Frame e-bike Sparta kan plots breken Bourgondiër Nicolaas Klei publiceert zijn 15e Omfietswijngids NIEUWS 23 Er wordt minder onzin gespuid over wijn. Nieuw ongemak: de net iets te enthousiaste sommelier. Eerst even de - indruk wekkende - statistie ken. Voor elke Om fietswijngids proeft hij 2.500 verschillen de soorten wijnen. Bij de jubileumeditie staat de tel ler op 37.500 en met de overige ge nuttigde glaasjes komt het totaal op 100.000. Genoeg voor een lever perforatie. Zeker omdat er ook een hoop bocht tussen zat. Of in het jargon van Nicolaas Klei: weggiet- wijn. Blaartrekkend, soms geu rend naar verregend karton, soms naar een chemisch toilet. „Soms 15 seconden. Ik proef op in tuïtie en weet direct: vaal, kaal, niks bijzonders. Juist bij de betere, plezierige wijnen twijfel ik: is dit het omfietsen waard? Ruik ik echt niks storends? Dan zet ik de fles te rug op het aanrecht om het de vol gende dag opnieuw te proberen." „Nee. Door mijn jarenlange erva ring gebeurt dat niet. Ik herken al le wijnen, weet de verschillen in oogstjaren en onthoud ook pre cies wat me stoort. O ja, dat was die oude vaatdoekjeslucht. Of dat snoepjesfruit." „De omvang van het aanbod. De eerste gids is veel dunner dan de ze. Je kon destijds uit hooguit één of twee mierzoete roseetjes kie zen in een paar supermarkten. Nu hebben ze allemaal, van Albert Heijn tot Vomar, een volwassen as sortiment. Wit, rood, rosé, mous- serend. En niet alleen afkomstig uit Europa, maar ook uit landen als Chili, Australië, Zuid-Afrika en Oostenrijk. Variërend in prijs van 1,99 tot 99,90 euro en ook va riërend qua kwaliteit. Opvallend: ik geloof dat alleen Norton van AH al die vijftien jaar onafgebro ken in het assortiment zat. Verder de opkomst van de schroefdop en fenomenen als zak-in-de-doos en slurptapkraantjes." „Daar is geen eenduidig antwoord op te geven. Zo bieden veel supers Chablis, Sancerre, een Chateauneuf-du-Pape voor een tientje aan. Geen geld voor dat soort toppers, zou je denken. Maar echt goede Chablis en Sancerre kost zeker 15 a 20 euro. En goede, minder bekende alternatieven kun je voor 5, 6,7 euro kopen." „Ja, bijvoorbeeld het Duitse Lieb- fraumilch voor een euro zoveel. Die durf ik zelfs niet te proeven, dat stinkt zo naar een chemisch toilet." „Jaren geleden ben ik op uitnodi ging bij Dirk van den Broek ge weest na een wat mindere recen sie. Vooraf dacht ik dat ik met een blok beton aan mijn been in het plaatselijke watertje zou belan den. Dat viel mee. De reactie toen was, en die krijg ik meestal,: onze klanten klagen nooit. Nee, dat komt omdat ze niet weten dat er beter te krijgen is, antwoord ik dan." „Vijftien jaar terug kwamen de meesten inderdaad niet verder dan lekker of niet lekker. Nu zie ik de kennis stijgen: mensen gaan naar proeverijen, volgen cursus sen en zitten in wijnclubjes. Ze vinden het leuk om te weten dat sauvignon wat frisser is en dat chardonnays zachter en vriende lijk zijn. Er wordt in restaurants bewust om bijpassende arrange menten gevraagd. Aan de andere VIJF AANRADERS kant: op feestjes waar niemand miezemuist over de kwaliteit van de drank wordt nog heel wat goed koop brommerbocht geschon ken." „Ome Henk of die overbuurman die ingewikkeld over wijn praten en complete onzin verkopen, zijn aan het uitsterven. Er is minder snobisme. Wel zijn sommige som- meliers in restaurants te enthou siast. Zij spuien ongevraagd lawi nes aan kennis terwijl het hele ge zelschap gezellig wil kletsen. Wat maakt het hen uit of dit en dat type druif is? Je zit bij je diner niet te wachten op een college." „Soms is iemand bang de plank mis te slaan. De meesten hebben zich verdiept in omfietswijnen of vragen mij van tevoren wat ik lek ker vind. Als ik weet dat wijn ie mand totaal niet interesseert, in formeer ik keurig: zal ik een paar flessen meenemen in plaats van een bloemetje?" Sparta beaamt