Memphis Depay krijgt signaal bij herstart Oranje Wie breekt bij PSV de ban in Topscorer aller tijden valt buiten selectie Oranje, 16 Van een definitief afscheid is volgens bondscoach Danny Blind geen sprake. Maar het niet selecteren van Robin van Persie is onmiskenbaar een signaal. Toen probeerde hij eerst om met pragmatisch beleid nog het EK te halen. Nu wil hij minder ad hoe te werk gaan. Blind gaat strikter se lecteren op vorm, fitheid en speel tijd. Er komt tijd om aan meerde re speelstijlen te werken dan al leen 4-3-3. En hij wil dat iedereen die hij oproept zijn focus alleen volledig op het voetbal heeft. In die constellatie weet Van Per sie wat hem te doen staat om nog terug te kunnen keren bij Oranje. Hij moet volle bak werken aan zijn fitheid, óp het trainingsveld. Maar een speler als Memphis De pay, die moet met veel meer aan de slag. Die moet zijn hele hou ding gaan veranderen, zowel bin nen de lijnen als daarbuiten. Harde boodschap In feite kreeg hij gisteren publieke lijk de hardste boodschap van de bondscoach, middenin een perio de waarin Memphis Depay ook door Louis van Gaal in Manches ter al fors is gecorrigeerd. „Depay past kwalitatief in de toekomst van het Nederlandse voetbal. Maar topvoetbal vraagt er om dat je in een team functio neert", zei Blind. „Dat doet hij niet altijd. Hoge bomen vangen veel wind, dat moet hij leren." Als praktisch voorbeeld noem de hij de weigering van Memphis Depay om met (een deel van) de media te praten rond de recente interlands. Blind: „Als hij dat niet wil, moet hij dat om te beginnen met ons bespreken. Maar je gaat dus niet je eigen regels maken." Zoals Blind het gisteren bracht, dat deed denken aan Louis van Gaal. Hij sprak soms zelfs met de zelfde intonatie en hetzelfde taal gebruik. Zinnen als: „We zijn niet meer de beste, maar we kunnen wel de fitste zijn." En: „Afellay, Van Ginkel, Van der Wiel, Nigel de Jong. Er is een heel rijtje van spelers die niet spelen. Acht, ne gen man en niet eens bij buiten landse topclubs. Het beleid wordt wat duidelijker als je die categorie niet selecteert." Daar ligt wel meteen een inte ressant verschil met Van Gaal. Die hoefde niet zozeer dood hout weg te snoeien toen hij na het misluk te EK van 2012 het roer omgooide bij Oranje. Van Gaal kon zich voor al richten op het inpassen van nieuw talent. Het Oranje van Blind is nu al jong. Zó jong zelfs dat Nederland in de EK-kwalifica- tie de jongste verdediging had van alle Europese ploegen. Blind zal dus moeten gaan saneren met wat er al is. Én dat moet hij doen als coach die zelf medeverantwoorde lijk was voor het mislopen van het EK. Van Gaal begon destijds onbevlekt aan zijn karwei. Voorselectie Oranje: Vurnon Ani ta (Newcastle United), Daley Blind (Manchester United), Jef frey Bruma (PSV), Jasper Cillessen (Ajax), Jordy Clasie (Southamp ton), Virgil van Dijk (Southamp ton), Bas Dost (VfL Wolfsburg), Anwar El Ghazi (Ajax), Eljero Elia (Feyenoord), Klaas-Jan Huntelaar (Schalke 04), Daryl Janmaat (New castle United), Luuk de Jong (PSV), Davy Klaassen (Ajax), Te rence Kongolo (Feyenoord), Quin- cy Promes (Spartak Moskou), Ka- rim Rekik (Olympique Marseille), Jairo Riedewald (Ajax), Arjen Rob ben (Bayern München), Wesley Sneijder (Galatasaray), Maarten Stekelenburg (Southampton), Ken ny Tete (Ajax), Marko Vejinovic (Feyenoord), Joël Veltman (Ajax), Kenneth Vermeer (Feyenoord), Georginio Wijnaldum (Newcastle United) en Jeroen Zoet (PSV). De persconferen tie ging over van alles, maar toch vooral over Ro bin van Persie. „Hij moet harder trainen", zei bondscoach Danny Blind gistermiddag in Zeist. De 101-voudig international is door de bondscoach buiten de voorse lectie gelaten voor de oefeninter lands tegen Wales (13 november) en Duitsland (17 november), ten teken dat de spits - voorlopig - uit beeld is bij Oranje. Het is een openlijke confronta tie die lijkt op het gevecht dat Louis van Gaal zo'n twee jaar ge leden aanging met Wesley Sneij der. Ook de middenvelder van Galatasaray werd éérst de aan voerdersband ontnomen en ver volgens een tijdje buiten de selec tie gelaten. Het doel: de voetballer stimule ren om nog één keer alles uit zijn mogelijkheden te halen, des noods door hem nog eens onge nadig boos te maken. Beste spits „In potentie is Van Persie nog al tijd onze beste spits", zei Blind, daarmee onderstrepend dat van een definitief afscheid nog geen sprake is. De bondscoach hamer de nadrukkelijk op de gebrekkige fitheid van Van Persie, die welis waar basisspeler is bij Fenerba- 1. De