Kamer wil zicht op geld Defensie Vermoordde Jos de G. de 15-jarige Nicole omdat Ambitie kandidaat-voorzitter: uitgroeien tot grootste ledenpartij 12 NIEUWS Ron Meyer wil dat SP een positieve boodschap heeft. „Peper in je reet voor echte sociale verandering!" Defensie heeft er voor komend jaar 220 miljoen euro bij gekregen, maar de Kamer wil nog voor de behandeling van de begroting we ten waar dat geld naartoe gaat. Het CDA dreigde gisteren in een overleg tegen de Defensiebe groting te stemmen. „We geven geen blanco cheques", stelde Ka merlid Raymond Knops. Hennis heeft de steun van het CDA nodig om haar begroting door de Eerste Kamer te loodsen. Nu nog staat in de begroting al leen een globaal overzicht van waar de miljoenen naartoe gaan: bijvoorbeeld naar bedrijfsvoering en het verbeteren van de inzet van voertuigen en personeel. Hen nis was aanvankelijk niet van plan aan 'de wens van de Kamer' tege moet te komen, maar onder druk van D66 en WD en PvdA, gaf ze toe. „Als Kamer wil je toch weten waar iedere euro naartoe gaat", zei PvdA-Kamerlid Angelien Eijsink. „Dat is geen wens, maar een recht van het parlement." De VVD-minister voerde een felle lobby om extra geld voor haar ministerie binnen te slepen, dat de afgelopen jaren fors moest bezuinigen. Op Prinsjesdag bleek dit gelukt. Alleen haar departe ment en het ministerie van Volks gezondheid, Welzijn en Sport kre gen er geld bij. D66-Kamerlid Wassila Hachchi vindt het onbe grijpelijk dat de minister, die zelf vroeg om extra geld, niet specifi ceert waar het dan voor nodig is. Het CDA dreigde tegen de Defensiebegroting te stemmen. „We geven geen blanco cheques", zei Raymond Knops Ron Meyer (34), kandidaat van het hoofdbestuur voor het SP-voorzitter- schap, ondervindt nu al dat hoge bo men veel wind vangen. Recent verschenen in de media berich ten die hem koppelen aan 'om streden vastgoeddeals van het ro de stadsbestuur' in Heerlen. Meyer kan zich er niet al te druk om maken. De vakbonds man heeft maar één doel: Jan Ma- rijnissen opvolgen. Meyer uit Heerlen werd vorig jaar verkozen tot beste raadslid van Nederland en is een stemmenkanon voor de SP in Limburg. Hij is al jaren cam pagneleider bij FNV en verwierf bekendheid doordat hij acties van schoonmakers aanstuurde. 'Natuurlijk ben ik anders dan Jan Marijnissen: ik ben jonger en heb totaal andere ervaring' De kroonprins presenteert van daag zijn visie op de SP-toekomst „Ik zie het zo: mijn zoontje en ik zijn fan van Roda JC. Wij winnen niet zo veel, maar we weten dat knokkers altijd boven komen." Eind deze maand kiest het partij congres de nieuwe voorzitter. „Omdat ik weet dat daar het suc ces lonkt. Ik heb dat bij de schoon makers gezien, de distributiewer kers, de jongeren en in de wijken. Wij mobiliseren mensen om zo de politiek de goede kant op te trekken. 'They've got the money, we've got the numbers' is ons uit gangspunt. Het kloppend rode hart van successen door actievoe ren zit bij de SP." „De boodschap is nu vooral posi tief: peper in je reet voor echte so ciale verandering! De afgelopen decennia probeerde links zichzelf te verkopen als het minder slech te alternatief voor de zittende macht. Dat is een ongeloofwaardi ge houding, die overigens vooral de PvdA had. Voor ons geldt nu: niet alleen maar 'tegen' iets zijn, maar je schouders onder goede plannen zetten. Aanvallen!" „Wat mij betreft is de PW juist onderdeel van de zittende, recht se macht. Wilders loopt al 25 jaar rond op het Binnenhof, behoort daar tot het meubilair. Hij heeft meegeregeerd en toen ingestemd met de verkoop van de sociale huurwoningen, de marktwerking in de zorg. Gaf zijn AOW-stand- punt zomaar weg om op het plu che te kunnen zitten. Toch slaagt hij erin mensen te laten geloven dat hij een sociale agenda