Ireen Wüst grote verliezer in race om WB-tickets Uitbraak zware rugbykoorts op Zes jaar na lang verblijf in Schotse afkickkliniek 6 SPORT Dag één van het schaats seizoen liet direct die pe sporen na. Ireen Wüst, de grande dame van het schaatsen, werd slechts ze vende op de 1500 meter en mist op die afstand de eerste vier we reldbekerwedstrijden. Op de 500 meter ontbreken olympisch kam pioen Michel Mulder én de num mer twee van Sotsji, Jan Smeek- ens. 'Zwaar puntje puntje puntje'. Ir een Wüst hield het gisteravond in Enschede netjes. Maar wat had ze er de pest in. Als het schaatspelo ton komende weken neerstrijkt in Calgary en Salt Lake City, oorden op hoogte waar je als schaatser voor je gevoel vliegt, is uitgere kend zij er niet bij. Althans niet op de 1500 meter. Daarop werd de meest succesvolle Nederlandse olympiër gisteren bij de kwalificatie wedstrijd zeven de. En hoe ver stoord haar voor bereiding ook was, die klap kwam keihard aan. „Ik faal hier gewoon." Ze verschool zich niet achter haar opgelopen hersenschudding, begin vorige maand in Kroatië. En ook niet achter de perikelen rond haar ploeg, TeannGold, die nog al tijd op zoek is naar een hoofdspon sor. „Ideaal was de aanloop niet. Als ik helemaal geen zorgen had gehad en geen energie had ver spild aan die zaken, had ik hier re laxter aan de start gestaan. Maar ik heb zelf voor deze route gekozen. Dan moet je er ook verantwoor ding voor nemen. Ik heb zelf beslo ten hier te starten, in de volle over tuiging dat ik goed genoeg zou zijn om me te plaatsen. Maar het was een slechte rit. Ik reed met mijn armen en voeten, zoiets. Te gehaast. Ik wilde te graag." Wüst herhaalde wat ze vorige week al zei: de prijzen worden pas in het nieuwe jaar verdeeld. Daar voor hoeft ze pas eind december goed te zijn. Maar Wüst is een top sporter die leeft voor wedstrijden, voor races met de internationale top. De vraag is of ze die komende weken gaat rijden. Wüst voelde zich gisteravond na de race niet fit, was duizelig. De 3 kilometer laat ze vandaag waarschijnlijk schieten, over de 1000 meter van morgen twijfelt ze nog. Jan Blokhuijsen (dertiende) en Bob de Jong (zesde) waren op de 5 kilometer al gesneuveld. En een stief kwartiertje na de 'uitschake ling' van Wüst vie len de volgende slachtoffers van naam. In een 500-meterwed- strijd van onge kend hoog niveau kwamen zowel olympisch kam pioen Michel Mul der als de winnaar van het zilver in Sotsji, Jan Smeek- ens, tekort. De laat ste kwam, net als toen in Rusland, één honderdste te kort. Hij reed met 35,23 de zesde tijd van de dag. Kje- Id Nuis was met 35,22 net sneller. Ronald Mulder won in 34,89, ook Kai Verbij reed onder de 35 secon den. Michel Mulder niet (35,31). Hij baalde als een stekker. En ook hij had best een excuus kunnen aan voeren, maar deed dat niet. Een paar weken geleden schakelde hij weer terug op zijn oude vertrouw de schaatsen. „Maar ik was daar al weer helemaal aan gewend. Het was niet goed genoeg, simpel. De top is enorm in de breedte ge groeid. Twee keer een 8 scoren is gewoon niet meer voldoende." 'Het was een slechte rit. Ik reed met mijn armen en voeten, zoiets. Te gehaast. Ik wilde te graag' Er is geen land in het rugby suc cesvoller dan Nieuw-Zeeland. De befaamde All Blacks zijn een su- perploeg en hebben sinds hun eerste officiële interland in 1903 (tegen Australië!) een winstper centage van liefst 76%. Toch won nen ze van de zeven WK's tot nu toe er maar twee. Dat moet de te genstander van vanmiddag, Au stralië, enige hoop bieden. Puur kijkend naar de statistieken zou den de 'Wallabies' kansloos zijn. Ze wonnen in augustus welis waar met 