dat de frames van de damesfietsen van het type Sparta ION RS, RX+ en RXS+ bij de kabeldoorvoer kunnen breken. „Het probleem treedt op rond de 10.000 kilometer, blijkt uit onze testen", zegt directeur Wouter Ja ger van Accell Nederland, het moe derbedrijf van Sparta. De eigena ren van de fietsen met de meeste kilometers op de teller kregen in september een brief gekregen om het frame te laten vervangen. Wie volgens gegevens van de dealers nog onder de 10.000 zat, hoorde tot dusver niets. „Ik wist van niks. En duizen den anderen met zo'n fiets weten nog steeds niet", zegt De Zeeuw boos. Afgelopen dinsdag zakte de 55-jarige IJsselsteinse vrouw door haar fiets toen ze in Utrecht even moest wachten voor een auto. „Plots lag ik op de grond. De fiets in tweeën. Ik heb zo'n mazzel ge had dat ik geen 25 km/uur reed. Ik had echt een doodsmak kunnen maken. Op de foto van het fiets wrak is te zien hoe het frame van de e-bike als een rietje is gebro ken. Ze hield fikse spierpijn over aan de onverhoedse val. In augus tus was De Zeeuw nog naar de dealer geweest voor onderhoud aan de fiets die ze drie jaar gele den voor 1.700 euro kocht. Toen had ik 9.000 kilometer gereden. Directeur Jager vindt dat Sparta zorgvuldig handelt. Niemand is volgens hem ernstig gewond ge raakt door een brekende fiets. Het bedrijf vond het niet nodig een briefje naar de klanten te sturen 'Ik heb zo'n mazzel gehad dat ik geen 25 km/uur reed' om te melden dat het frame op ter mijn kan breken. „Om geen onno dige paniek te veroorzaken." Het bedrijf wilde de slechte fra mes gefaseerd vervangen omdat er niet in één keer duizenden nieuwe frames voorhanden zijn. Volgens Jager liepen bij andere ge vallen waarbij de Sparta-fiets brak de fietsers geen zwaar lichamelijk letsel op. De publiciteit in deze krant zorgt er echter voor dat Sparta de koers drastisch wijzigt. Op de website wordt zeer spoedig duidelijk melding gemaakt dat de frames van het bewuste type kun nen breken, meldt directeur Jager. Ook krijgen volgende week alle ei genaren van de bewust e-bikes een brief om ze te wijzen op de ge varen. ZATERDAG 31 OKTOBER 2015 'Wijnsnob is aan het uitsterven' door Annemart van Rhee Hoelang doe je over het recenseren van een wijnsoort? Vrouwen in een parfumerie ruiken na tien luchtjes weinig meer. Raken jouw smaakpapillen nooit in de war? Wat is er de afgelopen vijftien jaar in Nederland het meest veranderd op wijngebied? Wijnkenner Nicolaas Klei. „Je zit bij je diner niet te wachten op een college." foto Marco Okhuizen Wat vind je van het huidige prijs-kwaliteitsniveau? Wordt er nog echt afgrijselijke wijn verkocht? Hoe reageren supermarkten op zo'n kwalificatie? Zijn wij Nederlanders nog steeds wijnbarbaren? Oiivella Ferrari, cava brut rosé Schuimwijn kan stoer zijn! Meer lichtrood dan rosé. DIRCK III 7,99 euro Domaine de la Tour Ambroise, tou- raine sauvignon 2014 Beter dan menig sancerre ALBERT HEIJN 5,99 euro Memento, carinena, macabeo 2014 Kloeke wijn vol fruit met vleugje anijs HEMA 3,50 euro Canepa, classico, valle central, car- menère 2014 Slanke wijn met keu rig donker bessenfruit. JUMBO 3,99 euro Coltibuono, collebelle, toscana 2014 Chique huiswijn van zeer def tig chiantidomein DE GOUDEN TON 9,75 euro Hoe zit het met het poeha-gehalte? Zijn gastvrouwen of -heren bang een fles open te trekken als je op be zoekt komt? Nicolaas Klei - Omfietswijngids 2016, Uitgeverij Podium, 15 euro door Ton Voermans IJSSELSTEIN „Uit het niets brak het frame van mijn Sparta e-bike. Echt levensgevaarlijk", zegt Marie-José de Zeeuw. Ze is woest omdat fabri kant Sparta op de hoogte was van het mankement aan haar e-bike maar haar niet waarschuwde. „Er rijden nog 9.000 mensen op zo'n type." Marie-José de Zeeuw gedupeerde Het gebroken fietsframe van Marie-Jose de Zeeuw, foto privébezit

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 23