensen vergeten hun licht aan te zetten of om losse lampjes te bevestigen. onder de situatie. „Ik weet nog dat ik op een bepaald moment mijn pizza ben gaan opeten", zegt hij lachend. „Ik had honger!" Mede door de aanwezigheid van een beveiligingscamera aan het huis van de overburen werd de oorzaak van de brand snel dui delijk. Op de beelden is te zien hoe een man vanaf de Ring aan komt lopen en korte tijd in de ca ravan verdwijnt. In die minuut moet hij het matras in brand heb ben gestoken. De man stiefelt daarna nog even rond bij de wo ning. Als hij ziet dat de caravan in brand staat, kiest hij het hazen pad. 'Ik wil gerechtigheid. Het kan toch niet zo zijn dat iemand hier mee weg komt?' Enkele weken na de brand stichting heeft de politie een ver dachte aangehouden, maar deze man moest wegens gebrek aan be wijs worden vrijgelaten. Fermont is er desondanks nog altijd van overtuigd dat de zaak kan wor den opgelost. „Ik weet zeker dat er in Nieuwdorp mensen zijn die weten wie het heeft gedaan", zegt hij. „Maar om een of andere reden houden ze hun mond." Fermont waagt nu een ultie me poging om het stilzwijgen te doorbreken. In een flyer die hij deze week in heel het dorp ver spreidt, wijst hij nog eens op een door de verzekeringsmaatschap pij uitgeloofde beloning van 2500 euro. Hij hoopt dat mensen nog eens goed willen kijken naar de video waarop de dader te zien in. Deze beelden heeft hij op YouTu- be gezet. Hoewel Fermont behoorlijke financiële schade heeft geleden door de brand, is genoegdoening op dat gebied niet zijn doel. „Van een kale kip kun je niet pluk ken." Hij wil vooral gerechtig heid. „Het kan toch niet zo zijn dat iemand hier mee weg komt? Zeker niet als er mensen zijn, die vermoeden wie dit op z'n gewe ten heeft." MIDDELBURG. De Statenfractie van GroenLinks maakt zich 'ernstig zorgen' over het ge bruik van bestrijdingsmidde len in de fruitteelt. Fractievoor zitter Gerwi Temmink wil van het dagelijks provinciebestuur weten of met het waterschap Scheldestromen wordt over legd over het terugdringen van giftige bestrijdingsmiddelen in het grond- en oppervlaktewa ter. Hij is benieuwd of scher per wordt gehandhaafd op spuitvrije zones en afstandsei- sen. GroenLinks is gealar meerd door een onderzoek dat Greenpeace vorige week publi ceerde over gif vanuit appel en perenboomgaarden. De kinderen krijgen nu les bij het Taal Expertise Centrum (TEC) in Goes. Het gaat nu om dertien jongens en meisjes. Omdat het er zo weinig zijn, zijn zij verdeeld over de groepen die al les volgen bij het TEC. De verwachting was dat er in middels meer kinderen in het azc Swerf-Rust zouden wonen. Dan zouden twee groepen gemaakt kunnen worden: één voor 4- tot 7-jarigen en één voor 8- tot 12-jari- gen. De groepen zouden dan nu, na de herfstvakantie, al in Middel burg naar school kunnen in De Stroming in de Stromenwijk, op korte afstand van het asielzoekers centrum. Die school heeft twee groepsruimten aangeboden. De ge meenteraad had daar ook bij het college van B en W op aangedron gen, omdat het dagelijkse reizen niet goed zou zijn voor de kinde ren. Die hebben al vele problemen overwonnen en moeten naar een school in de buurt kunnen, vindt de gemeenteraad. Een toename van het aantal kin deren op het azc is pas te verwach ten als de tien aanleunwoningen zijn verbouwd tot eengezinswo ningen, stelt wethouder Chris Dekker. Die woningen zijn medio november klaar. Dekker heeft van het Centraal Orgaan opvang Asiel zoekers begrepen dat het aantal kinderen dan verdubbelt tot onge veer 26. „Dan zijn er voldoende om twee klasjes te maken en te verdelen over onderbouw en bo venbouw. Leerkrachten van De Stroming draaien nu al mee in het Taal Expertise Centrum. Dus zij kunnen straks de groepen les ge ven." 'Als de gezinswoningen op het azc klaar zijn, kunnen we twee klasjes maken voor onderbouw en bovenbouw' Kerstin Toscane Overwinteren aan de CostadelSol Overwinteren in deAIgarve Kerst in Flirsch am Arlberg DINSDAG 3 NOVEMBER 2015 brand gestoken?' door Rob Paardekam De Mercedes Cabrio van Ron Fermont is bij de brand verloren gegaan. foto Ron Fermont Ron Fermont uit Nieuwdorp door Maurits Sep MIDDELBURG. De kinderen van vluchtelingen die in het asielzoe kerscentrum in Middelburg wonen, moeten ook de komende maanden nog dagelijks op en neer naar school in Goes. Er zijn nog te wei nig kinderen om twee leeftijdsgroe pen te maken op samenwerkings school De Stroming in Middelburg. Chris Dekker, wethouder 1 NLmlt «MftaM tosjmsf ANVR (JSÏ/ 8 dagen vanaf €439 -Ivtji11 8-daagse kerstreis per Comfort-Class touringcar, met o.a. Pisa, Florence, Slena Lucca op basis van half-pension. Vertrek: 21 december 21 dagen vanaf 999 21-daagse reis per Comfort-Class touringcar, met o.a. 15 dagen verblijf o.b.v. half-pension in ****aparthotel Vistamar in Benalmadena. Vertrek: 8 nov., 16 dec., 10 jan., 7 febr., 6,27 maart e.a. 21 dagen vanaf 999 21-daagse reis per Comfort-Class touringcar, met o.a. 15 dagen verblijf op basis van half-pension in ****aparthotel Alto da Colina in Albufeira. Vertrek: 8 nov., 16 dec., 10 jan., 7 febr., 6,27 maart e.a. 7 dagen vanaf C 469 7-daagse kerstreis per Comfort-Class touringcar, met o.a. Innsbruck, Sankt Anton, Lech en Gross Walsertal op basis van half-pension. Vertrek: 21 december Maaskant Reizen organiseert al bijna 50 jaar verzorgde busvakanties, excursiereizen en rondreizen door heel Europa. Bij bijna alle reizen zijn excursies en half-pension inbegrepen. Vraag de gratis brochure aan info@maaskantreizen.nl I 0412 - 48 28 28

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 33