Persoonsgegevens niet altijd veilig ZorgSaam doet overal panden in de verkoop Grenzen aan het griezelen Heksenkring Volwassenen zijn gek op horror Griezelen is populair, maar voor jonge kinderen is Halloween soms een beetje té eng. 2 ZEELAND COMMENTAAR Het is weer tijd voor Halloween. Wie van griezelen houdt, of wie zomaar een aanleiding wil om eens ie mand bang te maken, kan aan zijn trekken komen. Het feest des doods rukt op in Nederland. Waarom? Kennelijk spelen veel mensen graag met skeletten of afgerukte le dematen. En met veel bloed natuurlijk, want dat maakt het 'echt'. O ja, vergeet de grafkisten en nagemaakte kinderlijkjes niet. Smakeloos? Ja, maar dat houdt mensen niet tegen. Wie zichzelf en anderen op een platte manier wil prikkelen, moet dat kunnen doen. Maar inmiddels komen de grenzen van Halloween wel in zicht. In de Vlis- singse wijk Bossenburg worden kinderen weggehouden van de horrortocht voor volwassenen. Voor de allerkleinsten is een deel van de wijk uitgedost met 'leuke' spookjes en 'lieve' heksen. Want kinderen die eenmaal echt bang gemaakt zijn, kunnen daar nog heel lang last van hebben. De steeds macaberder uitvoering van Halloween doet denken aan vuurwerk. Daarbij weet Neder land ook geen maat te houden. Nu de organisatie in Bossenburg zelfs alle kinderen onder de zestien jaar adviseert om niet mee te doen, lijkt Halloween veel te ver door te schieten. Zelfs een hor rorfeestje moet leuk blijven. Wie zichzelf en anderen op een platte manier wil prikkelen, moet dat kunnen doen De gegevens zijn opgeslagen in het SUWI-net, een computersys teem waarmee ambtenaren met een paar muisklikken inzage heb ben in alle mogelijke gegevens, zo als inkomsten, opleidings- en be roepservaring, hypotheek, auto, studieschuld en andere privacyge voelige gegevens. Het net is al sinds 2002 in gebruik bij de ge meenten, uitkeringsinstantie UWV en de Sociale Verzekerings bank. In totaal hebben 24.500 amb tenaren toegang tot het systeem, dat ze maandelijks 680.000 keer raadplegen. De Kraker schrijft in een toe lichting op vragen aan B en W van Terneuzen: „De geraadpleeg de gegevens zijn zeer persoonlijk. Dat stelt hoge eisen aan de manier waarop de overheid ze beschermt. Ze mogen niet op straat komen, niet in handen van derden vallen en de toegang moet beperkt blij ven tot medewerkers die de gege vens echt nodig hebben voor hun werk. Je mag van de gemeenten verwachten dat ze de beveiliging goed op orde hebben." Uit recent onderzoek blijkt ech ter, tot schrik van De Kraker, het tegendeel. Uit inspectie-onder- zoek blijkt dat maar vier procent van de gemeenten aan de strenge regels voldoet. „Gebleken is dat niet alle gebruikers de verleiding van het ongeoorloofd rondneuzen in de hypotheekgegevens van de buurman, de studieschuld van een neefje of de alimentatiever plichtingen van Ruud Gullit kun nen weerstaan. Het dieptepunt is dat vrouwen in een blijf-van mijn-lijfhuis toch gevonden zijn door hun partners doordat ie mand hun adres in het systeem had gezocht en gevonden." De Kraker vraagt B en W be zorgd of ze, als blijkt dat ook Ter- neuzen tekort schiet en niet vol gens de regels werkt, daarin snel verandering willen aanbrengen. Hij wil daar meer informatie over. Almanak Na een hele ochtend met haar schoon moeder 'gezellig' uit winkelen te zijn geweest, had de Sluise het wel even gehad met haar 'trouwma. Uren had ze in de herfstkou goedbedoelde ad viezen moeten aanhoren, opmerkin gen moeten slikken over haar figuur en interesse moeten veinzen in de mi sère van de overgang. Na een warm bad was ze weer een beetje zichzelf en reed ze naar de supermarkt. Toen ze haar auto wilde parkeren, zag ze haar schoonmoeder, in gesprek met een paar vriendinnen. De gedachte kwam spontaan bij haar op: „Ach kijk, een heksenkring..." Stemmen op leukste winkel Inwoners van de gemeen ten Terneuzen, Hulst en Sluis kunnen stemmen op hun