Piet Vogelaar Nederlanders komen vrijwel niet in het Witte Huis, maar Michiel Vos, filmmaker en correspondent, is één van die uitzonderingen. Hij ontmoette president Obama een aantal malen. Zijn connectie met het Witte Huis loopt via de moeder van zijn Amerikaanse vrouw, Nancy Pelosi, de eerste vrouwelijke voor zitter van het Huis van Afgevaardigden. De Amerikaanse politiek en samenleving hebben zijn hart gestolen, met alle gekheid, intensiteit en chauvinisme die nu eenmaal bij die maatschappij hoort. G Contacta.nl 3-4-5 november 6 I 7 Als je regelmatig met je schoonmoeder meerijdt, dan kom je in Washington overal binnen, ver klaart Vos zijn bezoekjes aan het Witte huis. Het tempo van Vos is in ieder geval Amerikaans te noe men; vol enthousiasme barst hij los over zijn belevenissen en visie op de Amerikaanse politiek. Die gekke, mooie en bizarre kant van het hele politieke circus in Ame rika kan hij als geen ander uit de doeken doen. Professioneel doet hij dit onder meer als correspon dent voor de VRT en het ANP. Op verzoek van het Nederlandse con sulaat is hij regelmatig begeleider van Nederlandse delegaties in Washington. "Het blijft een haat-liefde verhou ding tussen de USA en Europa. Aan de ene kant vinden we ze enorm overdreven en een beetje naïef ook, met hun verering van de vlag en het strikte toepassen van de regels, maar aan de andere kant vinden we het ook allemaal wel mooi. In Nederland kennen we dat chauvinisme helemaal niet; slechts twee keer per jaar komt de vlag buiten, op Konings dag en Bevrijdingsdag. In de USA is de vlag altijd en overal aanwe zig. En de manier waarop wij onze nationale Koningsdag vieren... dat is voor een Amerikaan on denkbaar", zo weet Vos. "Wat bij ons Europeanen een bij smaak geeft, zijn de miljoenen dollars, die particulieren doneren aan de presidentscampagnes en daarmee invloed lijken te kopen. Slechts 158 welgestelde families zijn in staat om deze campagnes te sponsoren. Dat is in Nederland echt ondenkbaar. In de ogen van veel Amerikanen kan dit alle maal, want het 'jonge' vaderland is nooit af, het kan en moet altijd beter. Ook daar hebben wij Euro peanen geen gevoel bij. Wij zijn 'oude cultuur', zitten vast aan onze tradities. Daar hebben ze in Amerika geen last van, daar moet alles doorontwikkeld worden. Aan de andere kant zijn ze na tuurlijk aards conservatief." Voorbeeld no. 1 Al heeft Amerika als leider van de wereld aan kracht ingeboet, voor Amerikanen kan het niet anders dan dat zij het lichtend voorbeeld zijn voor iedereen. Iedereen wil toch leven als een Amerikaan? Dat is de gedachte. Het cynisme over overheid en macht, wat wij in Europa kennen, dat hebben ze niet. Je kunt het naïef noemen, maar zij nemen re gels enorm serieus. Aan de andere kant wordt Vos regelmatig naar zijn mening gevraagd en daar staan de meeste mensen wel voor open. "De discussie gaan ze niet uit de weg, ze vinden het zeker boeiend, maar met een keuze uit twee po litieke stromingen houdt het voor ons een eind op. Republikein of Democraat, dat maakt de samen leving overigens erg overzichte lijk." BUSINESS-RENT www.businessrent.nl ...als je 'm nodig hebt! Amerika-deskundige Michiel Vos geeft donderdag 5 november een lezing tijdens Contacta.nl. I Donderdag 5 november - lezing om 20.00 uur - Contacta Arena Goes: 0113 - 220211 Tekst Annet van de Ree Ondertussen in het Witte Huis... personenauto's - personenbussen bedrijfswagens - aanhangwagens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 75