Yasmine verborg derde dode baby NIEUWS 9 Kentekenplaten JFK in verkoop Medisch dossier in eigen beheer Prinses Beatrix in Londen opniew aan staar geopereerd Zelfmoord bij ontgroening De nummerborden van de li mousine waarin president John F. Kennedy op 22 november 1963 in Dallas werd vermoord, wor den binnenkort geveild. Herita ge Auctions in Dallas verwacht dat de borden omgerekend meer dan 70.000 euro zullen opbren gen. Na de aanslag werd de auto naar een garage gebracht, waar de nummerborden met de op druk DC (District of Columbia) werden gedemonteerd en op de schroothoop werden gegooid. De eigenaar van de garage kreeg toe stemming ze als souvenir te be waren. Familie van de man heeft ze naar het veilinghuis gebracht. Bijna de helft van de Nederlan ders wil haar eigen medische ge gevens beheren. Belangrijkste re den is dat zij denken dat mede werkers van zorgorganisaties zonder toestemming in hun ge gevens neuzen. Dit blijkt uit on derzoek van automatiseringsbe drijf PinkRoccade Healthcare. Vooral hoogopgeleiden zijn scep tisch over hoe zorgorganisaties omgaan met hun gegevens. Ze ven van de tien denkt dat er zon der toestemming in hun dossiers wordt gekeken. De helft van de laagopgeleiden heeft hetzelfde gevoel. Prinses Beatrix is geopereerd aan staar aan haar linkeroog. De ope ratie is donderdag uitgevoerd in Londen. Na de poliklinische in greep kon de 77-jarige Bea trix het ziekenhuis weer verlaten. Dat heeft de Rijksvoorlichtings dienst (RVD) giste ren laten weten. Bij staar wordt de lens in het oog troe bel. De lens zit achter de pupil en de iris. Door de ver troebeling zien mensen minder scherp. Het komt vooral op late re leeftijd voor. Het is de meest voorkomende oogaandoening ter wereld. Bij de ingreep wordt de ooglens weggehaald en ver vangen door een nieuwe lens. Zo'n operatie duurt ongeveer een half uur. Voor het her stel krijgt de patiënt tij delijk een kapje op het oog. In Nederland wordt zo'n operatie rond de 145.000 keer per jaar uitgevoerd, aldus het Oogfonds. In augustus 2011 onderging toenmalig koningin Beatrix ook al een staaroperatie, toen in Ne derland. Dat was aan haar rech teroog. Een eerstejaarsstudente aan de universiteit van Gent heeft zelf moord gepleegd, vermoedelijk omdat ze niet wilde meedoen aan een ontgroeningsactiviteit van de studentenvereniging VRG. Er is een onderzoek inge steld en alle activiteiten rond de doop, zoals de ontgroening in België heet, zijn stilgelegd. Het Laatste Nieuws schrijft dat het meisje een wanhoopsdaad pleeg de. Ze zou niet aan de activiteit hebben willen deelnemen, maar in plaats daarvan een afscheids briefhebben geschreven, met een vermelding naar VRG. Yasmine M. werd woendagmor- gen vroeg aangehouden in Alk maar. In diezelfde plaats werd op 4 december 2014 een dood baby meisje gevonden dat zeven tot ne gen jaar daarvoor was overleden en in de vriezer was bewaard. De moeder werd nooit gevon den. Tot nu. De politie denkt niet dat er nóg meer vondsten gedaan zullen worden. Yasmine is een vriendin van be woonster Sandra Popma van het huis in Heerhugowaard waar eer der deze maand twee dode baby's werden gevonden. Yasmine kwam bovendrijven via haar DNA, dat in de landelijke databank bleek te zitten, wat bete kent dat ze een strafblad moet hebben. Onbekend is voor welk vergrijp. Behalve de drie dode baby's is Yasmine moeder van nóg twee kinderen, die wel in goede gezond heid zijn, maar uit huis zijn ge plaatst. Sinds enkele jaren heeft de vrouw een relatie met een man die zelf vier kinderen heeft. Hij is geen verdachte in de zaak. Vrienden en bekenden van Yas mine reageren met verdriet op het nieuws en vragen zich af hoe ze de zwangerschappen hebben kun nen missen. Het NFI onderzoekt nog of de baby's in Heerhugo waard ook al jaren geleden zijn ge boren. Ook de psychische toestand van Yasmine wordt onderzocht. Een geschrokken familielid van Yasmine heeft - al vóór het nieuws dat de baby in Alkmaar ook van haar is - laten weten dat ze de baby's een naam en een be grafenis willen geven. De politie zegt niets over het geslacht van de baby's in Heerhugowaard. Yasmine M. is niet de eerste moeder die diverse dode babytjes wist te verbergen. In 2010 verbijs terde Sietske H. uit het Friese Nij Beets héél Nederland. Zij bleek liefst vier baby's te hebben gekre gen én omgebracht, zonder dat haar omgeving het merkte. Zij woonde bij haar ouders en ver borg de lijkjes in koffers op zol der. Datzelfde