Naseizoen valt toeristensector tegen Sportschool Way of Life sluit onverwachts Oostburg heeft een tekort op beoogde inkomsten reclamebelasting ZEEUWS-VLAANDEREN 9 „Je bent gek als je reclamebelasting gaat betalen", zegt een ondernemer uit Oostburg stellig. En hij is niet de enige. De gemeente Sluis gaf in juni 2013 groen licht om re clamebelasting te innen bij onderne mers in Oostburg. Via de belasting zouden de onder nemers meebetalen aan een aan trekkelijker Oostburg. Op papier klinkt dat mooi, maar in de prak tijk blijkt het minder rooskleurig. In het centrum van Oostburg zijn verschillende winkels 'zonder naam' te vinden. Een antiekzaak met een maagdelijk witte gevel bij voorbeeld en een kledingzaak met niets op de ruit laten de inhoud van de etalage voor zichzelf spre ken. Dat had de Vereniging Busi ness Collectief Eenhoornstad niet voor ogen: drie ton had de recla metaks moeten opleveren in 2014. Uit de jaarrekening van de ge meente Sluis blijkt dat die op brengst lager is dan verwacht. Er is 25.000 euro, dus ruim acht pro cent minder, binnengehaald. Dat lijkt op het eerste zicht niet veel, maar dat is het wél met de weten schap dat ondernemers gemid deld 800 euro per bedrijf betalen en er dus, in theorie, zo'n dertig kleine ondernemers niet mee zou den doen. Er kunnen ook andere redenen zijn voor het tekort, maar waar het precies vandaan komt, wil de Vereniging Business Collec tief Eenhoornstad niet zeggen. De ondernemersclub weigert om mee te werken aan een artikel in de krant. Wie door het centrum van Oostburg loopt, kan zelf constate ren dat er verschillende winkel panden zijn waar niets meer op de gevel staat. Of de grote letters zijn vervangen door een bordje met de afmetingen van een post kaart, want: een klein bordje bete- Waar het tekort op de reclametaks precies vandaan komt, wil de ondernemersclub niet zeggen. kent geen reclamebelasting. Dat het onderwerp niet alleen voor de ondernemersvereniging een hete aardappel is, blijkt ook uit de reac tie van de ondernemers zelf. Het zit veel ondernemers hoog, er wordt veel over gepraat maar nie mand wil met zijn naam in de krant. „Ik doe bewust niet mee", zegt een ondernemer stellig. „De winkels in de omliggende straten hebben er niets aan dat het cen trum wordt opgeknapt. Er zijn af gelopen jaar veel ondernemers af gehaakt. Je moet tussen de 800 en 2500 euro betalen, en je moet ze Voor de ondernemers zelf is de taks ook een gevoelig onderwerp. Het zit veel van hen behoorlijk hoog. eerst nog verdienen hè. Dat is al moeilijk genoeg." Een andere on dernemer trekt ook in twijfel of de taks zo'n goed idee is. „Het geld is bestemd voor inrichting, maar er gebeurt niks." Kapper André Verstraten was van meet af aan geen voorstander van de reclametaks en gaf twee jaar geleden al aan dat er volgens hem geen draagvlak voor is. „Het was een eenmansactie, maar er zijn nu meer ondernemers die niet meedoen. Ik blijf bij mijn be slissing." In december wordt de re clamebelasting geëvalueerd. Die balans maakt VW-directeur Patrick Polie op. Het najaar is als seizoensverlenger belangrijk voor recreatie-ondernemers. Dit jaar viel het naseizoen een beetje in het water. September was koud en nat, de afgelopen herfst- vakantieweek wel weer iets mil der. Polie: „De bulk van de toeris tische overnachtingsmogelijkhe den in Zeeland vind je op cam pings. We hebben 90.000 cam pingplaatsen op een totaal van ruim 130.000 verblijfsplaatsen. Je ziet dat campings met elk-weer- voorzieningen ook in een natte september nog aardig wat gasten ontvangen. Op gewone campings was het stiller." Recreatiesector beleeft ondanks natte septembermaand dankzij 'topzomer' wel een goed jaar. Arthur van Disseldorp, de Zeeuwse regiomanager van de Recron, de koepelorganisatie van recreatieondernemers, schetst eenzelfde beeld. Hoewel cam pings een topzomer achter de rug hebben, toont de koude sep tembermaand volgens hem aan dat bedrijven die innoveren en in vesteren een langer seizoen kun nen draaien en zo meer rende ment halen. Ook Polie geeft aan dat zich een duidelijke scheiding aftekent tussen investerende, innoveren de recreatiebedrijven en de ach terblijvers. „Waar wordt geïnves teerd, zie je betere resultaten." Door de mooie zomer is het aantal overnachtingen in Zeeuw se toeristische accommodaties met drie procent gestegen naar ruim 9,8 miljoen. Ook besteedden toeristen vier procent meer in winkels en hore ca. BRESKENS. Sportschool Way of Li fe aan de Achterweg in Breskens is per direct gesloten. Eigenaresse Agnes den Oudsten heeft noodge dwongen de stekker uit de zaak ge trokken en faillissement aange vraagd. Vanwege persoonlijke en zake lijke tegenslagen zag ze geen ande re oplossing om de sportschool nog langer open te houden. Klan ten zijn per mail en via Facebook geïnformeerd. De vijf personeelsle den kregen de boodschap donder dag in een persoonlijk gesprek te horen. Agnes kiest 'na zeven jaar ploeteren' voor haarzelf en haar zoontje, zo laat ze weten. „Het is genoeg geweest." Geruchten dat ze de belangen van klanten zou hebben geschaad, wijst ze resoluut van de hand. „Mensen voelen zich misschien overvallen door het bericht, maar ik kon toch moeilijk mijn eigen faillissement aankondigen? De abonnementen voor november worden ook niet meer afgeschre ven." De sportschool is donderdag direct ontruimd. Bij de beslissing te stoppen speelde ook de emotionele uitput tingsslag door mishandeling en een jarenlange stalking door en in opdracht van haar ex. De man wordt komende week berecht. ZATERDAG 31 OKTOBER 2015 'Die reclametaks werkt niet' door Sophie Stockman Wie door Oostburg loopt, ziet al gauw verschillende winkelpanden die geen reclame op de gevel hebben. Deze ondernemers hoeven daarom geen reclame- belasting te betalen. Wie een klein bordje heeft, hoeft ook geen reclametaks te betalen, foto's Ronald den Dekker door Frank Balkenende VLISSINGEN. Zeeuwse recreatiebe- drijven hebben een redelijke, maar geen overweldigende herfst vakantie beleefd. De gemiddelde bezetting van verblijfsaccommoda- ties als campings, hotels, vakantie huizen en bed breakfasts kwam uit Op 45 tot 50 procent. door Pascalle Cappetti OPEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 109