'Als ik niet hard genoeg rijd, halen ze me maar in' 'Politiemol' kon gang gaan door fóutenfestival Onbeschermd 'bakken' eist tol Onderzoekers kunnen voorspellen wie het meeste risico loopt, blijkt uit een nieuwe studie van het Erasmus MC. 8 NIEUWS Als hij hoort dat hij de oudste Nederlander is die nog een rijbewijs heeft. En dat de tweede oudste 'pas' 99 jaar is en de derde 98. Dan grinnikt Aart Overtveld toch een beetje. „Ach, als je maar goed uit je doppen kijkt." Uit CBR-cijfers die dataonder- zoeksbureau Local Focus op een rijtje zette, blijkt dat Overtveld in 2014 de oudste Nederlander was wiens rijbewijs werd ver lengd. „Tot 2017 of 2018, dat weet ik niet precies. Maar ik rijd nog prima. In januari moet ik weer naar de oogarts voor een keuring. Of ik daar tegenop zie? Nee hoor, ik heb m'n verstand nog bij me." In 1933 haalde de toen 22-jari- ge tandarts, die op 9 april 1911 in Arnemuiden geboren werd, zijn rijbewijs. Twee keer in zijn leven kocht hij een nieuwe auto, voor de rest altijd een tweedehands model. „Veel te duur, zo'n nieu we." Zijn mooiste auto ooit was een Mercedes. Die heeft hij nog steeds. „Daar rijd ik af en toe nog een stukje mee. En ik heb ook nog een Opel uit 1978. Die staan allebei in een garage gestald. Sinds die nieuwe wet mag ik er in de maanden december, januari en februari niet mee rijden. Komt door al die mensen die het hele jaar door met een oldtimer reden." Voor dagelijks gebruik heeft hij een Opel Corsa uit 1997. Die kocht hij jaren geleden voor 2.000 euro. Overtveld rijdt ondanks zijn hoge leeftijd nog regelmatig. „Wel in de buurt hoor, naar vrienden in Dinteloord en Oud Gastel. Laatst ging ik naar vrien den in België, maar dan rijdt er ie mand met me mee. Dat doe ik niet meer zelf. En de snelweg, daar rijd ik ook niet meer op. Maar verder kan ik nog prima met het andere verkeer mee. Ik rijd niet langzaam, maar ook niet woest. En als ze vinden dat het niet hard genoeg gaat, nou, dan halen ze me maar in." Eén keer reed Overveldt schade. Tegen een paaltje. „De rem bleef hangen, en dat ging fout. Maar verder heb ik nooit een ongeluk veroorzaakt." Op zijn 65e verhuisde Overt veld naar Steenbergen. „Ik had daar graag een tandartspraktijk willen beginnen, maar mijn vrouw wilde liever in een stad wonen. Dus toen zijn we naar Schiedam gegaan. Maar ik ging al tijd weer naar Steenbergen, naar familie." Inmiddels woont hij daar in woonzorgcentrum Onze Stede. „Ik kan alles nog zelf, heb geen hulp nodig. Alleen warm eten doe ik beneden. De mannen hier - die zijn in de 80 of 90 - vragen me wel eens hoe het kan dat ik zo oud ben en nog alles kan. Dan zeg ik: 'Ik heb nooit gerookt en nooit gedronken'. Vragen ze me of ik écht nooit dronken ben ge weest. Nooit! Misschien wel jam mer, haha." ROTTERDAM. Bij 30 procent van de mensen die huidkanker krijgt, keert de ziekte onherroepelijk te rug. Tot de risicogroep behoren meestal mannen, mensen die op jongere leeftijd huidkanker kre gen, en mensen bij wie het eerste kankerplekje op de romp zat. Dit ontdekte hoogleraar derma tologie Tamar Nijsten tijdens het langlopende bevolkingsonderzoek ERGO, waarbij hij 1.100 oud-huid- kankerpatiënten onder de loep nam. Waarom juist zij meer risico lopen, is nog niet duidelijk. Nijsten ziet zijn wachtkamer al jaren uitdijen. Jaarlijks krijgen zo'n 70 duizend mensen huidkan ker, even veel als alle andere kan kers bij elkaar. Elk jaar komt daar nog eens vijf procent bij. Waar eerst oudere patiënten zich meld den die tijdens hun werkzame le ven veel buiten vertoefden, zitten nu relatief veel jonge vrouwen in de wachtkamer. Het onbe schermd bakken in de zon eist zijn tol, verklaart Nijsten. Dertig procent van de patiën ten krijgt binnen vijf jaar een nieuwe huidkanker. Nijsten weet nu wie het meeste risico lopen. Het gros heeft huidkanker basaalcelcarcinoom, de 'beste' die je kunt treffen. Zaait nooit uit en is niet levensbedreigend Die bevindingen kunnen wel eens een politieke discussie te weeg brengen, denkt de hoogle raar. Hij pleit voor een bevolkings onderzoek naar huidkanker, speci fiek voor deze risicogroep. „We kunnen moeilijk elk jaar tiendui zenden mensen op controle laten komen. Die druk kunnen we hele maal niet aan, maar dankzij dit on derzoek kunnen we veel beter voorspellen wie risico lopen. Laat hen op controle komen." De dermatologen zijn beducht op soms gekke verklaringen voor wondjes die er al maanden zitten. 