Steenrijke ondernemer krijgt veel voor elkaar door ongeëvenaard enthousiasme 6 NIEUWS Singlereizen "Gezellig samen de feestdagen beleven" Jfcv#*- Hij had 15 jaar en drie premiers nodig. Maar typisch Marcel Boekhoorn: hij kreeg zijn panda's. De wereld; ist K-ras ^/ajiaanKrasa i A0f bel 0900^69770^ 4ê* I&S-. flnÜ#* v I, KRAS In de werkkamer van pre mier Rutte staat een plu chen pandabeer. Een ca deautje van Marcel Boek hoorn. „Marcel wilde iets geven dat de premier elke dag zou herinneren aan zijn belof te", zegt VVD-coryfee Hans Wie gel, vriend van Boekhoorn. „En het heeft nog gewerkt ook." Zo'n vier jaar geleden stappen de steenrijke ondernemer en Wie gel de werkkamer van de minis ter-president binnen. Wiegel heeft het gesprek gearrangeerd. „We willen de dieren dichter bij de mensen brengen", zegt Boek hoorn. Rutte was 'supersympa- thiek', zegt Boekhoorn. Wiegel: „De premier was enthousiast. Hij zou zijn best doen." Droom Al vanaf het moment dat hij zijn eigen dierentuin kocht, Ouwe hands Dierenpark in Rhenen, heeft de miljardair uit Nijmegen een droom: twee pandaberen. Maar daar is ook de politiek bij no dig. China geeft alleen bevriende landen het voorrecht panda's te huren - en meestal is er een inten sieve lobby voor nodig. Al snel komt Boekhoorn uit bij toenmalig premier Wim Kok. Die laat zijn of ficiële briefpapier graag uit de la trekken voor een staaltje 'pandadi- plomatie'. Als Nederland in 2002 een importverbod op Chinese gar nalen instelt, loopt de lobby spaak, vertelt Boekhoorn. „Dat was voor China geen feest." Een paar jaar later probeert Boekhoorn het opnieuw. Hij raakt bevriend met premier Balkenen de, die de komst van twee panda's naar ons land volgens de miljar dair 'met verve verdedigt'. De vriendschap zal ertoe leiden dat Balkenende Boekhoorns dochter later in de echt verbindt - maar de komst van de panda's krijgt de CDA-leider niet voor elkaar. Boekhoorn stopt niet. Ook pre mier Rutte wordt al snel na zijn aantreden ingezet voor de panda lobby. Het leidde deze week, vijf tien jaar na het ontstaan van de droom, eindelijk tot een deal. Ook tot verrassing van Boekhoorn zelf. „Pas sinds een paar weken weet ik dat er gas op de lolly is gezet." Hij noemt zich vanwege de deal 'de gelukkigste man op aarde'. Ongeduld Eén van de rijkste mensen van Ne derland stopt dus vijftien jaar lang zijn energie in de strijd om twee panda's. Het zegt alles over de per soonlijkheid van Marcel Martinus Jacobus Johannes Boekhoorn (Nij megen, 1956), zeggen mensen die hem het beste kennen. „Veel men sen denken: wat een gedoe voor een paar van die beertjes", aldus Rob ten Heggeler, vriend én ban kier van Boekhoorn. „Maar dit is helemaal Marcel. Hij hoort van an deren dat het niet kan, en wil het nóg liever." Oud-zakenpartner Ton aan de Stegge: „Ik zou al tien keer zijn afgehaakt van chagrijn en ongeduld. Hij niet. Nooit." Tien jaar geleden werd Boek hoorn in één klap een bekende Ne derlander en extreem vermogend. Met de verkoop van telecombe- drijf Telfort, dat hij in 2004 voor 80 miljoen had gekocht, verwierf de toen 46-jarige ondernemer in één klap 500 miljoen euro. Sinds die verkoop komt Boekhoorn voor al in het nieuws met zijn amou reuze veroveringen (Tatjana Si- mic, zangeres Hind) en met cu rieuze investeringen: zonder suc ces stopte hij bakken geld in voet balclub NEC, in de Formule i-loopbaan van zijn schoonzoon Giedo van der Garde en in de gra tis krant De Pers. In werkelijkheid gaat zijn ener gie ook de afgelopen tien jaar voor al in datgene waar hij écht goed in is: