Antwerpse haven groeit sneller dan die van Rotterdam REPORTAGE 21 Sterkste groeier groot in chemie meer, maar eigenlijk ook weer wel. Een grens gum je niet zo maar weg. Zo verdient Rotterdam in de eerste plaats geld voor Neder land en Antwerpen voor België of Vlaanderen. Op de arbeidsmarkt is het niet veel anders. De haven van Antwer pen is volgens Arnouts goed voor 62.000 directe en 83.000 'afgelei de' banen: bij elkaar 145.000 ba nen. Maar op de vraag hoeveel Ne derlanders daar tussen zitten, moet Arnouts het antwoord schul dig blijven. Ook enkele telefoon tjes brengen geen klaarheid. „Het is een interessante vraag. Eigenlijk heb ik er nooit bij stilgestaan. Voor de knelpuntberoepen in de industrie richten wij ons voorna melijk op de Vlaamse markt. Als ik kijk naar de steden in het zui den van Nederland, dan consta teer ik dat het een economisch sterk gebied is. Van Bergen op 'Commerciële samenwerking met Rotterdam heeft alleen zin als het goed is voor de klant' Zoom tot Venlo is er een grote vraag naar logistiek personeel." Er is met andere woorden geen noodzaak om bij elkaar over de grens te kijken. Dat gebeurt vooral op bestuurlijk niveau waar overhe den uitmaken hoe diep de Wester- schelde kan worden uitgebaggerd en waar nieuwe natuur moet ko men om de groei van de Antwerp se haven te 'dempen'. En die groei is een gegeven. Vlak bij de grens met Zeeuws- Vlaanderen komt Saeftinghe: goed voor duizend hectare nieuw havengebied. Een inbreiding vindt plaats op het terrein van de voor malige Opelfabriek bij Ekeren. Voor de logistiek wordt er uitge breid ten noordwesten van Beve- ren en langs de A4 richting Ber gen op Zoom. Als klap op de vuurpijl bouwt Antwerpen de grootste sluis van de wereld. De Deurganckdoksluis, op een steenworp afstand van Zeeuws-Vlaanderen, meet straks 68 bij 500 meter. Om al die bedrijvigheid te com penseren, wordt in Zeeuws-Vlaan- deren de Hedwigepolder 'terugge geven' aan de vrije natuur en in vesteert Antwerpen in het groen van zijn haven. Arnouts pakt er een kekke folder bij en wijst op de vele groene plekken in het haven gebied. Antwerpen kreeg er in 2013 erkenning voor in de vorm van de bronzen Environment Award van de International Associ ation of Ports and Harbours in Los Angeles. Ook de natuur floreert door de 'inlandse' ligging van de haven aan de Schelde. Het inspi reert Arnouts tot een Amerikaan se oneliner die volgens hem ook van toepassing is op de Vlaamse mentaliteit. „We can do it. Everything is possible", zegt hij terwijl hij weg- beent voor een spoedvergadering. De haven van Ant werpen was in 2014 goed voor een over slag van 199 miljoen ton aan goederen. Ter vergelijking: in Rot terdam is de jaarlijk se overslag rond de 450 miljoen ton. Ant werpen is na Rotter dam (de nummer vier ter wereld) de tweede haven van Eu ropa en in dit conti nent momenteel de sterkste groeier. De oppervlakte van het havengebied be draagt 12.068 hectare. Dat zijn bijna 17.000 voetbalvelden. De ha ven van Antwerpen is qua oppervlakte de grootste van de we reld. Jaarlijks wordt er 13,4 miljoen kubie ke meter slib gebag gerd om de haven be reikbaar te houden voor de grote zeesche pen. De haven is voor al voor stukgoed een belangrijke speler. Maar ook de opslag van liquide goederen is belangrijk. De ha ven heeft de grootste 'chemiecluster' van Europa. Zeven van de tien chemiereuzen produceren hier. ZATERDAG 31 OKTOBER 2015 door Geert Nijland Het nieuwe Havenhuis in aanbouw: oud en nieuw broederlijk verenigd. Het gebouw moet het gezicht van de haven van Antwerpen worden. Het ontwerp is van het Britse architectenbureau Zaha Hadid Architects, foto Marcel Otterspeer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 21