Hoopvolle en positieve liedjes voor wie niet gelooft Nieuwe tv-serie van de legendarische bioloog met de hese stem 30 CULTUUR SHOW Sir David Attenborough presenteert zijn nieuwe serie The hunt. „De kijkcijfers bewijzen dat mensen dit willen zien/' ft j Ir vv Hoe het met mij gaat? Met mijn gezondheid?" De le gendarische Britse natuur- filmer David Attenbo rough, dertig eretitels rijk en aan te spreken met 'Sir David', lijkt wakker te schrikken en gaat rechtop zitten. „Ik ben in bloedvorm", klinkt het. Als de 89-jarige bioloog hoort dat BBC-natuurseries als Frozen planet, Pin guïns undercover en Africa al jaren zo'n 1,5 miljoen Nederlanders aan het tv-scherm gelijmd houden, laat hij zijn schouders weer wat zakken. „Oh wat goed! Kijk, dat is wat ik wilde horen." De tv-maker die ruim zestig jaar onze planeet verkende, die meer diersoorten zag dan wie dan ook, zelfs dieren naar hem ver noemd kreeg (de Zalossus Attenboroughii is een soort mini-miereneter) en de natuur wereldwijd in miljoenen huiskamers bracht, had al honderd keer aan de roem ten onder kunnen gaan. Maar Sir David bleef altijd de keurige, beleefde Brit die maar één ding wilde: zijn publiek laten be toveren door de wonderen van de natuur. Of Attenborough (zijn broer en filmre gisseur Richard, vooral bekend door zijn rol in Jurassic Park, overleed vorig jaar) echt in bloedvorm verkeert? Recent blies hij met zijn enthousiasme nog haast alle gas ten van de bank in de populaire Graham Norton Show van de BBC. In het chique Londense hotel aan Charlotte Street waar hij de pers te woord staat over de fonkel nieuwe natuurreeks The hunt, vanaf woens dag te zien bij de EO op NPO 1, lijkt de tijd hem toch langzaam in te halen. Er wordt gefluisterd dat de bioloog zich hier voor de allerlaatste keer laat interviewen. Zolang het over flora en fauna gaat, veert de wat breekbaar ogende Attenborough op. De man die nog altijd niet kan geloven dat mensen niks hebben met de natuur. „De enige reden is dat zenderbazen in de - tv-wereld hebben besloten dat natuur niet interessant is", zegt hij stellig. Hij werd in 1967 netmanager (van BBC 2) en maakte van de nieuw opgerichte afdeling Natuur en Wetenschap een miljoenenmachine. „Het betaalt zich nog steeds uit, vooral in de VS. Mensen hadden daar heel lang al leen interesse in natuur als zich daar een spelshow afspeelde. Maar het idéé dat in secten wel eens boeiend konden zijn? Tv-mensen riepen dat niemand op zulke programma's zat te wachten. Dan zei ik: ik heb het bewijs in onze kijkcijfers dat men sen daar wél op zitten te wachten. Geef het een kans en ze zullen het omarmen." Hoe kijkt de natuurfilmer naar de mo derne filmtechnieken van nu? „De opwin ding vroeger was dat we iets filmden dat nog nooit iemand had gezien. Het was con stant hopen op technologische verbeterin gen en elk jaar gebeurde dat ook: macrolen- zen waardoor we kleine dieren konden vastleggen bijvoorbeeld. En nu? Ik denk echt dat niets op deze planet niet op film kan worden vastgelegd." De serie Hidden kingdoms zorgde enkele ja- ren terug voor wat controverse, vanwege het gebruik van compu teranimatie. Een doodzonde? Sir Da vid voorzichtig: „Het lijkt me gerecht vaardigd als je maar zo goed als moge lijk streeft naar inhoudelijke realiteit. Hid den kingdoms had een ander streven." Onder de indruk van alle tech niek anno nu is hij wel. De bio loog wijst op de Oscarwinnen de film Life of Pi uit 2012 over