President van Turkije wil macht niet delen in een coalitie De traplift die past op iedere trap Hoge opkomst verwacht bij cruciale verkiezingen. Aanslagen en intimidatie werpen schaduw over stembusgang. Meer insecten op het bord Vergeet deze woorden niet' ISTANBUL. President Erdogan van Tur kije heeft vlak voor de verkiezingen een beroep op de kiezers gedaan zijn AK-partij opnieuw een grote meer derheid in het parlement te bezor gen. Hij sprak zich uit tegen het de len van de macht in een coalitie. „Po litieke stabiliteit heerst niet in lan den die worden geregeerd door coali ties, maar in landen waar maar een partij aan de macht is." Morgen gaan Turkse kiezers voor de tweede keer in vijf maanden naar de stembus. Nieuwe verkiezingen werden noodzakelijk, doordat de pre sident coalitiebesprekingen met de sociaal-democratische oppositiepartij CHP bewust liet ontsporen. Erdogans partij voor Gerechtig heid en Ontwikkeling (AKP) verloor bij de stembusgang van 7 juni voor het eerst in dertien jaar de meerder heid. Door de groeiende onvrede over corruptie, vriendjespolitiek en steeds meer inbreuken op rechten en vrijheden door de sterk gepolitiseer de justitie, keerde bijna 10 procent van de aanhang de AKP de rug toe. De regeringspartij kreeg 53 zetels minder in het 550 zetels tellende par lement. Sinds de vorige verkiezingen is de verdeeldheid en haat tussen aanhan gers en tegenstanders van de conser- vatief-islamitische regering nog ver der toegenomen. Bomaanslagen van IS, de opgelaaide oorlog met Koerdi sche rebellen, en de intimidatie van kritische media en politieke opponen ten werpen een schaduw over de stembusgang. Aan ruim twee jaar vredesoverleg met de Koerdische PKK kwam in juli een einde na een zelfmoordaanslag van een IS-terrorist in het Koerdi sche stadje Suruc aan de grens met Syrië. Bij dat bloedbad vonden 33 linkse Koerdische en Turkse activis ten de dood. Selahattin Demirtas, de leider van de pro-Koerdische Volkspartij voor Democratie (HDP), verweet de AKP-regering verantwoordelijk te zijn voor de massaslachting, omdat de autoriteiten amper optreden tegen de activisten van IS in Turkije. Uit wraak executeerde de PKK enkele da gen later twee Turkse politiemannen. Dat was voor Ankara het sein om kei hard terug te slaan. Sindsdien bombarderen Turkse straaljagers herhaaldelijk doelwitten van de PKK-rebellen in Irak en in het zuidoosten van Turkije. Bij de opge laaide strijd tussen het Turkse leger en PKK-rebellen zijn inmiddels meer dan 150 soldaten en politiemensen ge dood. In de afgelopen maanden wa ren vrijwel elke avond beelden op tv te zien van rouwende familieleden Turkse kiezers morgen voor tweede keer in vijfmaanden naar stembus bij begrafenissen van Turkse 'martela ren'. Bij een dubbele bomaanslag van IS drie weken geleden in Ankara vie len 102 doden. De AKP-autoriteiten arresteerden honderden Koerdische activisten en veel minder IS-sympathisanten. Kan toren van de Koerdische partij HDP werden aangevallen. AKP-leden sloe gen een kritische journalist in elkaar, en belegerden tot twee maal toe het gebouw van de krant Hürriyet. Deze week viel de oproerpolitie binnen bij vijf tv-zenders en kranten. In deze verziekte en uiterst gespan nen politieke sfeer zijn de kiezers extra gemotiveerd hun stem te laten horen. Er wordt een recordopkomst verwacht. Turkse-Nederlanders gin gen al massaler naar de stembus. In juni was de opkomst 32 procent, nu 46 procent. In Turkije wordt een op komst tussen de 84 en 90 procent ver wacht. Nederlanders zouden (meer) in secten, wier en peulvruchten moeten eten. Het zijn gezonde en duurzame bronnen van ei wit. Het kabinet vindt aanpas singen van de voedselproductie en -consumptie nodig om ook in de toekomst voldoende, duurzaam en gezond voedsel te kunnen garanderen. Ook moet het gebruik van gewasbescher mingsmiddelen worden terug gedrongen, net zoals het ge bruik van antibiotica in de vee houderij. Om de keuze voor een duurzaam product makke lijker te maken, moet er orde komen in 'het oerwoud aan keurmerken'. Achenebbisj, wiedeweerga, pru dent en balorig. Woorden die vandaag de dag niet veel meer worden gebruikt. Ze zijn onder gebracht in het boek 1000 ver- geetwoorden om te koesteren, dat Van Dale heeft uitgebracht. Schrijfster en neerlandica Nelle- ke Noordervliet, die de samen stelling op zich nam, breekt in het boekje een lans voor deze 'vergeten taalschatten' die het volgens haar verdienen om op nieuw te worden omarmd. Het werk volgt nadat radiopresenta tor Frits Spits van het program ma De Taalstaat eerder het Ge zelschap van Geadopteerde Ver- geetwoorden heeft opgericht. NVWA: verbod op onverdoofde slacht Het onbedwelmd doden van dieren moet worden verboden. Dit schrijft een adviesbureau van de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit in een ad vies aan de regering over rood vlees. In Nederland komt het onbedwelmd doden van runde ren, geiten en schapen voor om religieuze redenen. Dit resul teert in stress en pijn bij de die ren. Vooral runderen vertonen verzet bij de slacht. VOOR EEN ThyssenKrupp Encssa, wij doen wat wij beloven, al meer dan 60 jaar 9,6 Excellent ThyssenKrupp ThyssenKrupp Swing traplift Meer informatie via tkencasa.nl/krant Erdogan jaagt op meerderheid door Mare Guillet Aanhangers van de pro-Koerdische HDP in Diyarbakir. foto EPA DEN HAAG AMSTERDAM Een op de drie rokers heeft in het afgelopen jaar tevergeefs geprobeerd te stoppen. Dat blijkt uit cijfers die het Centraal Bureau voor de Statistiek naar buiten heeft gebracht. UTRECHT Interesse in de traplift die past op iedere trap? Stuur de ingevulde bon in een envelop zonder postzegel aan: ThyssenKrupp Encasa NV Antwoordnummer 170 2920 VB Krimpen a/d IJssel. Naam Adres Postcode m/v Woonplaats Telefoon Email O Uw trap blijft altijd beloopbaar O Meest ergonomische traplift O Meerdere verdiepingen mogelijk met 1 traplift O Snelle levering en montage "Een traplift? Dat had ik veel eerder moeten doen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 19