'Een aderlating voor de Zeeuwse sport' 2016 hangt aan een zijden draad SPORT 11 etixxi Gtixx AJ De datum prijkt nog immer promi nent op de wieler- kalender, maar of de Ronde van Zee land op 19 maart volgend jaar ook werkelijk wordt verreden, is zeer de vraag. De orga nisatie kampt met een tekort van 70.000 euro op de begroting. Als het gat niet voor 15 november is gedicht, gaat er een kruis door de profkoers van Zeeland. „Ik houd hoop, al voel ik het langzamer hand allemaal wel uit mijn vin gers glippen", zegt voorzitter Toi- ne Poppelaars van de organise rende stichting. De zoektocht naar een nieuwe (hoofd) sponsor begon al in maart van dit jaar. De stichting Zeeuws Wielerweekend, verantwoordelijk voor de organisatie van de klassie ker, wist dat het vierjarige con tract met Zeeland Seaports afliep en dat de bijdrage van het haven bedrijf teruggeschroefd zou wor den. Zeeland Seaports betaalde als hoofdsponsor elk jaar 60.000 eu ro. „We zijn al lange tijd aan het zoeken, we hebben twee sponsor bijeenkomsten georganiseerd, maar we hebben de grote vis nog niet te pakken", stelt Poppelaars. „We hebben ook tal van grote be drijven benaderd, maar het heeft tot nu toe niets opgeleverd. De re denen waren verklaarbaar en be grijpelijk hoor. Dow bijvoorbeeld had andere prioriteiten in ver band met het vijftigjarig bestaan. En natuurlijk speelt ook de econo- 'Half november moeten we een knoop doorhakken' mische crisis nog steeds een rol. Het is niet voor niks dat ook el ders in het land wielerkoersen ver dwijnen." „We hebben op dit moment zo'n 40.000 euro in kas", geeft Poppelaars een inkijkje in het huishoudboekje. „Van de provin cie krijgen we 25.000 euro, van de NV Westerscheldetunnel ontvan gen we 5.000 euro en dan zijn er nog enkele bijdragen van andere geldschieters. Op een begroting van 110.000 euro komen we dus 70.000 euro tekort. Volgende week is de Contacta (een groot za- kenevenement in Goes) en daar zijn veel bedrijven vertegenwoor digd. Dan gaan we het opnieuw proberen. Half november hebben we een bestuursvergadering en dan moeten we een knoop door hakken. Langer wachten kan niet, want dan wordt de voorberei dingstijd te kort." Poppelaars heeft gemengde ge voelens overgehouden aan de sponsor jacht tot nu toe, maar legt het hoofd nog niet in de schoot. „Er komen eigenlijk best veel idee ën binnen, van rijp tot groen. Men sen hebben het over crowdfun- ding, terwijl zich ook bedrijven melden die nog wel eens willen praten. Die plannen moeten we al lemaal tegen het licht houden en een afweging maken. We hebben binnen ons stichtingsbestuur na tuurlijk wel met vrijwilligers te maken en die willen later niet aan sprakelijk worden gesteld voor eventuele tekorten. Nee, een extra bijdrage van de provincie zit er niet in. Dat verzoek is kansloos." De deadline komt met rasse schreden naderbij en inmiddels zijn al verschillende scenario's be sproken. Zo kan het bestuur be sluiten om net als in 1997 de koers niet te laten verrijden, om sterker terug te komen. „We hebben dan wat meer tijd om geldschieters te vinden", meent Poppelaars. Er is ook gekeken naar een wedstrijd in afgeslankte vorm. „Maar de mar ges zijn klein. De helft van ons budget gaat nu eenmaal op aan de renners. En de ploegen die komen vragen nog niet eens het volle be drag. Tja, en bezuinigen op ver keersmaatregelen en veiligheid kan nu eenmaal niet." Volgende week woensdag is er tijdens de Contacta in Goes een wielersymposium en krijgen de organisatoren van de Ronde van Zeeland de gelegenheid om de wedstrijd nog eens onder de aan dacht te brengen. Het motto van die avond is duidelijk: Red de Ron de van Zeeland. En zolang er hoop is, is er leven. Eddy Bogaert, voorzitter van comité ZLM Roompot tour: „Het is toch vreselijk als de Zeeuwse wielerliefhebber de profs straks niet meer door Zeeland ziet fietsen. Natuur lijk hebben we de Eneco Tour zo af en toe en ook de World Ports Classic, hoewel het maar de vraag is of die koers ook nog doorgaat. Maar dat is allemaal zijdelings, dat zijn geen echte Zeeuwse profkoer- sen." „Als de organisatie er niet in slaagt om in 2016 de wed strijd te houden, moet men zich hierdoor niet uit het veld laten slaan. De tijden worden wel weer beter en dan moet alle inzet er op zijn gericht om sterker dan ooit terug te komen." Piet Louwerse, oud-voorzit ter: „De economie trekt wel iets aan, maar sponsoring blijft in deze tijd moeilijk, bij elk sportgebeuren hoor. In mijn tijd hadden we een comité waar ik van op aan kon. De mensen waren er elke dag mee bezig. Ik zeg niet dat dat nu niet gebeurt, maar ik wil ermee aangeven dat er heel veel tijd mee gemoeid is. Als het nu niet lukt, zou ik een jaartje overslaan. De Ronde van Zeeland is een prachtig sportfestijn voor onze provin cie, waar heel veel wielerlief- hebbers plezier aan beleven en dat mag niet verloren gaan." Patrick Tolhoek, oud-prof en tegenwoordig koersdirecteur van de Ronde van Zeeland: „Als de Ronde zou verdwij- nen, zou dat een aderlating zijn voor de Zeeuwse sport. Het is een traditie en het is een dag dat er wereldtoppers door Zeeland fietsen. Boven dien is het exposure voor on ze provincie." „Vroeger als renner keek je tegen al die toppers op. Voor mij als renner was die wed strijd een soort wereldkam pioenschap, maar dan in Zeeland. Ja, en toen ik in de ploeg van Jan Raas reed destijds, moest er op Zeeuw se grond gewonnen worden hè." „Meerdere evenementen leg gen het loodje, omdat spon sors verdwijnen. Bedrijven verlangen ook steeds meer. Met de organisatie van de Ronde van Zeeland proberen we daar creatief mee om te gaan. Je moet bedrijven iets bieden. Daarbij moet je den ken dat mensen over het par koers kunnen fietsen, dat we een bezoek brengen aan een klassieker of dat we een keer naar de Zesdaagse in Rotter dam gaan." „We zouden inderdaad een jaar kunnen overslaan en dan een doorstart maken. We zou den ook kunnen aanhaken bij een ander evenement. Er zijn verschillende opties en ik wil er graag mijn steentje aan bij dragen." ZATERDAG 31 OKTOBER 2015 door Jan Dagevos Toine Poppelaars Patrick Tolhoek De Belg lljo Keisse (midden) kwam dit jaar als winnaar over de streep in Terneuzen. foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 102