de vriendschap tussen een jongen en een tij ger die volledig uit de computer kwam rol len. „Het duurde heel lang voordat ik dit doorhad. Ik dacht: die acteur is knetter gek!" Er zelf met camera's op uitgaan, zit er niet meer in, al reisde de vermaarde Brit op zijn 87e nog naar de Amazone om een serie te maken over spinnenwebben. Hij laat zich graag kritisch uit over de klimaat verandering, maar verandert daarbij nooit in een agressieve activist. Attenborough stuurt liever een even gepassioneerde als uiterst beschaafde open brief. Zoals hij laatst deed in The Guardian. De bood schap: „Als we 15.000ste deel kunnen van gen van de dagelijkse energie waarmee de zon ons verlicht, lossen we een enorm deel Toen Tjeerd 6 of 7 was zat hij al aan de piano. „Uren lang spelen. Hij maakte stukjes", zegt Huub Oos terhuis. „Composities' noemde hij ze. Soms hoorde ik in zo'n stukje al de melodie voor een lied." Zoon Tjeerd knikt. „En later, toen ik 18 of 20 was en druk bezig om mijn popcarrière op te bou wen, vroeg mijn vader mij wel eens om een melodie bij een tekst. Daar verdiende ik dan een paar stuivers mee. Dat vond ik leuk." Huub: „Die liederen op mu ziek van Tjeerd zijn in de loop der jaren in veel kerken gezongen. Mis schien wel in honderden." Huub Oosterhuis. Een comple te generatie kerkgangers groeide vanaf halverwege de jaren zestig op met zijn liedteksten, die bij conservatieve katholieken niet al tijd even populair waren. De pries ter die uittrad en trouwde. Maar ook theoloog, dichter en oprichter van centra voor bezinning en de bat zoals De Rode Hoed en De Nieuwe Liefde. Tjeerd. Popmuzikant, compo nist en producer. Brak in de jaren negentig samen met zus Trijntje door met de band Total Touch. Werkte sindsdien met de halve Nederlandse popwereld, produ- en Huub van der Lubbe. Het resul taat is de cd Om liefde. Drie jaar werkten ze aan het project. „Er zat helemaal geen druk op", zegt Tjeerd. „Uiteindelijk hadden we twee keer zoveel liedjes als we konden gebruiken." Op de cd staan liederen die los jes geïnspireerd zijn door psalmen of Bijbelverhalen. Soms heel poë tisch, soms aan de actualiteit refe rerend. „Ik hoop dat we met dit al bum mensen bereiken die mij nog niet kennen, die niet in ker ken komen", zegt Huub. „Ik wil in spireren." Tjeerd valt hem bij: „Mensen van mijn generatie, die vaak niet gelovig zijn, iets hoop vols en positiefs meegeven. Dat is wat we willen bereiken." Huub: „We geloven in een nieuw begin. Daar gaan deze liederen over." 'Ik hoop dat we met dit album mensen bereiken die niet in kerken komen' ceerde tientallen hits en is betrok ken bij Kinderen voor Kinderen, mu sicals en tv-talentenjachten. Ze wilden al heel lang iets sa men doen: teksten van Huub, op muziek gezet en geproduceerd door Tjeerd en gezongen door Trijntje, Edsilia en 'geestverwanten', zoals Huub het fraai uit drukt. Dat zijn dan on der anderen Berget Le wis, Paul de Leeuw, Tania Kross Weer een parel van Sir David door Cudo Tienhoven it.."-! Drie beelden uit de nieuwe natuurserie The Hunt. Grote foto: Amoerroodpootvalk. Kleine foto's: cheetah en kameleon. door Peter Bruijn Vader Huub (81) en zoon Tjeerd (43) Oosterhuis hebben samen een plaat gemaakt. Twee generaties, twee verschillende tradities. Tjeerds vrouw Edsilia en zus Trijn tje werken ook mee. Huub Oosterhuis tekstschrijver Tjeerd (I.) en Huub foto Paul Bergen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 30