eerste en de laatste minu ten zijn steeds bepalend Tien doelpunten vielen er al in de pouleduels van PSV. Liefst zes daarvan werden gemaakt in de eerste of de laatste fase van een hge, maar die zelden een volledi ge wedstrijd speelt in Istanboel. De boodschap was helder: Van Persie moet aan de bak. Hij moet zélf bewijzen dat Blind nog steeds onmogelijk om hem heen kan. De vraag wordt vooral of Blind daarmee de juiste snaar raakt. Verschillen met Van Gaal en Sneijder zijn er namelijk ook. Qua status als coach is Blind nog lang niet zo ver als zijn vroegere leermeester. Bovendien was de horizon voor Sneijder destijds bijna tastbaar: het WK in Brazi lië, dat was het grote doel. Het WK van 2018 in Rusland ligt nu voor Van Persie een stuk verder weg: tweeënhalf jaar, in een zo mer dat de Rotterdammer 35 jaar wordt. 'Robin van Persie moet er gewoon voor zorgen dat hij weer topfit wordt' speelhelft. Die trend begon in openingswedstrijd tegen United: in de 41ste minuut maakte Mem phis Depay de 0-1, in 45ste mi nuut zorgde Hector Moreno voor de gelijkmaker. Er is op de helft van de poulefase een to-dolijstje op te stellen voor Cocu en zijn spelers. Met stip bovenaan: in deel twee van de CL-campagne focus op die begin- en eindfases. Want het gaat verder dan een paar doelpunten in de periodes, tel er ook enkele cruciale missers bij op. Zoals in de 89ste minuut in Moskou, toen Gaston Pereiro dé kans liet liggen op de 3-3 te gen CSKA. En twee weken gele den de gemiste penalty van Jürgen Locadia in Wolfsburg. Had hij die gemaakt, dan vol- En nog een verschil met Sneij der: Van Persie mag dan niet top fit zijn, dat zit hem niet zozeer in een onprofessionele of uitbundi ge levensstijl. De fysieke gesteld heid van de spits van Fenerbahce is nadrukkelijker een optelsom: van gebrekkig spelritme, vroege re blessures, fysieke gesteldheid en een nieuwe voetbalomgeving. Hoe dan ook, zegt Blind: „Van Persie moet er gewoon voor zor gen dat hij weer topfit wordt." Kort gesprek De spits zelf wil nog niet offici eel reageren, maar duidelijk is in middels dat Van Persie zelf niet zal bedanken voor Oranje. De spits is teleurgesteld, uiteraard, en voerde zondagavond een kort en eenzijdig gesprek met Blind. Van Persie hoorde het verhaal van de bondscoach aan, reageer de niet of nauwelijks en dat was het dan. Een gesprekje van hoog uit een paar minuten. Helder is inmiddels wel dat zijn aanvaring met ploeggenoot Memphis Depay, in de aanloop naar Kazachstan, geen doorslag gevende rol heeft gespeeld in het besluit van Blind. Ook Memphis zelf zou, indien fit, vrijwel zeker zijn gepasseerd, zo bevestigde de bondscoach gisteren. De houding en het karakter van Van Persie zijn binnen de hiërarchie van Oranje niet onomstreden, maar het is geen bepalende factor ge weest om hem niet op te roepen. stond vanavond een 1-0 zege om de Duitsers op onderling resul taat altijd voor te blijven bij een gelijke eindstand. Nu heeft PSV sowieso twee goals nodig. 2. Lestienne is de sleutelspeler van dit PSV Luuk de Jong is de aanvoerder, Andrés Guardado de natuurlijke leider. Maar dé sleutelspeler van dit PSV in de CL is voorlopig Maxime Lestienne. Met twee as sists knalde hij uit de startblok ken tegen United. De wedstrijd erna stond hij in Moskou met twee goals symbool voor de veer kracht van PSV in de tweede helft. Het waren helaas meteen zijn laatste acties, want sindsdien houden trieste familieomstandig- Sport Blind legt bal met enige durf bij Van Persie door Maarten Wijffels ZEIST Meer nog dan Robin van Per sie wordt Memphis Depay de ko mende tijd het gezicht van de her start van bondscoach Danny Blind. Hoe consequent Blind omgaat met het eigenzinnige talent op weg naar het WK van 2018, wordt dé lakmoesproef van zijn beleid. Blind presenteerde gisteren in Zeist een lijn die flink afwijkt van zijn eerste maanden, maar waarop hij al wel zinspeelde bij zijn aantreden eer der dit jaar. door Sjoerd Mossou door Maarten Wijffels EINDHOVEN. PSV moet vanavond winnen van Wolfsburg om uit zicht te houden op overwinteren in de Champions League. In eigen stadion hopen de Eindhovenaren zo te pieken als anderhalve maand terug. Toen zorgde een 2-1 zege op Manchester United voor euforie. Dat goede gevoel is weg, want PSV staat halverwege laat ste. Welke conclusies passen bij de Europese campagne van PSV? Danny Blind Memphis Depay in overleg met bondscoach Danny Blind op het trainings veld tijdens de mislukte EK-kwalificatiereeks. foto SCS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 16