SP wil fonds voor kinderen die niet naar school kunnen Rochdale-bestuurder Mollenkamp Voelde zich verheven boven rest' Transgender wint twee jaar na geslachtsoperatie 6 NIEUWS G[tte\\ije kerstmrkteK al va. ff - Drielse winnares van modellenwedstrijd weet al sinds haar zesde dat ze gevangen zit in het verkeerde lichaam. Voor iedere basisschoolleerling is een budget van 6.000 euro per jaar beschikbaar. Maar in Neder land zijn minimaal 10.000 zogehe ten thuiszitters; kinderen die niet naar school kunnen, terwijl ze wél leerplichtig zijn. Volgens SP-Kamerlid Tjitske Si- derius is er daarom 60 miljoen eu ro 'over' op de begroting van het ministerie van Onderwijs. Ze gaat een amendement indienen om dat geld in een speciaal fonds te storten. „Dat geld gaat nu niet naar de scholen, want daar staan de kinde ren niet ingeschreven", stelt Side- rius. „Dan kan het gebruikt wor den om maatwerk te leveren, waardoor kinderen toch onder wijs kunnen krijgen." Zo kunnen kinderen met be paalde stoornissen of gedragspro blemen misschien niet in een ge wone schoolklas zitten, maar wel één-op-één les krijgen. Ouders die dat willen, of hun kind naar een kleinschalige privéschool stu ren, moeten dat nu zelf betalen. De SP'er wil dat er voor chro nisch zieke leerlingen een gedeel telijke leerplicht komt. Nu moe ten scholieren nog minimaal 50 procent van de tijd naar school kunnen. „Vooral kinderen met bij voorbeeld kanker, ernstige reuma of epilepsie kunnen dat niet en ko men dan thuis te zitten. Dan iso leer je die kinderen." PvdA-Kamerlid Loes Ypma is verbaasd over het SP-plan. In juni kreeg ze steun van coalitiepartner WD om het onderwijsbudget van 6.000 euro ook in te zetten voor alternatieve onderwijsvor men, bijvoorbeeld kleinschalig on derwijs op een privéschool. Ypma vindt het amendement van Sideriues wel erg op haar ei gen motie lijken, met één ver schil: in Ypma's voorstel blijft het geld juist bij de scholen. Kan een kind maar 1 dag of dagdeel per week naar school, dan kan het overgebleven budget worden be steed aan ander onderwijs. Vol gens Siderius is het juist niet mo gelijk om het geld bij de scholen onder te brengen. „De meeste thuiszitters staan helemaal niet in geschreven op een school." Effeweg.nl of bel 0529 - 46 96 67 Wie had het ooit kunnen beden ken? Als jonge tje in de Betu we ter wereld komen en twin tig jaar later gekroond worden tot het mooiste vrouwenmodel van 2015. Dan kun je alleen maar met een gelukzalig gevoel wakker worden, beaamt Loiza Lamers (20) na een hectische nacht vol spanning, emotie en lang wachten op de bus terug. „Ik was zo blij en geluk kig dat ik de hele nacht wel op die de bus had willen wachten", zegt ze. Het kersverse topmodel was zo vol van de zenuwen dat ze 's morgens vroeg de hele uitzending nog eens te rug moest kijken om te beseffen dat het allemaal echt is gebeurd. Hele scè nes kan ze zich totaal niet meer herin neren. „En ik had mezelf van tevoren nog zo voorgenomen om heel bewust te genieten. Het is zo weer voorbij." Vader en moeder Lamers zijn al even beduusd als de 'droomvrouw' zelf, bekennen ze aan de keukentafel na een korte nacht. Maar vooral trots. „Al is het voor ons niet meer dan nor maal om je kind te volgen in wat zij heel graag wil", zegt moeder Mirjam. Het hele dorp aan de Nederrijn leef de de afgelopen weken mee met de vrouw die ze hier nog kennen als Lu cas; het jongetje dat eigenlijk nooit een jongetje is geweest. „Al heel vroeg kon je zien dat ze eigenlijk een meisje was. Ze had zo'n lief meisjessnoetje", zegt Renate Verstappen van de bakkerij die ontzettend blij is met het succes. „Ik gun haar dit heel erg. Je zag haar op bloeien toen ze openlijk als vrouw over straat ging. Diepe bewondering ook voor haar ouders die haar gevoe lens altijd serieus hebben genomen." En zo denken veel bewoners erover. Loiza wordt op handen gedragen, maar dat is ook weieens anders geweest, weet tante Mar ja Schoenmaker. Want ongewenst opgroeien in een mannen lichaam is zeker niet gemakkelijk in een dorp waar je de enige transgender bent. „Vooral in de puberteit dachten mensen wel; dat verkleden was leuk toen je kind was, maar hou nu maar 'ns op met die onzin." Loiza is gepest. En niet zo'n beetje ook. Maar ze stopt haar diepste gevoelens niet weg. De drang om vrouw te zijn is te sterk. Al vanaf haar zesde, laat ze aan