De beursvloerborrels Wilco van Rooijen is avonturier. Hij bedwong de toppen van de geografische Noord- en Zuidpool en beklom de hoogste pool, de Mount Everest, zonder extra zuurstof. "Onbeschrij felijk en overweldigend!" Superlatieven schieten tekort als hij het gevoel van het bereiken van de top van de Mount Everest beschrijft. "Een enorm risico, waanzin, tikkeltje ge stoord", zullen veel mensen denken. Q Contacta.nl 3-4-5 november Wijn, geld en geluk Prof. dr. Barbara Baarsma Verkorte versie van een eerder verschenen column in SEO Topics. Dinsdag 3 november Stand LMG Het is maar hoe je het bekijkt, zegt Van Rooijen. "Mensen zijn dagelijks onder weg in het verkeer. Onderweg kan er van alles fout gaan. Onplezierig werk of stress kunnen je gezondheid ernstig schaden. Toch nemen veel mensen die risico's elke dag voor lief. Het beklimmen van toppen legt een in tense verbinding naar jezelf. Je gaat op zo'n reis veel meer van jezelf begrijpen. Een expeditie gaat name lijk nooit volgens plan. Het laatje bewust leven. Het besef dat het fout kan gaan, leer je hierbij accepte ren", legt Van Rooijen uit. "Bij een expeditie moet de uitdaging wel kloppen bij jouw capaciteit. En het moet uitgevoerd worden Het ultieme doel Hoe goed de wijn ook is, na twee flessen zal de ge middelde mens niet merken als er wat water bij de wijn wordt gedaan. Is het met geld net als met wijn? En kun je van geld net zo dronken worden als van wijn? Is er een punt waarboven meer geld niet meer uitmaakt? De vraag of geld gelukkig maakt, houdt de economische weten schap al lang bezig. De eerlijkheid gebiedt te zeggen dat er nog geen eensluidend antwoord is gevonden. Eén bevinding staat als een paal boven water. Of mensen geluk kig zijn met hun inkomen en vermogen, hangt er vooral vanaf of ze meer hebben dan de buurman. Dat wordt reference drift genoemd. Nog een onbetwist resultaat: net als het zevende glas wijn waarschijnlijk minder genot geeft dan de eerste paar glazen, neemt het geluk van een extra euro boven een bepaald inkomen af. Bovendien zijn mensen snel gewend aan meergeld, dus als mensen gelukkiger worden van meer geld dan zal dat gevoel in de loop van de tijd afnemen. Dat wordt preference drift genoemd. De meeste onderzoeken laten zien dat meer geld tot op zekere hoogte gelukkig maakt. Nobelprijswinnaar Daniel Kahneman, bijvoorbeeld, concludeert dat meer geld tot een bepaald plafond - 60 duizend euro - gelukkig maakt, maar daarboven niet meer. Kahneman heeft zijn Nobelprijs onder meer te danken aan de ontdekking van verliesaversie. Verliezen en winsten worden verschillend gewaardeerd: een verlies wordt twee keer zo zwaar gewaardeerd als een even grote winst. Verliesaversie zou betekenen dat het ongeluk van het verlies van 5% inkomen groter is dan het geluk van een 5% hoger inkomen. Mensen die meer dan het plafond van 60 duizend euro verdie nen, worden misschien niet gelukkiger van meer geld, maar dat wil dus niet zeggen dat ze niet ongelukkig worden als ze inkomen verliezen. Zeker als ze meer verliezen dan anderen. Allemaal overwegingen die een rol kunnen spelen in een nivelleringsdis cussie. Ook al is niet helemaal zeker dat meer geld gelukkiger maakt, het omgekeerde is wel aangetoond: gelukkige mensen verdienen meer. Investeren in geluk is zo'n gek idee nog niet... 16.00 uur Opening Contacta door gedeputeerde Jo-Annes De Bat Stand DRV 20.00 tot 22.00 uur Borrel Kiwanis Woensdag 4 november 18.30 tot 21.00 uur Borrel De Zeeuwse Connectie Walcheren Plein 21.30 tot 23.00 uur Onderne mersborrel Walcheren Bevelanden Plein 22.00 tot 00.00 uur Beve- landse Borrel met o.a. Jan Kees de Jager Schouwen-Duiveland Plein Vanaf 20.30 uur Borrel Ondernemerskring Donderdag 5 november DRV-Stand 20.00 tot 22.00 uur Borrel Jong Ondernemers Vereniging Borsele Tekst Annet van de Ree Foto Wilco van Rooijen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 84