Mulder voelt zich Jan Doedel Niemand misgunt All Blacks WK-titel Max Verstappen beleeft 72 uur van uitersten in Mexico Voor Max Verstappen zat er in Mexico geen nieuwe stunt in. De negende plek was het maximale voor de Limburger. 10 SPORT Rollen zijn omgedraaid in Mexico MEXICO STAD. Even lag hij derde, maar Max Verstappen wist dat die positie de werkelijke krachtsverhou dingen in de Grand Prix van Mexi co geweld aandeed. Ruim anderhalf uur lang moest hij vooral verdedi gen. Voor inhaalmanoeuvres, zijn specialiteit, was in Mexico Stad geen tijd en ruimte. Daarvoor ont beerde zijn uitdager - de STRio - simpelweg voldoende vermogen. „Dit was het maximale", conclu deerde Verstappen. Zijn negende plaats vormde de afronding van 72 uur van uitersten in de Mexicaanse metropool, waar hij de kwalificatie als achtste af sloot. Vóór twee Force India's en vlak achter de Red Bulls van het veel rijkere moederteam van zijn werkgever Scuderia Toro Rosso. „Maar we weten nu ongeveer wel waartoe Max in staat is. We verba zen ons niet zo snel meer", beken de Verstappens race-ingenieur Xevi Pujerol kort na de kwalificatie op de hogesnelheidspiste. Onuitwisbare indruk Met nog twee voorstellingen op de kalender (Brazilië en Abu Dhabi) heeft de Limburger in zijn debuut jaar een onuitwisbare indruk ge maakt. Vrijdag verbaasde hij de ken ners andermaal door de eerste trai ningssessie in Mexico als snelste af te sluiten, een primeur. Martin Brundle, voormalig Formule ï-cou- reur en gezaghebbend analist van het Britse Sky Sports, herhaalde in Mexico Verstappen als 'kampioens- materiaal' te zien. „Mercedes, Ferra ri en Red Buil zullen voor hem in de rij staan, als gekken tegen elkaar gaan opbieden. Want Max is zon der twijfel het meest gewilde bezit in de Formule 1." Verstappen (18) staat na dit sei zoen nog twee jaar onder contract bij Red Bull. In zijn verbintenis zit naar verluidt geen ontsnappings clausule. De enige coureur die er ooit wel één had en er vorig jaar ook gebruik van maakte om naar Ferrari te kunnen verhuizen, was Sebastian Vettel. En die fout wilde Red Bulls talentenscout Helmut Marko met het Nederlandse won derkind niet nog eens maken. Nu de contouren van 2016 steeds beter zichtbaar worden en Red Buil ondanks de dreigementen van top man Dietrich Mateschitz waar schijnlijk in de Formule 1 blijft, wordt Verstappen nog een jaar bij opleidingsteam Toro Rosso (met klantenmotoren van Ferrari) ge stald. In 2017, zo is voorzien, zal hij de overstap naar een topteam ma ken. Red Buil heeft uiteraard de eer ste rechten. Maar Mercedes en Ferra ri zullen, indien het bieden gaat be ginnen, niet schromen het laatste contractjaar van de tiener met een miljoenenbedrag af te kopen. De zelfverzekerde Verstappen durft elke uitdaging aan, zo zei hij in Mexico. „Als de auto waarin ik zit er maar eentje is waarmee je we reldkampioen kunt worden. Én dat je natuurlijk gelijke kansen krijgt. Als dat niet zo is, stap ik sowieso niet in. Ik ben geen nummer twee." De eerste Grand Prix van Mexico sinds 23 jaar bleek qua sfeer een aanwinst voor de Formule 1, maar op de baan heerste het gebruikelijke saaie beeld van 2016. Merce des domineerde, al leen waren de rollen tussen Lewis Ha milton en Nico Ros berg voor de verande ring omgedraaid. De Duitser verschalkte zijn Britse teamge noot. „Viva Mexico", schreeuwde Rosberg na afloop van de race. „Nico reed geweldig", biechtte wereldkam pioen Hamilton op. „Ik kon hem gewoon niet bijhouden." „Die rijd ik alleen goed als ik vol vertrouwen zit. Zoals op de Olym pische Spelen. Nu had ik van vrij dag op zaterdag niet geslapen, de klap van de zevende plek op de 500 meter kwam superhard aan. Dat is mijn afstand. In de 1000 me ter heb ik nooit zin. Dus ik stond zonder al te veel vertrouwen aan de start." Mulder werd bij de selectiewed strijden in Enschede elfde in 1.10,64, anderhalve seconde achter winnaar Kjeld Nuis. Dat betekent dat de winnaar van olympisch goud en brons het eerste deel van het seizoen