Dure postzegel helpt PostNL niet aan goede cijfers Miljardendeal in medische sector Volkswagen verzweeg in VS ook ongevallen voor toezichthouder D66 en Groenlinks niet blij dat coalitie klok terugt 20 ECONOMIE Nissan zoekt Amerikaanse d Het postbedrijf boekte vorig kwar taal een omzet van 780 miljoen eu ro, 1 procent minder dan in het derde kwartaal vorig jaar. De net towinst ging met 6 miljoen euro omhoog, naar 18 miljoen euro. Bezuinigingen en duurdere postzegels konden niet opboksen tegen de verdere krimp van het briefverkeer en oplopende kosten. Verder werd het resultaat gedrukt door het akkoord dat in de zomer werd gesloten met zelfstandige be zorgers. Zij kregen het aanbod in dienst te treden bij het bedrijf. Bestuursvoorzitter Herna Ver hagen herhaalde de eerdere ver wachting dat de loonkosten van de pakketbezorgers op jaarbasis met 15 a 20 miljoen euro stijgen. Postbezorging is en blijft nog al tijd de grote winstmaker bij PostNL. Het afgelopen kwartaal werden in Nederland 11 procent minder brieven bezorgd dan een jaar eerder, waardoor de omzet op de thuismarkt met 5 procent af nam. De opmars van internetwin- kelen is de hoop in bange dagen voor PostNL Vorig kwartaal be- zorgde het bijna 9 procent meer pakketten bezorgde. Op de lange re termijn moet de groei van pak ketjes komen, maar nog altijd le vert de briefbezorging in Neder land bijna twee keer zoveel op. Het postbedrijf komt vandaag met een verdere uitwerking van de plannen voor de komende jaren. Het middel tegen acute zwellin gen van zacht weefsel kan naar verwachting, na goedkeuring van toezichthouder FDA, in 2018 op de markt worden gebracht. Shire heeft zelf al twee midde len tegen angio-oedeem, maar ver wacht dat het middel van Dyax de winstgevendheid een flinke im puls kan geven. Ook komt de am bitie om 's werelds leidende biote- chbedrijf, en marktleider op het gebied van zeldzame aandoenin gen, te worden door de overname in een stroomversnelling. Angio-oedeem is een ophoping van vocht die ontstaat door lek kende bloedvaten. Dit kan gevaar lijk zijn als het gaat om bijvoor beeld een grote zwelling van de tong of het zachte verhemelte. Dit kan tot verstikking leiden.De aan koop zal de winst per aandeel in 2016 en 2017 enigszins drukken, zo vermoedt Shire. Na de beoogde goedkeuring van het middel van Dyax volgt waarschijnlijk een sterk herstel. Shire verwacht ver der 50 miljoen dollar aan kosten voordelen vanaf 2017, oplopend naar minimaal 100 miljoen dollar in 2019. De deal wordt naar ver wachting in de eerste helft van 2016 afgerond. Shire wil nog altijd Baxalta inlij ven, ondanks de afwijzing van een bod van 30 miljard dollar door dat Amerikaanse bedrijf in augus tus. Destijds gaf Shire aan dat een verhoging van dat bod niet was uitgesloten. Baxalta vond de voor gehouden 30 miljard dollar geen uitgangspunt om onderhandelin gen te beginnen. Shire zou echter niet heel veel ruimte hebben om het bod te verhogen. De ambitie van Shire om 's werelds leidende biotechbedrijf te worden komt nu in een stroomversnelling Autofabrikanten zijn verplicht ongevallen te melden waarvan wordt vermoed dat ze zijn veroor zaakt door defecten aan auto's. De NHTSA verzamelt die gege vens zodat tekortkomingen die structureel voorkomen bij auto modellen snel kunnen worden opgespoord. Bloomberg liet giste ren weten vier dossiers van rechtszaken tegen Volkswagen in handen te hebben die bij de toe zichthouder niet bekend zijn. Een van de betreffende ongeval len had een dodelijke afloop. Het bedrijf zegt de zaak in overleg met de NHTSA te laten onderzoe ken. De Amerikaanse milieu dienst EPA heeft Volkswagen al Of Volkswagen door deze nieuwe zaak ook strafmaatregelen krijgt, is nog onduidelijk op de korrel. Het bedrijf verkocht jarenlang dieselauto's die dankzij illegale software in testsituaties veel milieuvriendelijker leken dan ze daadwerkelijk waren. De boete daarvoor kan in de vele mil jarden gaan lopen. Ook in andere landen, waaronder thuismarkt Duitsland, ligt de autobouwer wegens het dieselschandaal on der een vergrootglas bij justitie en toezichthouders. Auto's met de gewraakte software zijn we reldwijd verkocht, in totaal elf miljoen stuks. Of Volkswagen van de NHTSA strafmaatregelen tegemoet kan zien, is nog ondui delijk. De overheidsdienst wilde daar niets over zeggen. Nissan, de op een na grootste au tobouwer van Japan, timmert aan de weg in VS. De autofabri kant heeft zijn winstverwach ting voor dit jaar naar boven bij gesteld. Nissan voorziet nu een winst van 535 miljard yen (bijna 4 miljard euro). In mei rekende de onderneming nog op 457,6 miljard yen. Een jaar geleden kwam het resultaat uit op 457,6 miljard yen. De huidige presta ties in de Verenigde Staten ma ken de zwakke vraag uit thuis land Japan en buurland China meer dan goed. Wiebes probeerde twee vliegen in één klap te slaan door tegelijkertijd te vergroenen én de kostwinners tegemoet te komen Economie DEN HAAG. Nederlanders stuurden het afgelopen kwartaal wederom minder post, onderwijl namen de loonkosten van de pakketbezor gers wél toe. Die ontwikkelingen drukken de resultaten van PostNL, bleek gisteren bij de presentatie van de kwartaalcijfers. 780 PostNL boekte vorig kwartaal een omzet van 780 miljoen euro. Dat is 1 procent minder dan in het derde kwartaal vorig jaar. DUBLIN. De Britse farmaceut Shire wil het Amerikaanse biotechnolo giebedrijf Dyax voor circa 5,9 mil jard dollar (5,4 miljard euro) over nemen. Met de gisteren aangekon digde transactie krijgt Shire een veelbelovend middel van Dyax te gen erfelijk angio-oedeem in han den. NEW YORK. Volkswagen heeft mo gelijk nóg een Amerikaanse toe zichthouder niet goed geïnfor meerd. Het autoconcern verzuim de volgens persbureau Bloomberg ten minste vier ongelukken met zijn auto's te melden bij de over heidsdienst op het gebied van ver keersveiligheid NHTSA.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 20