'Ik heb me gesneden bij het sche ren, 'de kat krabte me, maar het plekje bleef of 'er zit al heel lang een bultje op mijn hoofd, maar daar kan ik niet goed bij'. Bijna niemand maakt zich er druk om, maar een wondje dat niet spon taan heelt binnen drie weken kan huidkanker zijn. Inmiddels zijn al 5.500 mensen op het oog gecontroleerd tijdens bevolkingsonderzoek ERGO. Eerst van top tot teen, maar toen bleek dat het uittrekken van de schoenen en steunkousen bij ouderen nogal traag verliep, moch ten zij hun stappers aanhouden. Bij 250 deelnemers werd huidkan ker ontdekt, onder wie twintig met de kwaadaardige vorm mela- noom. Jaarlijks overlijden 800 mensen aan deze agressieve huid kanker. Vooral oudere mannen met een melanoom lopen een gro ter risico hieraan te overlijden. Het gros heeft een basaalcelcar cinoom, de 'beste' huidkanker die je kunt treffen. Hij zaait nooit uit en is hierdoor niet levensbedrei gend. Koffiedrinkers zijn beter be schermd tegen de kanker, blijkt uit de laatste studie van Nijsten. Maar komt dat door de biologi sche werking, zoals buitenlandse onderzoekers beweerden, of heb ben koffiedrinkers een andere, ge zondere leefstijl? De professor weet het niet. „Dat moet onder zocht worden. We kunnen niet zo maar een zonnebrandcrème met cafeïne aanprijzen en tegen moe ders zeggen: smeer dat maar op de huid van uw 2-jarige dochter. Mis schien absorbeert de huid cafeïne? Of krijgt ze er hartkloppingen van? Dat weten we allemaal niet." Bouman erkent de fouten van de politie. Zo werkte M. al in een ver trouwensfunctie bij de Nationale Recherche terwijl hij nog niet door de AIVD was gescreend. Hij kreeg autorisaties waardoor hij toegang had tot geheime onder zoeken. Toen hij werd afgekeurd door de AIVD, verzuimde de poli tie zijn autorisatie in te trekken. Zo kon M. ruim vier jaar lang grasduinen in politiedossiers, die hij verkocht aan criminelen. Hij verstrekte de stukken via mail en op usb-sticks. Er heerst ongerust heid over de veiligheid van agen ten en getuigen die in deze dos siers voorkomen, zegt de Centrale Ondernemingsraad van de politie. Meerdere politiekorpsen heb ben ongescreende mensen alvast in vertrouwensposities laten wer ken, schrijft minister van Veilig heid en Justitie Ard van der Steur aan de Tweede Kamer. Het is aan leiding alle agenten in vertrou wensfuncties alsnog te controle ren op de vereiste verklaring van geen bezwaar door de AIVD. Ook laat de minister de screeningspro- cedures onder de loep nemen. Het fóutenfestival rond politiemol M. lijkt geen eind te kennen. Zo schrijft Van der Steur ook dat de politie tolereerde dat M. ruim ne gen maanden treuzelde met het invullen van de formulieren voor het veiligheidsonderzoek. Hij spreekt van een 'zeer ernstige zaak'. „Deze persoon is ronduit een smet op ons blazoen," zegt ook Bouman. „Dat dit kon gebeu ren door missers van politiemen sen trek ik mij bijzonder aan." De korpschef wijt de gemaakte fou ten aan de hoge werkdruk door personeelstekort bij de recherche. „Dat maakt het in combinatie met de langdurige screeningsprocedu- re verleidelijk een collega vast in te zetten, op grond van iemands positieve Betrouwbaarheids- en Geschiktheidsonderzoek." De nu 28-jarige Mark M. hield er geen low profile op na. Hij reed in een Porsche Cayenne uit 2005 en vloog maandelijks naar Kiev. Bij zijn arrestatie vond de politie 235.000 euro contant geld. Huidkanker terug bij 30 procent door Ine Cup De 104-jarige Aart Overtveld uit Steenbergen haalt zijn schouders een beetje op. „Is dat nou zo bij zonder, dat ik nog autorijd?" door Hanneke van Houwelingen door Koen Voskuil DEN HAAG. Mark M., die wordt ver dacht van het verkopen van poli- tie-informatie, kon door fouten ruim vier jaar lang bij gevoelige in formatie. Hij verkocht duizenden pagina's aan politiedossiers. Korps chef Gerard Bouman spreekt van 'de rotste appel sinds tijden'. Aart Overtveld zit al 82 jaar achter het stuur, foto Chris van Klinken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 8