Of je houdt van Marien Weststrate, of je verfoeit hem. Een middenweg is er niet 12 PORTRET In ruim twintig jaar gemeentepolitiek heeft Marien Weststrate, boegbeeld van Leefbaar Reimerswaal, een trouwe aanhang opgebouwd maar ook menigeen het bloed onder de nagels vandaan gehaald. „Ik zeg wat ik vind. Hoe een ander erover denkt, interesseert me geen fluit." Nee, ze zijn in Reimerswaal nog niet van hem af. De voorgeno men verhuizing naar Indonesië is voorlopig van de baan. Een vertrek uit de lokale politiek zou, zacht gezegd, niet alom wor den betreurd. Daarvoor heeft Marien Weststrate (66) uit Krabbendijke met zijn non-conformisti sche optreden en onverbloemd taalgebruik te veel mensen tegen zich in het harnas gejaagd. „Er zijn erbij die hoopten dat wij met de fatale vlucht van de MH17 waren gegaan, maar wij wa ren toen net terug." Na een tumultueuze scheiding vond Weststra te nieuw geluk bij de ruim dertig jaar jongere, uit Indonesië afkomstige Okpiana. Nu hij on langs zijn arbeidszame leven - bij de technische dienst van fruitbedrijf Vogelaar - definitief heeft afgesloten, was het de bedoeling te verkassen naar de bakermat van zijn eega. De voornaamste reden om toch in Zeeland te blijven, zit op zijn schoot. Met onweerstaanbare ogen kijkt zijn tweejarige zoon Marijn onbevangen de wereld in. „De opleidingen zijn daar nul komma nul. Van waar wij wilden gaan wonen, is het tweeën half uur vliegen naar een internationale school. Dan zou hij naar een internaat moeten. Of je moet bij Djokja gaan wonen, zo'n grote smog- stad. En ik ben geen stadsmens. Zelfs in Goes zou ik nog niet dood gevonden willen worden." En dus houdt Leefbaar Reimerswaal voorals nog zijn boegbeeld. Weststrate manifesteert zich in de gemeenteraad niet zelden, en ook niet zon der enig genoegen, als een goed geïnformeerde maar weinig fijnzinnige politieke spookrijder. Regelmatig zoekt hij de confrontatie, vooral met de dominante SGP in zijn gemeente, waarbij kwalificaties zoals 'Taliban zonder bomgordel', 'zwarte komedianten' en 'sekte' vallen. „Laatst had ik het over 'refo-kalifaat'. Zo'n woord komt dan in één keer bij me bovendrij ven. Het leidt ertoe dat je allerlei verwensingen naar je hoofd krijgt. Ik kreeg ook twee oranje overalls toegezonden. Dan denk ik: altijd handig als je pech onderweg krijgt. Kijk, het gaat in het leven om de hoeveelheid lol per minuut. Je kunt ook zeggen: ik spijker hier de ramen dicht en doe de deur niet meer open, maar ik ben nu een maal niet bang uitgevallen. Ik laat me nooit inti mideren. Ik zeg wat ik vind. Hoe een ander er over denkt, interesseert me geen fluit." Of je houdt van hem, of je verfoeit hem. Een middenweg is er niet. Onbehouwen, omschrijft de een zijn gedrag. Goudeerlijk, oordeelt de an der. Weststrate toont zich in elk geval wars van hypocrisie, vervloekt kuiperijen, die hij op com promisloze wijze tracht te bestrijden. Maar als hij begint over de armoede die hij heeft gezien in Indonesië, parelen de tranen ineens in zijn ogen. Binnen zijn mogelijkheden tracht hij er via financiële steun wat nood te lenigen. „Je geeft mensen de mogelijkheid een beter leven te leiden en probeert de ellende wat te verzachten. Ja, ook dat is Marien Weststrate." „Ik had een huis gekocht aan de Doelstraat, met een schuurtje kort aan de weg. Ik wilde daar een garage neerzetten, maar de gemeente zei de grond nodig te hebben om een