G i 2,2 4 NIEUWS V De Arabische broden en de verse munt vliegen de winkel van Fadi Ma- hho in het Twentse dorp Haaksbergen uit. De gevluch te Syriër probeerde het de afgelo pen jaren op verschillende plek ken, maar pas in het toch niet zo mondaine Haaksbergen sloeg zijn winkel in Arabische levenmidde len echt aan. „Meer dan 90 pro cent van mijn klanten is gewoon Nederlands, hé", zegt Mahho trots door de telefoon. Mahho is al vijf tien jaar in Nederland, hij maakte deel uit van een vorige golf Sy riërs die naar Europa vluchtte: christenen die zich niet meer vei lig voelden in het land. Eenmaal in Nederland kwam hij in Ensche de terecht, waar zijn vader en veel andere Syriërs al woonden. De re den: een paar kilometer verderop, in het gehucht Glane, staat al sinds de jaren tachtig een klooster van de Syrisch-orthodoxe kerk. Het werd een verzamelpunt van de gemeenschap. „Het is nu ook de plek waar mijn moeder ligt be graven." Het CBS publiceerde gisteren cijfers waaruit blijkt dat Oost-Ne derland het centrum is van de Sy rische gemeenschap in Neder land. De meeste Syriërs wonen in Enschede (3048) en in Hengelo (1233). „Die clustering zie je vaker bij immigranten", zegt Jan Latten, hoofddemograaf van het CBS. „Je zoekt vrienden, kennissen of ge lijkgestemden op." Het CBS becij ferde ook dat de Syriërs inmiddels niet alleen de grootste groep asiel zoekers, maar ook de snelst groeiende groep immigranten in Nederland vormen. Hun aantal stijgt nu sneller dan bijvoorbeeld het aantal Polen dat naar Neder land komt. Tot 1 oktober 2015 heb ben zich al 14.200 Syriërs als inwo ner ingeschreven bij een Neder landse gemeente: op dat moment wordt een asielzoeker een immi grant. Er staan nu in totaal 37.000 Syriërs ingeschreven: 2,2 op elke duizend inwoners. Vergelijkbaar met het aantal Amerikanen in Ne derland. Integratie Een asielzoeker kan zich inschrij ven bij een gemeente als hij een verblijfsvergunning heeft of al lan ger dan een halfjaar in een op vangcentrum zit. De stijging is dan ook het logische gevolg van het groeiend aantal Syrische asiel aanvragen in Nederland. „In december publiceren we een nieuwe bevolkingsprognose, waarin we de gevolgen voor de be volkingsgroei op de lange termijn doorrekenen", zegt Latten. „Dit kan gevolgen hebben voor de so ciale samenstelling van Neder land. En wat betekent het voor de integratie van deze groep? Hoe meer asielimmigranten, hoe meer inspanning dat kost." Onderzoe kers meldden eerder al te verwach ten dat driekwart van de 'nieuwe' Syrërs in Nederland zal blijven. Dat was ook zo met eerdere vluch telingenstromen. De nieuwe aanwas van Syriërs woont veel verspreider door Ne derland dan de vorige groep. De nieuwe vluchtelingen kunnen, na hun verblijf in een azc, niet direct bij elkaar kruipen in dezelfde re gio. Ze worden straks 'gekoppeld' aan een gemeente voor huisves ting. De asielzoeker zelfheeft nau welijks invloed op die keuze. Er wordt geen rekening gehouden met eventueel al elders in Neder land wonende familie. Wel zie je, zo stelt Vluchtelingenwerk, na verloop van tijd soms wel dat mensen alsnog verhuizen naar de regio waar vrienden of familie wo nen. „De Syrische immigranten van nu kun je niet met de Turken of Marokkanen vergelijken. Eerder met de Joegoslaven of de Iraniërs", zegt Marlou Schrover, professor migratiegeschiedenis aan de Uni versiteit van Leiden. „Turkse en Marokkaanse gastarbeiders kwa men hier omdat we mensen met eelt op hun handen nodig had den. Ónder de vluchtelingen van nu is de diversiteit in opleiding veel groter. Net zoals bij de vluch telingen uit Joegoslavië of uit Iran. En integratie gaat makkelijker als je een goede opleiding hebt en al wat Engels spreekt." Dezelfde kerk De integratie van de stroom Sy riërs van net na de eeuwwisseling is best goed gegaan, vindt Aryous Ailo van de Assyrische Mesopota mische Vereniging Enschede zelf. Ja, het klopt dat het grootste deel van de Syrische christenen bij el kaar geklit is in het oosten van Ne derland. „Maar dat was handig: we spraken dezelfde taal en hadden dezelfde kerk. Zo konden we el kaar helpen onze toekomst in Ne derland op te bouwen. En dat lukt. De kinderen hier doen het goed op school." Ailo maakt zich wel zorgen over de 'nieuwe' Syriërs. Dat zijn vooral moslims. Mogelijk, stelt hij, juist de mensen die hen, de chris tenen, onderdrukten en waarvoor ze gevlucht zijn. „We vragen de Nederlandse overheid: onderzoek deze groep goed! En vraag hen de Nederlandse normen en waarden te onderschrijven." In Haaksbergen zet Mahho in middels een marktkraam vol le vensmiddelen op vlakbij het asiel zoekerscentrum in Winterswijk. „Om de bewoners daar de moge lijkheid te geven eten uit hun ei gen regio te kopen. Ik help ieder een. En als god het wil, blijft mijn winkel een succes." 1 Syrisch-orthodoxe christenen bijeen in 'hun' klooster St. Ephrem in het gehucht Clane. foto Frans Nikkels Syriërs zijn de nieuwe Joegoslaven door Cyril Rosman Syriërs zijn nu de snelst groeiende groep immigranten in Nederland, meldt het CBS. De (christelijke) Sy riërs die hier al lang zijn, wonen in Oost-Nederland. De nieuwe vluch telingen komen overal terecht. „Hun integratie is niet te vergelij ken met die van Marokkanen of Turken, maar met Joegoslaven." Na verschillende valse starts heb ben Fadi Mahho en zijn echtgenote nu een goedlopende kruideniers winkel in Haaksbergen foto Charel van Tendeloo Op elke duizend inwoners in Nederland staan er nu 2,2 Syriërs ingeschreven. Dat is ongeveer net zoveel als het aantal Amerikanen. 1 ||l l'l l'l lil

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 4