iedereen duidelijk merken dat ze geen jongetje is. Wie haar Lucas noemt, krijgt te ho ren dat ze niet zo heet. „Ik ben Luus", protesteert ze dan. Op heel jonge leeftijd loopt ze thuis liever rond in de kleren van haar zus. „Dat was in het begin wel vreemd", vertelt haar vader. „We hadden natuur lijk een kinderkamer vol auto's, maar daar keek ze niet naar om. De poppen van haar jongere zus waren veel inte ressanter." Prima, dacht de familie. „Als jij een badpak aan wil in de tuin, dan mag je van mij een badpak aan", herinnert tante Schoenmaker zich nog. Dat het geen bevlieging is, blijkt in de jaren erna. Loiza laat haar haar groeien. Ze wil niet alleen thuis in vrouwenkleren lopen, maar er ook mee naar carnaval. „Dat was wel een ding in de familie", zegt moeder Mir jam. „De opa's vonden dat we dat ei genlijk niet konden maken. Ze waren bang dat ze werd gepest." Haar ouders laten haar toch gaan. „Ik zag dat ze er gelukkiger van werd", zegt moeder. Het zal niet lang duren voordat ze elke dag op hakken naar school komt. Familie, vrienden en dor pelingen realiseren zich: vrouw zijn is helemaal haar ding. Loiza krijgt hor moonremmers en ondergaat op haar achttiende een geslachtsoperatie. Dat ze zich uiteindelijk opgeeft voor een modellenwedstrijd, verbaast haar familie helemaal niets. „Ze was altijd al bezig met uiterlijk en visagie. En ze zet te echt alles op alles om deze wedstrijd te winnen", zegt tante Schoenmaker. Dat ze er ook nog eens met de hoofdprijs vandoor gaat, is helemaal fantastisch, vindt ze. „Het is de kroon op het leven van dit gezin, na alles wat ze hebben meegemaakt. Prachtig." 'Als jij een badpak aan wil in de tuin, dan mag je van mij een badpak aan', herinnert tante Schoenmaker zich Dat is het beeld dat de aanklager gisteren neerzette van oud-be stuurder Hubert Mollenkamp, de 'man van de Maserati'. Hij staat terecht voor mein eed, het aannemen van steekpen ningen, belastingfraude en wit wassen. Ook zou hij creditcards van de corporatie privé hebben gebruikt. Mollenkamp zou zich tien jaar lang hebben laten omko pen, voor meer dan twee miljoen euro in totaal. Als het aan het Openbaar Ministerie (OM) ligt, gaat Mollenkamp, die in 2009 ontslagen werd door Rochdale, voor drie jaar de cel in. Tegen zijn ex Alberdine V., die wordt verdacht van het opmaken van een valse factuur van 190.000 euro, is drie maanden cel geëist. Volgens het OM was de fac tuur bedoeld om de betaling van steekpenningen te verdoezelen. Henk O. (75) wil het OM acht maanden in de cel zien. O. had een sloopbedrijf dat zaken deed met Rochdale en wordt ervan ver dacht Mollenkamp te hebben om gekocht met onder meer dure Mercedessen en hoge geldbedra gen. Het OM gaat uit van steekpenningen van in to taal ongeveer 700.000 euro. Arie van E. (66), directeur van onder meer vastgoedbedrijf Nawon, wordt ook ver dacht van omkoping van Mollenkamp. Als het aan het OM ligt, gaat hij voor ze ven maanden de cel in. Overigens bleek Mollenkamp zijn Maserati te hebben ingeruild voor een Ford Fiësta. NU VANAF door Hanneke Keultjes DEN HAAG. Er moet een speciaal fonds komen voor kinderen die niet naar school kunnen en ge dwongen thuiszitten. Met het geld moet onderwijs op een andere ma nier betaald worden, zo stelt de SP vandaag voor bij de behandeling van de onderwijsbegroting. effeweg.nl Essen en Düsseldorf va. €45 2 daagse busreis LOGIES EN ONTBIJT Vertrek: 20 november Dortmund en Münster va. €49 2 daagse busreis LOGIES EN ONTBIJT Vertrek: 13 november Wellnessreis Italië va. €399 8 daagse busreis HALFPENSION Vertrek: 11,18 november JC Stedentrip Berlijn va. €89 4/5 daagse busreis LOGIES EN ONTBIJT Vertrek: 6, 9, 20, 23, 27 november Zeil am See va. €319 8 daagse busreis ALL-INCLUSIVE Vertrek o.a.: 6, 20 november Zwitserse Alpen va. €469 8 daagse busreis HALFPENSION Vertrek: 30 oktober, 6, 13 november Alle fouten voorbehouden. Prijzen per persoon en HSt /fö) exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds. ^5115^ sof* Loiza is gepest... door Raymond Boere en Rob van der Velden AMSTERDAM. Hij heeft zijn leiding gevende positie jarenlang mis bruikt om zich privé te verrijken. Hij heeft het vertrouwen van be woners en medewerkers van de woningcorporatie Rochdale ge schonden en voelde zich kennelijk verheven boven de rest.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 6