Pieter Huistra: „Fries talent moet vooral door Heerenveen worden ontwikkeld" SPORT 5 In eeuw tijd maar 9 Friezen in Oranje Cambuur wacht al 21 jaar op uitzege Friesland kijkt uit naar de derby tussen SC Heerenveen en Cambuur. Maar staan er ook echte Friezen op het veld? Hebben we er maar tien, jongen? Meen je dat nou? Henk de Jong is niet snel van zijn stuk, maar nu zwijgt de trainer van Cambuur even. De oogst van de Friese prof voetballers is momenteel - eufe mistisch gezegd - nogal karig. „En dan zitten er ook nog drie doel mannen bij", ziet De Jong. „Poeh, dat houdt niet over." Een eerste gedachte voor de Friese profvoetballersdroogte: het inwonersaantal. „Er wonen in Friesland minder mensen - en dus heb je er minder talentvolle voetballers", zegt Pieter Huistra. De huidige bondscoach van Indo nesië haalde als één van de weini ge Friezen het Nederlands elftal. Cijfermatig gezien valt er geen speld tussen Huistra's primaire verklaring te krijgen. Toch kan de provincie zich daar niet helemaal achter verschuilen. Dichtbevolkt is Friesland niet, maar het heeft wel twee keer zoveel inwoners als - weet u nog? - IJsland. „Het is ook een geldkwestie", vindt De Jong. „Ik ben ervan over tuigd dat er alleen in Leeuwarden voldoende talent is waarmee we bij Cambuur kunnen werken. He laas stopt onze jeugdopleiding bij de C-junioren. We hebben pas kort weer een beloftenelftal." Samenwerking Cambuur heeft dan ook andere zorgen (lees: handhaving), in plaats zich druk te maken over de geringe aanwas vanuit de jeugd. „We hadden eerder een opleiding met FC Groningen", zegt De Jong. „Een jaar of vijf geleden braken er opeens allemaal Leeuwarder jon gens door, zoals Bob Schepers en Mark Diemers. Het kan dus wel. Helaas zag Groningen vorig sei zoen de samenwerking niet meer zitten. Dan houdt het op." „Fries talent moet vooral door Heerenveen worden ontwikkeld", meent Huistra. „Die opleiding geldt als één van de beste in Ne derland. Maar ook daar zie je dat de meeste spelers die doorbreken van buitenaf komen." Een oplos sing? Verbeter het niveau van de amateurclubs, vindt Huistra. „Dat creëer je door de beste jongens in de leeftijd van zes tot twaalf jaar tegen elkaar te laten voetballen." Maar hoe was dat vroeger? Neem het Heerenveen dat in 2000 de Champions League bereikte. Oké, Riemer en Foppe belichaam den in alles het Friese succes. Maar hoewel zijn naam anders doet vermoeden, is Tieme Klom- pe toch echt een Drent. En Johan gens, vanaf nu zijn wij een prof club - en daarna waren al die spe lers snel verdwenen." „Toen ik nog voetbalde waren er nog minder dan tien Friese profs", vult Huistra aan. Het is dus niet iets van deze tijd, wil Huistra er maar mee zeggen. „Het is een feit dat er in Friesland altijd minder talenten zullen doorbre ken." Scouting Volgens De Haan richt de scou ting van Heerenveen zich daarom voor een groot deel op het westen van het land. „Dan heb ik het over de jongens die afvallen bij Ajax, Feyenoord of Sparta. Bovendien zijn de amateurclubs in die regio veel beter, zoals AFC Amsterdam en Zeeburgia. Daar zit zóveel ta lent, waar goed en vaak mee wordt getraind. Wij hebben in Friesland veel voetbalclubs, maar dat zijn over het algemeen kleine dorpsverenigingen. En dus voet ballen die jongens niet onder weerstand in een topcompetitie te gen elkaar." „Wij hebben bij Heerenveen een prima jeugdopleiding", be sluit De Haan. „Maar als je kijkt vanaf de E-junioren tot en met de Ai - dan komt minder dan de helft uit onze regio. En daar be doel ik niet alleen