Nieuwe Bondfilm 'Spectre' breekt record 327 e CULTUUR SHOW 31 Hamlet houdt rede regering Jennie ronde verder na pittig duel Nalatenschap Harry Mulisch gaat naar Letterkundig Museum van onze problemen op. Als je een man op de maan krijgt, moet dit toch ook lukken?" Wat zijn tv-werk betreft, blijft het tegen woordig bij het verzorgen van die beroem de en even deftige als speelse voice-over. „Natuurlijk had ik ook graag die blauwe vin vis gezien", zegt hij wijzend op een van de pareltjes in The hunt. „Maar zie je mij nog in zee duiken?" In The hunt zitten ook zeldzame beelden van jagende ijsberen. Recent werd een jon ge Brit nog gedood door zo'n beest. Nam At- tenborough dergelijke verhalen mee in de overweging de dieren wel of niet op te zoe ken? De 89-jarige natuurgoeroe stoer: „Wist je dat er vorige week ook iemand een dodelijk ongeluk had op Picadilly Circus? Als je de statistieken bekijkt, weet ik bijna zeker dat de kans op een verkeersongeluk verdomd veel hoger ligt." Direct na de toneelvoorstelling Hamlet sprak hoofdrolspeler Be nedict Cumberbatch zijn publiek toe in een felle toespraak, waarin hij de houding van de Engelse re gering inzake het vluchtelingen probleem hekelde. 'Fuck the politi cians' klonk het meerdere keren in het uitverkochte Barbican Thea tre in Londen. De aanval op Ca- merons regering met gevloek en al bracht de gemoederen in het theater echter behoorlijk in bewe ging, zo meldde The Guardian gis teren. Vooral het besluit van de Britse regering om de komende vijf jaar slechts 20.000 vluchtelin gen toe te laten, kon rekenen op spot en kritiek van de acteur. Ik ben altijd onzeker geweest, vanaf dag één Het Letterkundig Museum in Den Haag heeft de gehele literai re nalatenschap van de vijfjaar geleden overleden schrijver Har ry Mulisch verworven. Het mu seum maakte dat gisteren be kend. Museumdirecteur Aad Meinderts reageert ver heugd: „Met deze schit terende aanwinst heeft het Letterkundig Mu seum zijn vooraanstaan de positie als hoeder van het nationaal literair erfgoed opnieuw bevestigd. Het Letterkundig Museum heeft reeds het beheer over talloze complete archieven, onder ande re dat van Hella S. Haasse, Wil lem Frederik Hermans en Ge rard Reve. Harry Mulisch mag in dit rijtje niet ontbreken." Polen levert Polanski niet uit aan Amerika Filmregisseur Roman Polanski (82) wordt niet uitgeleverd aan de VS. Een rechtbank in Polen heeft dat gisteren besloten. Amerika wil Polanski berechten omdat hij in 1977 een 13-jarig meisje zou hebben misbruikt. Polanski be kende eerder schuld in ruil voor slechts 42 dagen celstraf. Hij ont vluchtte de VS uit angst dat hij alsnog een jarenlange celstraf zou krijgen. Polen heeft geen uitle veringsverdrag met de VS. De collectie van Mulisch is vol gens kenners omvangrijk en be staat uit de gehele inhoud van zijn twee werkkamers in zijn woningn in Amsterdam. De ver zameling omvat onder meer ma nuscripten, aantekeningen, brie ven, dagboeken en foto's. Het plan is om van de woning van de schrij ver aan de Amsterdam se Leidsekade een de pendance te vestigen van het Letterkundig Museum. De werkkamers van de schrijver in dit zoge noemde Harry Mulisch Huis worden dan toegankelijk ge maakt voor publiek. De overdracht van de collectie is volgens het museum een eerste stap om deze plannen mogelijk te maken. Theo Nijland wint Groenman-taalprijs Theatermaker, schrijver en chan sonnier Theo Nijland krijgt op 7 november de Groenman-taal prijs. Stichting LOUT (Let Op Uw Taal) heeft Nijland verkozen van wege zijn bijzondere verdiensten voor de Nederlandse taal. „Zijn liedjes zijn prachtige voorbeelden van de toegankelijkheid en de schoonheid van de Nederlandse taal", oordeelt de jury. De Groenmantaalprijs wordt elke twee jaar uitgereikt. Dat is de beste openingsdonder- dag ooit in ons land, liet filmdistri buteur Universal Pictures Interna tional weten. Spectre trok op de eerste avond ruim 68.000 bezoe kers en bereikte een marktaandeel van 64 procent, bijna twee op de drie bioscoopbezoekers ging naar Spectre. Voor dit weekend worden vanwege de drukte extra filmza len ingezet. De opbrengst op de openings dag is bijna 40.000 euro hoger dan de vorige nummer één: Harry Potter and the Deathly Hallows - Part II. Spectre bracht volgens Uni versal 57 procent meer op dan voorganger Skyfall uit 2012. Samen met de voorpremières op woens dag staat de teller inmiddels al op meer dan 862.000 euro en bijna 100.000 bezoekers. De film over de Britse geheim agent 007 draait in een recordaan tal van 327 bioscoopzalen, 116 meer dan bij Skyfall. Spectre is de vierde Bondfilm met Daniel Craig in de rol van de geheim agent. Bondgirl Léa Seydoux woonde woensdag de Nederlandse premiè re bij in Amsterdam. ZATERDAG 31 OKTOBER 2015 The hunt. Te zien vanaf woensdag 4 november wekelijks om 20.30 uur op NPO 1. LONDON A A James Morrison zanger Zangeres Jennie Lena (links) won gisteravond haar eerste battle van The voice of Holland. Met het liedje Roar van Katy Perry blies ze, in een pittige strijd, haar coach Anouk omver en liet ze concurrent Leonie Bos achter zich. „Leonie is iemand die er echt staat. Dat vind ik tof aan haar", zei Jen nie Lena na afloop over haar tegenstander, foto RTL LITERATUUR FILM THEATER AMSTERDAM. De James Bondfilm Spectre heeft donderdag een re cord verbroken. De nieuwe pu bliekstrekker bracht op de ope ningsavond maar liefst 617.000 eu ro op. aq. All Rights De film draait in een recordaantal van 327 bioscoopzalen. Daniel Graig in Spectre.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 31