heeft. Niets is minder waar. Maar men sen maken zich grote zorgen." „Je ziet dat terug op de inspraak avonden. Die gaan vaak niet eens over de vraag of vluchtelingen een probleem zijn, maar over hoe boos mensen zijn op de gevestig de politiek. Wilders kanaliseert dat via een haatcampagne. Een maatschappelijk klimaat waarin onvrede en verrechtsing hoogtij vieren, biedt enorme kansen voor de SP als hét sociale alternatief." „Ik heb als raadslid nu tien jaar er varing met de combinatie regeren en actievoeren. De meest linkse partij van het land mag nooit lou ter genoegen nemen met de af spraken in een coalitieakkoord. We willen veel meer! Het actie- doel, dit land socialer maken, blijft altijd overeind staan. Dat geldt ook voor onze bestuurders, die wat dat betreft vooral buiten de Tweede Kamer of de raadszaal hun werk moeten doen." Meyer verbindt in zijn visie zijn favoriete jeugdserie aan de SP. „Wij worden het A-Team on der de politieke partijen. Knok ken als een team, dat met een goed plan en veel creativiteit de macht uitdaagt en wint." Op haar sokken meldt een vrouw zich in de avond van 5 oktober 1995 op een Eindhovens politiebu reau. Ze is in paniek en vraagt de politie haar vriend buiten te zet ten. De man heeft haar ongenadig hard toegetakeld. De twee zaten samen op de bank totdat bij hem ineens, zo omschrijft ze, 'de knop omging' en hij haar besprong. Het is de avond voor de och tend dat de 15-jarige Eindhovense tiener Nicole van den Hurk ver dwijnt. Het duurt zes weken voor dat haar levenloze lichaam wordt gevonden, in de bossen tussen Mierlo en Lierop, een kilometer of 15 van de plek in Eindhoven waar eerder haar fiets werd gevonden. Onder een bergje snoeiafVal, coni feren. Ze is verkracht. Haar lichaam gedumpt. Voor de mishandeling van zijn ex is Jos de G., voormalig inwoner van Valkenswaard, veroordeeld. Voor de doodslag en verkrachting in de zaak-Nicole staat hij de ko mende weken terecht. Gisteren begon de zaak bij de rechtbank in Den Bosch waar de 48-jarige verdachte zich voor het eerst in de rechtszaal vertoonde. Het is een tbs'er, die eerder veroor deeld was voor mishandeling en verkrachting van ex-vriendinnen. En in 2000 voor een zeer geweld dadige verkrachting van een 20-ja- rige meisje in Valkenswaard, een toevallige passante. Naar aanlei ding van die zaak werd hij doorge licht door een psycholoog en een psychiater. Hij werd 'een kruitvat' vol haat genoemd. Iemand waar bij opeens een waas voor de ogen kon komen. Zeker als er sprake was van stress, alcohol of drugs. De verdachte die vorig jaar werd aangehouden, ontkent in alle toonaarden, ook al zijn er sporen van hem gevonden door Hanneke Keultjes DEN HAAG. Minister Jeanine Hennis van Defensie moet de Tweede Ka mer zo snel mogelijk laten weten waar de extra miljoenen voor haar ministerie naartoe gaan. 'SP moet het A-team door Edwin van der Aa Activisme is het toverwoord in uw visie over de SP. Waarom? SP mag van u 'geen aspirientje te gen de rechtse hoofdpijn' zijn. Het einde van de protestpartij? U heeft het over de PvdA, maar vooral de PW is toch inmiddels jul lie electorale vijand? Doelt u dan op de discussie over de vluchtelingenopvang? Is de SP niet al salonfahig? Jullie re geren mee op heel veel plekken. U gaat voor 'onorthodoxe' acties in door Bart-Jan van Rooij EINDHOVEN. Jos de G. (48), de man die verdacht wordt van verkrach ting van en moord op het Brabant se meisje Nicole van den Hurk in 1995, stond gisteren eindelijk voor de rechtbank in Den Bosch. Ron Meyer gelooft dat actievoeren suc ces oplevert, foto Annemiek Mommers ZnntmMiZoJ) Jos van der G. in de rechtbank van Den Bosch. Hij ontkent Nicole van den Hurk vermoord te hebben, foto Illustratie: Petra Urban

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 12