Friesland mee, maar ook de kop van Overijssel en Flevoland. De rest komt allemaal uit de randstad of het buitenland. De spoeling van de Friese prof voetballers is momenteel dun, maar je hebt natuurlijk ook een beetje geluk nodig hè? Heeren veen heeft nu bijvoorbeeld een heel talentvolle tweeling en een goede linksbuiten in de jeugd. Die komen allemaal uit de provincie. Met een beetje geluk voetballen er binnenkort dus weer vier Friese jongens in het Abe Lenstra Sta dion." Hofleverancier van Oranje kun je Fries land bepaald niet noemen. De afgelo pen 102 jaar droe gen slechts negen Friezen het shirt van het Nederlands elftal. Abe Lenstra is met 47 interlands (33 goals) recordin ternational van de provincie. Ook in ternational André Roosenburg wordt door velen gezien als Fries. De mid denvoor van Sneek voelde zich ook 'een halve Fries', maar werd in 1923 geboren in Den Haag en verhuisde pas in de honger winter (1944-1945) met zijn ouders naar het noorden. De negen Friese internationals: Arie Bijvoet (1913), Jan van Gendt (1921-1922), Abe Lenstra (1940-1959), Gerben Hofma (1950), Wietze Cou perus (1970), Oeki Hoekema (1971), Theo de Jong (1972-1974), Johan Zuidema (1975), Piet Wildschut (1978-1982), Pieter Huistra (1988-1991), Jan Kromkamp (2004-2006). Het Abe Lenstra Sta dion is voor Cam buur een schier on neembare veste. Cambuur wacht al bijna 21 jaar op een overwinning in Heerenveen. De eni ge zege in eredivi- sieverband dateert uit 1994, toen Cam buur op een ijskou de februariavond met 1-2 te sterk was voor Heerenveen. Een glansrol was weggelegd voor Jan Bruin. „Ik omspeel de Gertjan Verbeek en gaf een voorzet op Hennie Meijer, die met een kopbal het winnende doel punt maakte. Wat ik in godsnaam van plan was als vleugel speler - ik vraag het me nog steeds af, maar gelukkig pak te het goed uit", lacht de huidige as sistent-trainer van Cambuur. „Ik werd in dat seizoen door Fritz Korbach vooral als pinchhitter ge bruikt. Dat gebeur de ook in die wed strijd in Heeren veen. Die derby overwinning was één van de mooiste momenten van mijn carrière." Hansma? De verdediger groeide niet op in Aldeboarn, maar komt uit de Noordoostpolder. „Die ploeg bestond inderdaad uit veel Nederlanders, een paar jongens uit het buitenland en een enkele Fries", lacht Foppe de Haan. „Dat is altijd zo geweest en zo zal het altijd blijven. Toen ik ja ren geleden als jeugdtrainer bij Heerenveen begon, hadden we trouwens met de At een hartstik ke aardig ploegje, moet ik zeggen. Met allemaal Friezen werden we zelfs landskampioen. Het niveau lag toen echter aanmerkelijk min der hoog. Jeugdopleidingen be stonden nog niet." Henk de Jong knikt. „Ik heb met veel Friese jongens bij Hee renveen gevoetbald. Maar luister, dat was halverwege de jaren '80. We speelden toen onderaan in de eerste divisie, met een veredeld amateurelftal. Fritz Korbach zei van de één op de andere dag: jon- FRIESE PROFVOETBALLERS ZATERDAG 31 OKTOBER 2015 Jber ■tggen „I Met spoed gezocht: Fries voetbaltalent door Sander de Vries Ruzie, bij een vorige derby, tussen Lucas Bijker en Pelé van Anholt (r), morgen waarschijnlijk de enige Fries in de basis, foto Henk Jan Dijks Lucas Bijker (SC Heerenveen) Pelé van Anholt (Heerenveen, foto) Doke Schmidt (SC Heerenveen) Harm Zeinstra (Cambuur) Berend Schootstra (Cambuur) Mark Diemers (FC Utrecht) Peter van der Vlag (FC Groningen) Jelle ten Rouwelaar (NAC Breda) Andries Noppert (NAC Breda) Geert Arend Roorda (FC Dordrecht)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 57