2 I IINNEN TIPS NIEUWTJES Pompoenen Van Bennie van 1 looij uit Arnhem mag hel elke dag Halloween zijn. Hei Angelsaksische feest dat in Nederland terrein wint, is voor hem dé gelegenheid om te doen wat hij het liefste doet: kunstwerken maken van pompoenen. tekst judie jaspers i foto's koen verhei jden Een beetje liefde in de bi'woddoos school lekker knuffelen? Lekker slapen onder snoepjes Om het geloofwaardig te maken, pak ik een spiegeltje. Dan kijk ik hoe de lijnen in mijn gezicht lopen als ik een gekke bek trek Vogels /.ij ii ei lig in de koffiepot et begon op een winter avond, vijfjaar geleden. Bennie van Hooij ver maakte zich uit verve ling op YouTube. Daar stuitte hij op een filmpje van een Thaise man die een roos sneed uit een rode biet. Hij besloot de truc na te doen - en met succes. Het snijden ging hem gemakkelijk af. Door een druk werkschema had hij de jaren daarna weinig tijd om zijn snijkunsten aan te scherpen. Totdat zijn schoonmoeder jarig was en haar familie vroeg om allemaal iets lekkers mee te nemen. Hij sneed een zwaan uit een watermeloen en werd overspoeld met compliment jes. „Mijn ego was gestreeld. Vanaf dat moment trainde ik op allerlei soorten groenten en fruit, waaron der pompoenen in het najaar." Hij snijdt altijd gezichten. „Fanta siegezichten, die ik zelf bedenk. Meestal haal ik inspiratie van inter net. Ik doe ook veel met mijn eigen mimiek. Met een spiegeltje kijk ik hoe de lijnen tussen mijn neus en mondhoeken lopen als ik een gekke bek trek." Een van de belangrijkste voorwaar den voor een geslaagd kunstwerk: het verkrijgen van de juiste pom poenen. Dat kan lastig zijn. „Ik haal ze meestal in Bemmel, maar daar zijn ze vrij snel uitverkocht." Oorzaak: Halloween wordt steeds populairder. Scholen kopen de pompoenen in grote hoeveelheden op, om Halloweenwerkstukken met de kinderen te maken. Uitwijken „Een leuke ontwikkeling, al is het voor mij niet ideaal," zegt Van Hooij. „Ik moet nu uitwijken naar de Achterhoek." Dat de vraag naar pompoenen toe neemt, merkt ook Sander Sanders van Sanders Pompoenen in Sprang- Capelle. Hij kweekt 230 soorten van over de hele wereld. Zo'n 80 procent wordt gebruikt in de keu ken, de rest is decoratief. De pompoengekte rondom Hallow een is de laatste jaren behoorlijk gegroeid, zegt Sanders. „Ze bellen me van heinde en verre. De hype is uiteraard komen overwaaien uit de VS en doordat de handel er com mercieel op inspeelt, wordt de pompoen steeds meer een massa product. Ik verkoop ze met Hallo- ween alleen nog maar aan particulieren, want anders worden ze in één keer opgekocht en moet ik mijn vaste klanten teleurstellen." Voor Bennie van Hooij is de per fecte Halloweenpompoen een zwaar exemplaar. „Hij moet dik vruchtvlees hebben. Ik kan de de tails dan diep wegsnijden voor meer effect." Sanders Pompoenen verkoopt twee soorten Halloweenpompoenen: de Jack-o'-lantern en de wat kleinere Spooky. Dat zijn speciale, zachte soorten, die geschikt zijn om te be werken met een mes. „De normale pompoen van de Albert Heijn kun je ook wel openkrijgen, maar zeker met kinderen erbij is dat levensge vaarlijk," zegt de kweker uit Sprang-Capelle. En kun je zo'n Spooky nu ook zonder problemen serveren als diner? „Fijne gerech ten maak je er niet mee, maar van het vruchtvlees kun je best nog een soepje trekken," zegt Sanders. Dat zou de Arnhemse pompoen kunstenaar niet snel doen. „Als ik een hele dag aan dat ding heb ge frunnikt, vind ik dat niet zo fris." Het is precisiewerk, zo'n pompoen bewerken. De meeste mensen ken nen de 'gewone' uitgeholde pom poenen, waarin een gezichtje is gesneden. Bennie van Hooij daar entegen werkt in '3D'. Eerst krabt vrijdag 30 oktober 2015 GO Nu het kouder wordt, zoeken vogels onderdak in je tuin. Je kunt natuurlijk een houten vogelhuisje ophangen, maar het kan leuker. Zo heeft Esschert Design een nestkastje in de vorm van een koffiepot in de collectie. Het kastje is uitgebracht met blauwe, gele en roze rozen, rode en roze roosjes of pi- oenroezen en is op te hangen aan muur, schutting of boom. Voor 14,95 euro is het koffiepotkastje te koop op outside-wishes.nl. Stop eens een lief kaartje in de lunchtrommel van je kinderen. De kaartjes van Broodtrom melliefde zijn bedacht door Anouk Soute, die elke dag zo'n briefje bij de boterham metjes van haar dochter deed. Die werd daardoor minder onzeker en had meer plezier op school. Een setje met lieve teksten kost 12,95 euro; met alleen pictogrammen 9,95 euro. Te vinden op broodtrommelliefde.nl Slapen onder de snoepjes: het kan met de beddengoedcollectie van Saartje Prum. De handgemaakte dekbedover trekken, kussens en accessoires heb ben snoepkleuren als roze, taupe en fluorescerend oranje en zijn voorzien van verschillende stoffen en motiefjes. In de collectie zitten ook zoete acces soires, zoals een roze slinger en wand- lampen met hartjes. Die hebben bijpassende namen als 'toverbal' en 'tumtum'. Kijk op saartjeprum.nl DE KUNST VAN HET caruen H 44 Bennie van Hooij vindt het fijn om urenlang bezig te zijn met zijn pompoen- hoofden. 'Het is bijna therapeu tisch'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 54