27-19 van Nieuw-Zee land, maar van de tien interlands daarvoor eindigden er twee gelijk en wonnen de All Blacks er acht. En wat was de uitslag van de laat ste onderlinge ontmoeting, een maand voor het WK? 41-13 voor Nieuw-Zeeland. Pesterij Australië en Nieuw-Zeeland zijn aan de andere kant van de wereld bevriende buren, maar als de twee landen elkaar op het rugby- veld treffen dan komt er venijn in het spel. De Nieuw-Zeelanders beweren dat de Australiërs heel bewust weigeren om hun illuste re bijnaam, All Blacks, te gebrui ken en ergeren zich mateloos aan deze pesterij. In de Australische pers werd in de koude oorlog vooral Richie McCaw op de kor rel genomen. De 'Kiwi', die als enige in het internationale top- rugby meer dan 100 keer aanvoer der was van zijn land, werd in de Sydney Daily Telegraph als zeer gemeen betiteld en hoe kon het toch dat hij in zijn hele carrière pas drie gele kaarten kreeg? De krant wist zelf het antwoord: hij is het schoothondje van de scheidsrechters. De All Blacks zijn, inclusief de wereldberoemde Haka, hun 'oor logsdans' voor de wedstrijd, de trots van hun slechts 4,5 miljoen landgenoten. Alle kinderen in Nieuw-Zeeland dromen er van zich ooit in het stoere zwart te mogen hullen. Dat het rugby een zaak van nationaal belang is, bleek maar weer eens toen de pre mier van het land, John Key, zich vorige week na de gewonnen hal ve finale tegen Zuid-Afrika in de kleedkamer meldde om de spe lers te feliciteren. De prachtige fo to dat Key de hand schudde van een van de reuzen van het team, Samuel Whitelock, en op een hobbit leek, ging de hele wereld over. Experts zijn het er over eens dat de Australiërs de All Blacks al leen van het prolongeren van hun wereldtitel kunnen afhou den als hun nummer 8, David Po- cock, het weer op zijn heupen krijgt. Hij speelt een geweldig WK. Pocock, die in Zimbabwe op- door Rik Spekenbrink UITSLAGEN GOLF Antalya. Turkish Airlines Open, na tweede ronde: 1. Van Zyl (ZAf) 130 (-14), 2. Bland (Eng), Wood (Eng) 132, 4. Zanotti (Par), Du- buisson (Fra) 133, 6. Levy (Fra), Mcllroy (Nle) 134, 8. Aphibarnrat (Tha), Westwood (Eng), McDowell (Nie) 135, 57. Luiten 143. KORFBAL WK. Tielen (Bel.). Poulewedstrijden: Neder- land-Tsjechië 41-16, België-Australië 51-17. SCHAATSEN Enschede. Selectiewedstrijden wereldbeker (eerste vijf geplaatst). Mannen, 500 meter, na twee manches, op snelste tijd: 1. Ronald Mulder 34,89, 2. Verbij 34,99, 3. Otterspeer 35,17, 4. Jorritsma 35,19, 5. Nuis 35,22, 6. Smeekens 35,23, 7. Michel Mulder 35,31. 5000 meter: 1. Bergsma 6.18,40, 2. Kramer 6.18,90, 3. Douwe de Vries 6.25,09, 4. Olde Heuvel 6.26,28, 5. Kooiman 6.26,47, 6. De Jong 6.27,03. Vrouwen, 1500 meter: 1. Joling 1.59,08, 2. Leenstra 1.59,51, 3. De Jong 1.59,51, 4. Valken burg 2.00,36, 5. De Neeling 2.00,61, 6. Van der Weijden 2.00,85, 7. Wüst 2.00,87. TENNIS Vrouwen, ITF-toernooi Toronto (Can). Kwart finales: Amra Sadikovic (Zwi) - Michaëlla Kraji- cek 6-3 6-2. Vrouwen, ITF-toernooi Poitiers (Fra). Kwart finales: Monica Niculescu (Roe) - Kiki Ber- tens5-7 6-0 7-5 door Hans Klippus LONDEN. Na zeven weken is Nieuw-Zeeland-Australië vanmid dag om 5 uur in Londen de knal lende afsluiting van het WK rugby. Het is voor het eerst dat de twee grote rivalen tegenover elkaar in de finale staan. Aan de andere kant van de wereld zullen miljoe nen fans straks in het holst van de nacht opstaan om de wedstrijd te bekijken. 76 Nieuw-Zeeland heeft al decennia lang een superploeg. De befaamde All Blacks hebben sinds hun eerste officiële interland in 1903 een winstpercentage van liefst 76%.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 58