Presidentskandidaat moet in livedebat zijn campagne redden ((I NIEUWS 9 Rechter echt niet afluisteren Kat dronken van de wijn Wereldrecord acupunctuur 4- jy Hij was de kroonprins van de Republikeinen, maar de 'zoon van en broer van' verliest snel terrein op de concurrentie. IKNVBJ a Bush dreigt gelijk te krij gen. „We heb ben genoeg Bushes gehad", zei Barbara Bush, vrouw van oud-president George en moeder van oud-presi dent George, dit voorjaar over de kandidatuur van andere zoon Jeb. Toen leek het overtrokken. Jeb Bush profiteerde van zijn ervaring als gouverneur van Florida en een ongekende dosis naamsbekend heid. Hij haalde veel geld op en stond aan de kop in de peilingen. Waar hij destijds soms meer dan 20 procent van de kiezers ach ter zich kreeg in een veld van ze ventien kandidaten, zijn daar nu nog maar enkele procentjes van over. In sommige peilingen moet hij vier kandidaten voor zich dul den. De Democratische koploper Hillary Clinton valt Bush niet meer aan. De lijstaanvoerder in zijn eigen partij, Donald Trump, neemt inmiddels ook liever ande re kandidaten de maat. Al over drie maanden gaan de eerste Amerikanen stemmen in de voorverkiezingen. Het moment van de waarheid komt voor Bush in de nacht van woensdag op don derdag, een jaar voor de daadwer kelijk verkiezingen, als hij voor de derde keer live op tv een debat aangaat met de andere Repu blikeinen. Hij moet de door gewinterde politicus in hem laten zien, en niet de stuntelige, nukkige kant die de afgelopen maanden de boventoon voerde. dan campagne voeren. De media in de VS maken lijst jes van onhandige uitspraken uit de mond van Bush. Dat hij in de VS geboren kinderen van illegale immigranten 'ankerbaby's' noem de bijvoorbeeld, een middel voor ouders om verblijfspapieren te krijgen. Het schokte de latino's, die hij als echtgenoot van een Mexicaanse in vloeiend Spaans achter zich probeert te krijgen. Een poging het recht te praten mislukte grandioos toen hij zei dat hij alleen Aziatische baby's had bedoeld. Na het bloedbad op een school in Oregon liet hij de woorden 'stuff happens' uit z'n mond rollen, die dingen gebeuren nu eenmaal. En vorige week noemde de 62-jari- ge Bush de 27-jarige actrice uit de serie Supergirl 'hot'. Over het doordachte landhervormings plan dat hij op die bijeenkomst kwam presenteren had niemand het meer. „Soms is het niet com pleet duidelijk dat Jeb Bush presi dent wil worden", oordeelde het blog Slate vilein. Bush riep de hulp in van vader en broer, die hij lang op afstand hield om te voorkomen dat hij als 'wéér een Bush' zou worden ge zien. Maandag moesten zij op een bijeenkomst in Houston opdraven om zijn rijke donateurs gerust stel len. Het voedt het beeld dat Bush een kandidaat is die gewend is te profiteren van zijn naam. „Donald Trump heeft veel zon licht uit de campagne verdron gen", verklaart Bush' zoon, Jeb Bush jr., de problemen van zijn va der. Maar Jeb Bush sr. heeft niet al leen last van het campagnegeweld van Trump, hij werkt ook zichzelf in de nesten. Deze week bijvoorbeeld in reac tie op het nieuws dat hij moet be zuinigen op salarissen en perso neel ontslaat. Hij zei: „Blah blah blah blah, dat is mijn antwoord, blah blah blah." En, om duidelijk te maken dat hij dingen voor el kaar wil krijgen: „Ik heb heel veel coole dingen die ik zou kunnen doen in plaats van zitten, ongeluk kig zijn, luisteren naar mensen die me demoniseren en me ge dwongen voelen om hen te demo niseren. Dat is een grap. Kies Trump maar, als jullie dat willen." Die houding valt slecht. Ameri kanen willen een optimistische vechter in het Witte Huis, geen man die bij tegenslag zeurt over de wereld waar hij zelf onderdeel van is en die kennelijk al heeft na gedacht over wat hij liever doet De rechter heeft ook in hoger beroep bepaald dat de geheime diensten AIVD en MIVD geen telefoongesprekken mogen af luisteren waaraan een advocaat deelneemt. Dat mag alleen als er onafhankelijk toezicht op is, maar dat ontbreekt. Als dit er niet binnen enkele maanden is, moet de overheid stoppen met afluisteren. Het kabinet was in beroep gegaan tegen de uit spraak in de zaak die was aange spannen door het Amsterdam se kantoor Prakken d'Oliveira. De Duitse Claudia von Büren heeft zeven weken in onzeker heid gezeten over haar verdwe nen kat Aljosha. De viervoeter werd uiteindelijk gevonden, op gesloten in een wijnkelder. Het dier had zich in leven weten te houden door drie flessen open te krijgen en de inhoud te drin ken. Aljosha heeft voor 40 euro geconsumeerd, constateerden de buren nuchter. De dieren arts stelde vast: de kat had een enorme kater. Aljosha heeft de alcoholvergiftiging overleefd. beker SPORTS MIS GEEN MOMENT www.foxsports.nl WOENSDAG 28 OKTOBER 2015 Jeb Bush stuntelt en blundert door Karlijn van Houwelingen Jeb Bush moet zijn campagne nieuw leven j inblazen. foto David Becker/Getty beeldbewerking PS DEN HAAG WURSELEN QICHUN. Zo'n vijfhonderd acupuncturisten waren gisteren bijeen in de Chinese stad Qichun voor een wereldrecordpoging acupunctuur met brandende moxa (bijvoet). Het is de bedoeling dat de poging wordt opgenomen in het Guinness Book of Records, foto Reuters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 9