doorgang te ma ken naar het nieuwe bestemmingsplan erachter. Ik vond dat ze daar dan ook maar flink voor moesten betalen. Dat heeft een paar jaar ge duurd. Ineens was ik het zat, heb ik een aanne mer laten komen en een garage laten bouwen. Dat heeft tot een jarenlange strijd met de ge meente geleid. In die tijd liep ik Martien van Overloop tegen het lijf en ben ik voorzitter ge worden van Bewoners Belangen Reimerswaal. Het begon dus uit frustratie over de macht van het ambtelijk apparaat. Die zouden we wel even gaan breken." „Ik ben zeer loyaal, tot het vertrouwen wordt be schaamd. Dan gaat bij mij de knop om. Er ge beurden dingen waar ik van Van Overloop geen vragen over mocht stellen. Ik ontdekte stukken waar een valse handtekening onder stond. Dan komt mijn gevoel van onrecht naar boven en ben ik eruit gestapt. Er ontstond daarna een sfeer van: die klootzak van een Weststrate zien we nooit meer terug. Ammenooitniet! Op zo'n moment zet ik alles op alles. Al is het met de kop dwars door de muur, gaan zal ik. In het ge heim hebben we toen Leefbaar Reimerswaal op gericht. Bij de verkiezingen ging BBR van vijf naar twee zetels. Dat was echt een klap. Wij kre gen er bijna drie. De BBR werd later opgeheven en wij zijn nu de tweede partij in de raad." „Dat geniepige, daar ben ik niet van. In besloten heid wordt iemand afgebroken, maar als het er op aankomt, kruipen ze allemaal weg. Ik kan daar niet tegen en breng het naar buiten. Dan maar als straf chocoladepuddinkjes bereiden in Ter Weel, maar de burger móet weten wat we doen en wat er gebeurt. Er zitten negentien men sen in de raad en niemand heeft het lef dat te doen. We roepen wel dat we een open en trans- MARIEN WESTSTRATE door Rolf Bosboom Hoe ben je destijds in de politiek beland? Marien Weststrate met zoon Marijn. foto Mechteld Jansen En niet zonder succes, want Van Overloop werd wet houder en de BBR bleef maar groeien. Hoe kwam het dat het in 2001 mis ging tussen jullie? In 2007 werd je veroordeeld tot een werkstraf, om dat je had onthuld dat er in de vertrouwenscommis sie voor de benoeming van een nieuwe burgemees ter roddels waren verspreid over een kandidaat. Was het dat waard? Marinus (Marien) Weststrate werd op 1 maart 1949 geboren in het ziekenhuis van Bergen op Zoom. Hij was jarenlang werkzaam bij de technische dienst van fruitbedrijf Vogelaar in Krabbendij ke, maar hij is recent definitief met pensioen gegaan. In de jaren tachtig raakte hij betrokken bij de politieke partij Bewoners Belangen Reimers waal (BBR), waarvoor hij vanaf 1994 in de ge meenteraad van Reimerswaal zat. Na ruzie binnen de BBR richtte Weststrate in 2002 Leefbaar Reimerswaal op. Sindsdien zit hij namens die partij in de gemeenteraad Van 1999 tot 2003 zat hij in Provinciale Sta ten, aanvankelijk namens de Partij voor Zee land, maar na een conflict binnen de partij als eenmansfractie. Bij de Statenverkiezingen van 2014 was West strate lijsttrekker van de Partij voor Zeeland. Hij koos uiteindelijk voor een plek in het be stuur van waterschap Scheldestromen, waar hij eveneens werd verkozen. Tevens is hij lid van de steunfractie van de On afhankelijke SenaatsFractie (OSF) in de Eerste Kamer. Weststrate woont in Krabbendijke en is ge trouwd met Okpiana Toruk, met wie hij één zoon heeft: Marijn (2). Uit een eerder huwe lijk heeft hij drie kinderen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 12