favoriete winkel. Alle winkels mogen via de web site www.gezelligstewin- kel.nl voorgedragen wor den. Vanaf 12 november kan er gestemd worden. Onder de stemmers wor den prijzen verloot. De winkels die per gemeente tot winnaars worden verko zen, maken kans op de pro vinciale en de landelijke ti tel. De verkiezing vindt plaats in alle gemeenten. Werkzaamheden onderhoud asfalt Vanwege onderhoudswer- zaamheden aan asfaltwe gen, zijn Zaamslag en Zuid- dorpe begin komende week moeilijker bereik baar. Op 2 en 3 november is de doorgaande route (Hoofdweg Noord) door Zuiddorpe afgesloten. Het verkeer wordt omgeleid. In Zaamslag is een gedeel te van de Terneuzense- straat tussen de Van der Baanstraat en het Plein af gesloten van 2 tot en met 13 november. Steun buurtbus roept vragen op Buurtbus 507 Axel-Koe- wacht-Heikant-Sint Jan steen wordt tot mei vol gend jaar in stand gehou den door, naast vrijwilli gers, ook beroepschauf feurs in te zetten. De pro vincie trekt daar 45.000 eu ro voor uit. De PvdA-Sta- tenleden Ralph van Her- tum en Anita Pijpelink heb ben daar gisteren uitleg over gevraagd, omdat ze zich zorgen maken over de inzet van buurtbussen. Ze willen weten of andere buurtbuslijnen ook kam pen met te weinig vrijwilli gers en wat de provincie doet, als die (ook) dreigen om te vallen. Wijk De Statie wil buurtlabel Wijkcomité De Statie uit Axel komt in aanmerking voor het buurtlabel van Vei lig Verkeer Nederland. Wie actief aan verkeersveilig heid werkt in de buurt, kan het label krijgen voor drie jaar. De wijk heeft af gelopen jaren veel acties ge voerd en als de bewoners dat drie jaar volhouden, krijgen ze het buurtlabel. Daarom wil het wijkcomi té een werkgroep samen stellen. Aanmelden kan via rolitowe@zeelandnet.nl. De buurman die ver kleed is als griezelig monster, ketchup op de straat, een hand die plots uit de bosjes schiet, of een doodshoofd van papier maché: Halloweenfiguren kun nen kinderen soms de stuipen op het lijf jagen. „Mijn zoon van vijf zag vorig jaar per ongeluk een enge clown. Het gebeurde gewoon overdag, maar we hebben er tot april ple zier van gehad: hij wilde ineens een lampje aan in bed en durfde 's nachts niet meer alleen naar de wc." Aukje Verhagen, organisator van het Halloweenfeest in Hans- weert, weet maar al te goed hoe TERNEUZEN. Het bezit van onroe rend goed is geen kerntaak van een zorginstelling. ZorgSaam doet daarom ruim twintig pan den door heel Zeeuws-Vlaande- ren in de verkoop. ZorgSaam wil het onroerend- goedbezit beperken tot de drie ziekenhuislocaties in Terneuzen, Hulst en Oostburg en de verzor gingshuizen Bachten Dieke in Terneuzen, Vremdieke in Hoek, Emmaus in IJzendijke en Coens- dike in Aardenburg. Alle andere panden zijn in de verkoop gezet, waarvan het Tij man-gebouw aan het Stadhuis plein in Terneuzen het grootste en bekendste is. De rijksoverheid kijkt toe op het verkoopproces, omdat de ge bouwen ooit met gemeenschaps geld zijn neergezet. ZorgSaam blijft overigens na verkoop wel als huurder zorg verlenen op de verschillende locaties. De stap van ZorgSaam komt niet als een verrassing. De zorg instelling heeft het financieel niet eenvoudig (gehad) en heeft fors moeten bezuinigen. Een voorteken was dat ZorgSaam zich eerder dit jaar terugtrok uit het nieuw te bouwen gezond heidscentrum in Axel. De bouw van dit gezondheids centrum gaat overigens wel door. door Wout Bareman TERNEUZEN. De beveiliging van de persoonsgegevens schiet in de meeste gemeenten in Nederland ernstig tekort. De gegevens liggen bij wijze van spreken met één druk op de knop op straat. Het Terneu- zense D66-raadslid Peter de Kraker maakt zich daarover ernstig zor gen. Tip? redactie@pzc.nl TERNEUZEN/HULST/SLUIS TERNEUZEN .V SINT JANSTEEN AXEL Wel leuke door Cornelleke Blok In Vlissingen lopen allerlei heksen, doden en andere vreemde figuren over straat, foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 107