jaar deed zich in Ge leen een soortgelijk drama voor. Anita C. bleek drie baby's te heb ben gekregen die ze in haar tuin had begraven. Haar man had niets gemerkt. Van Anita werd nooit be wezen dat ze de baby's had omge bracht. Ze konden ook dood gebo ren zijn. Via de donderdag gelan ceerde website AirDnD.nl kan iedereen een bordje reserveren bij een zelfgekozen hobby chef. Na AirBnB voor een slaapplek in an dermans huis, Uber voor een rit op andermans achterbank, of leen- websites voor bijvoorbeeld de boormachine is de deeleconomie in Nederland uitgebreid met Air Drink and Dine, kortweg AirDnD.nl. Het is een platform waarop ijverige amateurkoks hun diensten aan een groter publiek aanbieden. Eetliefhebbers kunnen op de si te een high tea of diner bij één van de 510 aangemelde hobbychefs thuis boeken. Voor een paar tien tjes eet je bij de kok thuis. Er is keuze te over. Van heel luxe tot een eenvoudige stoofpot waarbij je als klant zelf je drinken mee moet nemen. Niet iedereen is blij met deze ontwikkeling. Horecaon dernemers vrezen voor oneerlijke concurrentie met veel lagere vaste lasten en betwijfelen of in deze thuisrestaurants dezelfde regels op het gebied van hygiëne, oplei ding, brandveiligheid en aanspra kelijkheid gelden. Woordvoerder Joris Prinssen van Koninklijke Horeca Neder land (KHN): „Dat de deelecono mie dit soort initiatieven voort brengt, snappen we. Maar we heb ben spelregels afgesproken om te zorgen dat horecazaken veilig en smakelijk zijn. Diezelfde regels moeten gelden voor thuiskoks die zijn aangemeld bij dit platform. Die hobbyisten moeten bijvoor beeld ook belastingen over deze inkomsten gaan betalen." Mede-oprichter Rob Lagendijk is het niet eens met die kritiek. „Een restaurant is vijf, zes dagen per week professioneel bezig met geld verdienen. Bij AirDndD gaat het om hobbychefs en een hobby oefen je een keer per week uit." Hoewel amateurskoks hun eet tafel vijf dagen per week open kunnen stellen op de site, zullen zij volgens Lagendijk worden ge weerd als ze zo vaak geboekt wor den. „Ons platform faciliteert en wat de hobbyisten verder doen, is hun verantwoordelijkheid." In Frankrijk ontketent een soortgelijke initiatief grote onrust. Volgens de BBC heeft de Franse horecavakbond Synhorcat de rege ring al gevraagd de thuiskoksites te stoppen omdat die het bestaans recht van restaurants zouden aan tasten. De bond vreest dat na de hotel- en taxibranche nu die van restaurants aan de beurt is om te worden uitgehold door particulie re aanbieders. De vraagtekens bij de kwaliteit van de op AirDnD aangekondigde paella van Manuel of de Vietnamese gehaktballen van Kirsten zijn volgens de oprich ters van de site onnodig. Aan de honderden online aangeboden eet tafels kan een gast volgens de op richters rekenen op hoge kwali teit, doordat de hobbychefs 'nauw keurig worden geselecteerd'. Volgens mede-oprichter Lagen dijk bestaat die screening uit een fotograaf die 'een selectie van pa reltjes uit het aanbod van chefs' bezoekt en dan een hapje mee-eet. „En de gasten geven zelf natuurlijk achteraf reviews over de hobbykoks." De Nederlandse Voedsel en Warenautoriteit bena drukt dat thuiskoks aan dezelfde hygiëneregels moeten voldoen als chefkoks van restaurants. „Deze kleinschalige activiteiten zijn voor ons weinig inzichtelijk, maar wij raden gebruikers van AirDnd aan een melding bij ons te doen als ze voedselvergiftiging oplopen bij een thuiskok. Dat kan aanleiding zijn voor nadere inspectie." ir ZATERDAG 31 OKTOBER 2015 DALLAS APELDOORN DEN HAAG 100 De waterstand in de grote rivieren is al ruim honderd dagen laag voor de tijd van het jaar. Rijkswaterstaat heeft gisteren een waarschuwing afgegeven voor de scheepvaart, de waterschappen, industrie en natuurbeheerders. Tot eind volgende week wordt geen verbetering verwacht. Nederland heeft op dit moment te kampen met de langste aaneengesloten droge periode van de afgelopen veertig jaar. GENT door Victor Schildkamp ALKMAAR. Yasmine M. de 31-jarige vrouw die woensdag werd opge pakt als moeder van de twee dode baby's die deze maand werden ge vonden in Heerhugowaard, blijkt ook de moeder te zijn van de dode baby die eind 2014 in een park in Alkmaar lag. DNA heeft dat uitge wezen. door Jitske-Sophie Venema Na de taxi en het huis krijgt de deeleconomie via AirDnD een nieu we loot: het diner. Rob Lagendijk (29), de oprichter van AirDnD. foto PR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 9