Nieuwe matras? Nu 20% voordeel* op alle Auping matrassen! n auping Top in Wenen succesvoller dan verwacht NIEUWS 5 Ultieme poging nu luchtaanvallen tegen IS weinig opleveren en het trainen van Syrische oppositiegroepen is mislukt. plaza NEW YORK. De Verenigde Staten sturen tientallen commando's naar Syrië. Enkele tientallen elite soldaten zullen met name Koerdi sche strijders in het noorden van Syrië adviseren, trainen en assiste ren in hun strijd tegen IS, meldt het Witte Huis. De Amerikanen kunnen ook luchtaanvallen en be voorradingen beter coördineren. Bijna 8.000 luchtaanvallen heb ben de oprukkende terreurgroep tot staan gebracht, maar niet terug gedrongen. Een poging om lokale rebellen daarvoor op te leiden is grandioos mislukt: een trainings programma dat 500 miljoen dollar heeft gekost leverde niet meer dan een handvol vechtklare strijders op. Ondertussen heeft Rusland het initiatief naar zich toe getrok ken door namens president Bas- har al-Assad mee te vechten tegen IS en andere partijen in de Syri sche burgeroorlog. De Amerikaanse elitesoldaten krijgen op papier slechts een advi serende rol, maar voor oor logsmoe Amerika is hun uitzen ding een grote stap. Obama, de president die de troepen zou te rugtrekken uit Irak en Afghanis tan, kondigt kort na verlenging van de Afghaanse missie ook nog aan dat hij militairen naar Syrië stuurt. In 2013 beloofde hij nog dat geen Amerikaanse grondtroe pen naar dat land zouden gaan. Bo vendien is sinds vorige week dui delijk wat zo'n adviserende rol van special forces in de strijd te gen IS kan betekenen. Militair Jos hua Wheeler kwam om toen hij Koerdische strijders hielp om gij zelaars van IS in Noord-Irak te be vrijdden. „Onze strategie in Syrië is niet veranderd," benadrukte Obama's woordvoerder Josh Earnest. „De kern is nog steeds het opbouwen van de capaciteiten van lokale troe pen. Deze speciale eenheden gaan niet op een gevechtsmissie." De belofte om geen soldaten naar Sy rië te sturen is gedaan in een heel andere situatie, vindt hij, toen de VS zich nog vooral zorgen maakte over de wreedheden die het leger van Assad begaat. Obama loopt nu het risico Tur kije op de kast te jagen, de bondge- 57 doden en honderden gewonden bij luchtaanval door regeringsleger gisteren op markt in Dauma noot die de Koerden als terroris ten ziet. Dan zijn er nog de Russen, die eerder door de VS gesteunde rebel lengroepen onder vuur namen. Critici aan de meer strijdlustige zijde van de Amerikaanse politiek vinden juist dat Obama niet ge noeg doet door nog geen 50 mili tairen te sturen. Vertegenwoordigers van tal van landen spraken gisteren in de Oos tenrijkse hoofdstad Wenen over het beëindigen van de nu al vier jaar durende oorlog in Syrië. Zij spraken af om binnen een half jaar een wapenstilstand te berei ken. Daarna moet er een over gangsregering komen. Of daarin plaats is voor president Assad, daarover verschillen de meningen. De VS en andere landen die de op positie steunen, vinden dat Assad weg moet. Zijn belangrijkste bond genoten Iran en Rusland willen dat hij voorlopig aanblijft en steu nen het Syrische leger in de strijd tegen gewapende oppositiegroe pen en IS. Van de top werd aanvankelijk niet veel verwacht. „Het feit dat we bijeen zijn is al een door braak", zei Federica Mogherini, de EU-vertegenwoordiger voor Bui tenlandse Zaken en Veiligheid vooraf. Voor het eerst spraken de gezworen vijanden Saudi-Arabië en Iran samen mee over de proble men in Syrië. Aan tafel werd de Saudische minister Jubeir zo ver mogelijk van zijn Iraanse ambtge noot Zarif gezet. Meer partijen zijn gebaat bij een adequate 'uit weg uit de hel', zoals Amerika's minister John Kerry de oplossing van het conflict omschreef. Zo heeft bijvoorbeeld Duitsland gro te baat bij een snelle oplossing. De niet-aflatende stroom vluchtelin gen baart Berlijn grote zorgen. Het geweld in Syrië heeft aan zeker 250.000 mensen het leven gekost. Miljoenen mensen zijn op de vlucht geslagen. Terwijl in We nen voorzichtige vredesonderhan delingen werden gevoerd, vielen bij een luchtaanval op een dorp bij de Syrische hoofdstad Damas cus gisteren zeker 57 doden. Kom naar Auping Plaza voor professioneel slaapadvies Poortvliet: Paasdijkweg 33 (Woonboulevard) ZATERDAG 31 OKTOBER 2015 VS: commando's naar Syriè De Amerikaanse minister John Kerry (links) van Buitenlandse Zaken en zijn Russische collega Sergey Lavrov in Wenen, foto Leonhard Foeger/Reuters door Karlijn van Houwelingen en Gerben van 't Hof 0 Nederlands vakmanschap, dat is waar Auping al meer dan 125 jaar voor staat. Dé garantie voor goede kwaliteit. En dat blijkt want de Auping Vivo matras is door de Consumentenbond wederom bekroond met het predikaat 'beste uit de test'. Laatje in onze winkel adviseren welke matras de beste keuze is voor jou! Profiteer nu tijdelijk van 20% voordeel op alle Auping (top)matrassen. Kijk voor meer informatie op auping.nl/matrasvoordeeI oktober Kijk voor onze koopzondagen op auping.nl fcÜlt Of In de actieperiode van 3 t/m 22 november 2015

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 5