Wilders koning van de peilingen Sociologen: voorzichtig begin Onderzoek van deze krant in ruim 250 gemeenten: 86 procent houdt vast aan traditie van donkere piet tijdens intocht. Georgië schrapt staatsburgerschap Saakasjvili mag Halloween zijn? 'Ik ben oma om oma te zijn' bevinden zich niet alleen grote ste den als Amsterdam, Utrecht en Den Haag. Ook Almere en Lely stad doen mee. En kleinere ge meenten als Haaren (Brabant), Winterswijk (Gelderland) en Pijnacker- Nootdorp (Zuid-Hol land). Van de ondervraagde ge meenten heeft 8 procent nog geen besluit genomen of twijfelt ern stig. Voorstander Mare Giling (Sint- en Pietengilde) is 'totaal niet verrast' dat de traditie stand houdt. „Alle veranderingen die in de media breed worden uitgeme ten, geven een vertekend beeld. De overgrote meerderheid ziet geen enkele reden iets te verande ren." Tegenstander Jerry Afriyie (Nederland Wordt Beter) noemt de paar veranderingen juist 'heel hoopgevend'. „In het begin wer den we nog uitgelachen en nu zien we op heel verschillende plek ken al een verschuiving. Ik voor spel: volgend jaar 50 procent veran dering." Deskundigen op het gebied van sociologie en volkscultuur denken ook dat de enkele gemeenten die nu de pieten anders in beeld brengen, een voorbode zijn van een massale verandering. Alleen gaat dit niet zo snel als sommigen zouden willen, is hun overtui ging. Er gaat minstens vijftien tot twintig jaar overheen. ROTTERDAM. Ondanks alle discus sie verkleurt Zwarte Piet nauwe lijks. In 86 procent van 262 gepeil de gemeenten blijft hij tijdens de komende intocht gewoon zwart of bruin. Slechts 6 procent intro duceert nieuwe varianten. Dat blijkt uit de Eerste Grote Pietatlas, een uitgebreid onder zoek van deze krant de afgelopen weken. De gemeenten hebben uit eenlopende redenen om niets te veranderen. Zo speelt de discussie volgens hen lokaal niet. Of vinden ze het verwijt van racisme onzin. Andere gemeenten oordelen dat het personage in de loop van de tijd al genoeg veranderd is. Zo zijn de gouden oorringen weggehaald die naar slaven zouden verwijzen. De gemeenten die bereid zijn tot verandering kiezen meestal voor de toevoeging van 'roetpie- ten' aan de optocht. Die gedeelte lijk geschminkte figuren zijn vo rig jaar door het toonaangevende Sinterklaasjournaal (NTR) naar vo ren geschoven. Sommigen kiezen voor heel andere kleuren. Onder het kleine aantal ge meenten dat de pieten verandert, De gemeenten die bereid zijn tot verandering kiezen meestal voor de toevoeging van 'roetpieten' aan de optocht. TBILISI. Georgië begint een proce dure om zijn ex-president Michail Saakasjvili zijn Georgische staats burgerschap te ontnemen. Dat heeft het Georgische ministerie van Justitie gisteren gemeld. Saakasjvili is sinds 29 mei van dit jaar Oekraïens staatsburger. De Ge orgische wet verbiedt een dubbele nationaliteit. Saakasjvili, getrouwd met Sandra Roelofs uit Terneuzen, was van 2004 tot 2013 president van Georgië. Zijn presidentschap was niet onomstreden. In 2008 raakte Georgië onder zijn leiding verwikkeld in een oorlog met Rus land, waarbij het land de regio's Zuid- Ossetië en Abchazië aan Moskou verloor. Saakasjvili wordt in Georgië gezocht in verband met invallen bij tv-zenders en het neer slaan van anti-regeringsdemonstra- ties in november 2007 waar hij cel straf voor kan krijgen. Na zijn ver trek in 2013 woonde Saakasjvili een tijdje in New York. Op 30 mei 2015 werd hij door de Oekraïense president Petro Porosjenko geïn stalleerd als gouverneur van de Oekraïense regio Odessa. ZONDAG 1 NOVEMBER OPEN Qmemifaxrft, StuuSLnoM., Zaandam. Meer nieuws zie: www.pzc.nl Kinderboekenschrijfster Carry Slee Op steeds meer scholen lessen yoga en mindfulness Vier gesuikerde gerechten met de oranje kanjers www.pzc.nl Editie WALCHEREN ZATERDAG 31 oktober 2015 Q° Ruimte voor 257e jaargang nr. 257 Los nummer 2,90 Abonneeprijs 1,11 dezon Piel bijna overal nog zwart O pagina 16 en 17: Zwart als roet en soms een kleurtje door Eefje Oomen LOOPS 7 116! 5 5 5 5 4 7 ZEELAND 2 3 foto:Thinkstock

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 1