in onbekende of onrendabele bedrijven stappen, ze beter maken 'Veel mensen denken: wat een gedoe voor die beertjes. Maar dit is helemaal Marcel' en verkopen. Hij is altijd bij tien tallen investeringen betrokken. Meesterzet Zijn meest in het oog springende investering: de koop van de High Tech Campus, een reusachtig be drijventerrein in Eindhoven. „Een meesterzet", zegt Aan de Stegge. „Dat wordt een cashmachine." Het is een van Boekhoorns beste deals, vindt ook Ten Heggeler. „Hij helpt die start- ups en die be talen daarvoor in aandelen. Zodra er eentje een succes wordt, zit hij op de eerste rij." Het eerste resultaat daarvan dient zich inmiddels aan: Anten na, een systeem dat draadloze communicatie vele malen sneller zal laten verlopen. Een vinding die de wereld zal veranderen, denkt Boekhoorn zelf. „Ik kan niet echt beoordelen hoe briljant die antenne is, maar wel hoe moei lijk dit wordt", zegt Aan de Steg ge. „Dit gaat alleen werken als hij de grootste telecombedrijven in de wereld allemaal meekrijgt. Aan zo'n avontuur willen maar héél weinig mensen beginnen. Marcel durft zulke dingen gewoon aan. En het gaat verdraaid vaak goed." De verklaring voor dat succes? Het handelsinstinct had hij in elk geval als kind al. De kleine Boek hoorn liep geen krantenwijken, hij beheerde ze. De klasgenootjes die de krant rondbrachten, kregen de helft van de opbrengst. Marcel hield de rest. „Hij heeft een onge kende drive", zegt Ten Heggeler. „Het lijkt wel of zijn dagen 48 uur duren." Boekhoorn gaat er prat op hooguit vier uur per nacht te sla pen. Maar zijn belangrijkste kwali teit, zeggen betrokkenen, is zijn ongeëvenaarde enthousiasme. Mislukkingen zijn er ook. Zelfs in de dierentuin: wat voelde Boek hoorn zich belazerd na de aan koop van een zeldzame witte kro kodil. Toen het beest uit Taiwan de eerste regenbui over zich heen kreeg, bleek het om een doodge woon groen exemplaar te gaan. Zo gaat het zakelijk ook regel matig. „Denk niet dat alles wat hij aanraakt in goud verandert", zegt Ten Heggeler. „Van elke tien inves teringen zijn er twee 'kassa', zoals hij het noemt, maar er mislukken er ook altijd wel een paar." Furieus Het ter ziele gaan van De Pers is bekend. Nog pijnlijker was zijn be moeienis met de Telegraaf Media Groep. Boekhoorn kocht 5 procent van de aandelen, en sloot op de achtergrond een deal met investe ringsfonds Cyrte. Toen de koers in elkaar stortte, ontkende Cyrte-top- man Botman die afspraak. Boek hoorn reageerde furieus. Hij span de een proces aan tegen Botman, die hij een 'laaienlichter met strop das' noemde, en eiste tientallen miljoenen terug. „Ik vond het niks voor hem", zegt Ten Hegge ler. „Marcel gaat zelden voor de confrontatie." Miljardair die alles anders 5 dagen v.a. y Romantische Strasse 6dgnv.a.519 vf Oud Nieuw Turkije 8dgnv.a.614 y Wenen Wienerwaldsdgnv.a.649 sr* Kerst in Barcelona 5 dgn v.a. 689 Koningssteden Marokko 8 dgn v.a. 829 y Feestdagen Elfratherseen dgn v.a. 879 H Verrassend Italië I2dgnv.a.929 Deze reizen zijn incl. vervoer, verblijf in 1-persoonskamer, diverse maaltijden en feestelijke extra's. 100% vertrekgarantie. Bestel nu gratis de nieuwe brochure «Qajia' 2 Singlereizen op kras.nl/brochures JA j. anvr j&ftjièo per persoon op basis vajVrasrsoon exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds door Peter Groenendijk en Marcia Nieuwenhuis Rob ten Heggeler, vriend en bankier Een dolblije Marcel Boekhoorn bij de pre sentatie van de pan da's deze week. foto Jerry Lampen/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 6