Van afval naar asfalt mmM ÏÏX3MM3Ë ©OSMÜ®] O Contacta.nl 3-4-5 november 16 I 17 met mensen die samen een team vormen. Je bent 24/7 bij elkaar en je moet elkaar blindelings kunnen vertrouwen. Als ik een expeditie leid, moet ik regel matig hard zijn, zodat iedereen begrijpt waar mijn instructies over gaan. Het moet volledig kloppen als er beslist wordt over leven en dood." Collegialiteit is geen vriendschap Van Rooijen trekt zijn ervaringen meteen door naar situaties op de werkvloer. "Het gaat in de werksfeer over andere doelen, maar voor het uitvoeren van een succesvol project moet je complementair zijn. Je hebt één doel en je wordt uitgenodigd deel uit te maken van het team. Maar kun je in zo'n situatie met een rechte rug laten weten datje het op dat mo ment niet aankunt? Dit is één van de valkuilen in een samenwerkingsverband. De vraag is dan: Hoe ga jij meedoen? Probeer je jezelf te drukken? Blijf je op de achtergrond? Die vraag speelt bij leden van ie der team: Is de energie van jouw leven wel op orde of heb je privéproblemen? Dan wordt het lastig om je optimaal te focussen op een uitdagend project. Ver velend als je wilt zeggen: 'Sorry maar het gaat niet!' Bij een expeditie ben je 24 uur per dag bij elkaar. Dan gaan privé en zakelijk zich mengen. Veel mensen verwarren dit met vriendschap, dat is niet hetzelfde. Met je collega's heb je in feite diezelfde verhouding." Het thema 'Kracht van connecties' sprak Van Rooij en gelijk enorm aan. "Om die kracht te vinden, advi seer ik medewerkers om er regelmatig op uit te gaan. Zoek die connectie met elkaar. Niet omdat je vrien den bent, maar collega's, die samen potentie hebben om een groter doel te bereiken." Fascinatie voor de wereld Fascinatie voor mensen en de wereld dagen Van Rooijen uit om bijzondere dingen te doen. "Ik heb door mijn ervaringen enorm veel respect gekregen voor het menselijk lichaam." Dit vertaalt hij onder meer in zijn project Zero Waste. "De Zero Waste ge dachte is een methodiek om tot een circulaire eco nomie te komen. Een bedrijf of ondernemer kan vrij eenvoudig duurzamer worden of in MVO-principes werken. Begin dan met 'Zero Waste' door je inkoop anders te organiseren. Een mooi voorbeeld project is ook 'Afvalbak naar Antarctica'. Van plastic afval la ten kinderen, die het afval hebben verzameld, in 3D een body printen voor een auto die op zonne- energie naar de Zuidpool gaat rijden." SLUISKIL Asfalt is als grond stof voor de aanleg van wegen en terreinen niet weg te denken. Asfalt heeft niet bij iedereen direct een associatie met duurzaamheid, maar dat beeld moet dringend worden bijgesteld. Met nieuwe innova tieve technieken kan er in de samenstelling tot maximaal 75 procent hergebruikt materiaal worden toegepast dankzij het verwerken van restafval uit de vuilverbranding en het recy clen van oud asfalt. De basis voor de verwerking van het verbrandingsproduct van huisvuil werd gelegd in een samenwerkingsverband tussen KWS Infra Roosendaal/ Sas van Gent en Heros Sluis kil. Martin Dees, directeur KWS Infra legt uit: "Tijdens een bezoek bij Heros in 2011 is dit idee ontstaan. Heros zorgt ervoor dat alle ijzerdeel tjes, papier- en plasticresten verwijderd worden. Deze AEC-bodemas is het residu dat overblijft na het verbranden en terugwinnen van energie uit ons huishoudelijk afval." Heros Sluiskil is al ruim 25 jaar actief in het opwerken van deze reststof. Na een intensie ve R&D periode is deze reststof nu beschikbaar als kleine zwarte korrels in een basis grondstof voor asfalt onder de naam Granova. Dees: "Deze grondstof is een secundaire bouwstof en wordt gebruikt als vervanging voor zand en grind. In de wegen bouw zijn er diverse ontwik kelingen in de toepassing van alternatieve grondstoffen of vervanging van asfalt. De eerste weg met het nieuwe product is overigens onlangs aangelegd op het terrein van Heros en Yara Sluiskil." Afval is ook in de toekomst als grondstof echt nodig om het gebruik van natuurlijke grondstoffen terug te dringen. "Helaas denken nog te veel mensen: 'Not in my backyard'. KWS Infra zit niet stil als het gaat om ontwikkelingen in ge bruik van afval. Onlangs werd de 'Plastic Road' gelanceerd, een holle weg gefabriceerd uit afvalplastic. Dankzij social media is er hiervoor al inte resse vanuit diverse landen." KWS Infra staat dit jaar samen met diverse infra en logistiek bedrijven in de Westerschel- dehal. Wilco van Rooijen: "Het ultieme doel is de top; de ultieme uitdaging is veilig terugkomen." is de top I Wilco van Rooijen geeft woensdag 4 november in de Contacta Arena een lezing. Aanvang 17.00 uur Martin Dees, directeur KWS Infra. Foto: Dirk-Jan Gjeltema Glasbewassing Kleur herstellen van verschoten kunststof Reinigen van: Overstekken-dakkapeilen-dakgoten Zonnepanelen reinigen Gevel reinigen Dakpannen reinigen Schoonmaak: Kantoren/gebouwen Oplevering van huizen en gebouwen Vakantiewoningen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 85