mist. Pas na kerst krijgt hij op de NK afstanden een herkansing. „Ik zit er veel te ver vanaf. Daar ben ik goed ziek van. De wereldbekerwedstrijden die ik mis zijn in Calgary, Salt Lake Ci ty, Heerenveen en Inzeil. Mooier krijg je ze niet als sprinter." Vraagtekens Vorig seizoen kwam Mulder ook niet tot zijn niveau van Sotsji 2014. Een duidelijke reden daar voor was er niet. Ook nu zijn er vraagtekens. „Ik heb wel lopen klooien met mijn materiaal, maar ik voelde me weer goed na het overstappen op mijn oude schaat sen. Daar wil ik het niet op af schuiven. Morgen ga ik met Ge rard (van Velde, coach, red.) zitten en dan gaan we naar oorzaken zoe ken. En bepalen wat we gaan doen om terug te komen." Het liefst zou hij volgende week wel de plas oversteken om op de hooglandbanen te kunnen trainen. „Maar je mag alleen het ijs op als eerste reserve, en op de 500 meter ben ik tweede reserve. Ik vlieg er niet voor Jan Doedel heen. En zo voel ik me nu wel." De mannetjesputter van 109 kilo had het met de jongen te doen, droeg hem terug naar zijn moeder en deed hem de gouden plak om. „Die is bij hem in betere handen", zei Williams. „Hij had een zwart shirt aan, misschien is hij een toe komstige All Black." Niemand misgunde de rug byers van Nieuw-Zeeland de we reldtitel. Op het veld maakten ze tijdens het lange WK in Engeland en Wales hun status als super- ploeg volledig waar. De All Blacks wonnen alle wedstrijden, inclu sief de finale van zaterdagavond te gen Australië (34-17). Nieuw-Zee land is hierdoor het eerste land dat de titel prolongeerde en de Webb Ellis Cup nu drie keer heeft gewonnen. Subliem De grote klasse van de All Blacks was vooral te zien bij een sublie me dropgoal van Dan Carter. Au stralië leek lange tijd kansloos te gen Nieuw-Zeeland, maar wist zich een kwartier voor tijd tot op vier punten (17-21) terug te vech ten. Lang duurde de hoop van de Ik wil niet dat dit eindigt. Hier kan je toch nooit genoeg van krijgen?' Wallabies op een overwinning niet. Carter schopte de bal even la ter van 40 meter ineens raak, waardoor de marge weer zeven punten was (24-17). Deze score bleek cruciaal, Australië knakte de finitief. „Ik smeekte de bal dat hij tussen de palen moest gaan", zei de tot man van de wedstrijd uitge roepen Carter. Hij had eigenlijk geen ruimte voor de dropkick, die eerst de grond moest raken. Daarom voer de hij de actie naast zich uit en niet voor zich. Carter vertelde na afloop dat hij voor het WK het trappen van de bal nog wat extra had geoefend met zijn vader, in de achtertuin van zijn ouderlijk huis. Vier jaar geleden miste hij de beslissende wedstrijd van het WK door een spierblessure. De fi nale op Twickenham was zijn laat ste optreden als All Black. Vier an dere spelers uit de selectie hebben hun afscheid eveneens aangekon digd. Dat wordt ook verwacht van aanvoerder Richie McCaw, al hield die nog een slag om de arm. „Ik wil niet dat dit eindigt. Hier kan je toch nooit genoeg van krij gen?" Het vertrek van de twee belang rijkste spelers van de ploeg, Carter en McCaw, zal een enorme aderla ting voor de All Blacks betekenen. Er is talent genoeg in Nieuw-Zee land, maar het zal niet meevallen de toppers te vervangen. „2016 wordt een van de moeilijkste ja ren voor ons rugby",voorspelde bondscoach Steve Hansen al. door Andre Venema door Rik Spekenbrink ENSCHEDE. Het was een beetje te gen beter weten in. Als bij Michel Mulder de 500 meter niet goed loopt, weet de schaatser dat de kans groot is dat het op de 1000 meter ook niets wordt. door Hans Klippus LONDEN. De All Blacks blijken niet alleen fantastische rugbyers, maar ook een stel aardige mannen. Son ny Bill Williams gaf tijdens de ere- ronde na de gewonnen WK-finale zijn medaille weg aan een 14-jarige fan, die hij door een bewaker tegen de grond zag worden gesmeten. Richie McCaw, aanvoerder All Blacks Vol ongeduld wachten on tonmateriaal Max Verstappen: negende in Mexico. foto AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 39