Jaap en zijn Koatje van 't Padje Ketels en vluchtelingen houden zwembad bezig Roosevelt Informatiecentrum in Oud-Vossemeer volgend jaar open Doden op begraafplaats Kerklaan Heinkenszand beschreven in Uut d'n Tied BEVELANDEN en THOLEN 7 Uut d'n Tied houdt de herinnering aan dorpsbewoners van Heinkenszand levend ook al zijn de zerken verdwenen dankte voor de eer. 'Ik wil ier glad gin plekje Toch werd hij uitein delijk begraven op het kerkhof aan de Kerklaan. Die kleine anekdotes, grappige weetjes en de kennis over familie en kinderen is voor een groot deel te danken aan het goede geheugen van Kees van Damme. „We zijn ge boren op het dorp en onze ouders hebben veel verteld", zegt hij. „En mijn moeder heeft alles uit de krant geknipt vanaf i960. Ze plak te dat allemaal in plakboeken. Het ging om van alles, overlijdensad vertenties, berichten over ongeluk ken. Ze haalde bij een kennis De Stem op voor de katholieke overlij densadvertenties." Die schat aan informatie is bij het samenstellen van het boek een belangrijke informatiebron ge weest. Her en der zijn in het boek dan ook afdrukjes terug te vinden van oude krantenberichten en overlijdensadvertenties. Niet alle anekdotes hebben het boek ge haald. Af en toe hebben de schrij vers besloten verhalen niet op te nemen omdat ze kwetsend wa ren, of te gevoelig liggen. De aan leiding voor het beschrijven van alle graven van de begraafplaats is het besluit van de gemeente Borse- le om alle stenen van graven weg te halen waarvan de grafrechten verlopen waren. Een besluit waar de drie tot op de dag van vandaag zeer teleurgesteld over zijn. Ze hebben lang geprobeerd de ge meente op andere gedachten te brengen, maar dat is niet gelukt. Uiteindelijk is nog wel een deel van de oude grafstenen (van voor 1970) blijven staan, naast de ste- 'Een begraafplaats zonder stenen. Het voelt als een soort strafoplegging voor mensen die de grafrechten niet hebben verlengd' nen op de graven waarvan de na bestaanden de grafrechten wel hebben verlengd. Het resultaat is een tweedeling op de dodenakker. Op de ene helft staan de stenen nog fier overeind op de oude gra ven en aan de andere kant is een grasveld met her en der een ge denksteen. „Een begraafplaats zonder ste nen. Het voelt als een soort straf oplegging voor mensen die de grafrechten niet hebben ver lengd", zegt het drietal. „We ko men nu mensen tegen die daar spijt van hebben, maar dit haal je niet meer terug. En het gaat ook nog steeds door. Er verschijnen al weer van die witte bordjes bij ste nen die opgeruimd gaan worden." Het eerste exemplaar van het boek 'Uut d'n Tied wordt vrijdag 30 oktober uitgereikt aan mevrouw Bosch van Rosenthal van het familie fonds Hurgronje. Jacob (Jaap) Moelker werd geboren op 10 maart 1871. Een kleine man, zoals de schrijvers van het boek hem herinneren. De vader van Jacob was ziekelijk en had een huishoudster, Kaatje (Catharina) Braamse, door de dorpsbewoners 'Koatje van 't Padje genoemd'. Toen de vader van Jaap overleed, kon hij Kaatje niet meer betalen en daarom trouwde hij met haar. Het stel kreeg geen kinde ren, maar ze waren er wel dol op. Kinde ren werden dan ook altijd warm ont haald door Kaatje. „Als je daar als kind langskwam, trakteerde Kaatje op zelfge bakken babbelaars, die ook nog eens in de suiker lagen om ze extra zoet te ma ken", vertelt Kees van Damme. Van het echtpaar is ook een anekdote opgeno men in het boek en die gaat over hun geit, die meestal door Kaatje gemolken werd. Het verhaal gaat dat op een dag Kaatje niet thuis was en Jaap de geit moest melken. Maar de geit liet Jaap niet aan haar uier zitten, het melken luk te niet. Jaap haalde daarop de 'tupmus- se' van Kaatje. Hij zette de muts op en kon de geit daarna in alle rust melken. KAPELLE. Sinds gistermiddag wordt er weer gezwommen in het Kapelse zwembad. „Om 13.00 uur gingen de deuren open en wordt er weer zwemles gege ven, alsof er niks gebeurd is", ver telde locatiemanager Steven van Vliet gisteren. Het zwembad was een aantal dagen gesloten in verband met de opvang van vluchtelingen. Die verbleven voor 72 uur in en rond sporthal Groene Woud. Maandag zijn zij daar weer ver trokken. Naast de vluchtelingenopvang had het zwembad ook nog te kampen met temperatuurproble- men. Op zondag 18 oktober werd een zwemwedstrijd afgelast om dat de temperatuur te hoog was. „We hebben sinds een maand nieuwe ketels en die moesten in- geregeld worden", aldus Van Vliet. „Voor een wedstrijd mag het water niet warmer zijn dan 28.0 graden. Op de aanvangstijd van de wedstrijd zaten we op 28.1 a 28.2. En we kwamen van 28.4 op zondagmorgen. Maar de scheidsrechter heeft de wed strijd afgelast. Volgens de locatiemanager is het probleem inmiddels opge lost. „We hebben het nu onder controle." Aanvankelijk zou het informatie centrum in de voormalige smidse komen. In dat pand wilde de Am bachtsheerlijkheid haar archief on derbrengen. Dat had gecombi neerd kunnen worden met het in formatiecentrum. De aankoop van het pand is echter niet meer no dig, nu de gemeente heeft aange boden de archiefstukken onder te brengen in het gemeentearchief. „De smidse zou een mooie locatie zijn geweest", zegt Rianne Ver hees van de stichting Roosevelt Oud-Vossemeer, die het informa tiecentrum gaat exploiteren. „Maar het Ambachtsherenhuis is natuurlijk ook prachtig." 'Het Ambachtsherenhuis is een prachtige locatie voor het informatiecentrum' Het Informatiecentrum krijgt geen vaste openingstijden, maar zal op afspraak opengaan. Bezoe kers worden straks rondgeleid in zowel het Ambachtsherenhuis als de Nederlandse Hervormde kerk, waar ook dingen te zien zijn die te maken hebben met de familie Roosevelt. Over de invulling van het toe komstige informatiecentrum wil Verhees nog niet uit de school klappen. Er wordt nog gewerkt aan een tentoonstellingsplan. Een tipje van de sluier wil ze alvast wel oplichten. „Bezoekers kunnen polygoonbeelden bekijken van het bezoek van Eleanor Roosevelt aan Oud-Vossemeer." Het is een eerbe toon aan alle men sen die daar begra ven liggen, zeg gen Els Bakker, Jan Minnaard en Kees van Damme. Zij zijn de schrijvers van het boek 'Uut d'n tied', waarin alle graven op de algeme ne begraafplaats aan de Kerklaan in Heinkenszand beschreven zijn. „Bij iedere steen is een verhaal te vertellen", zegt Kees van Damme. „We hechten aan de geschiedenis van ons dorp", vult Els Bakker aan. Bladerend door het boek valt op dat bij veel personen meer is vermeld dan alleen de naam, even tueel het beroep en de naam van een partner. Vaak staat er een kleine anekdo te bij, zoals bij Jacob Moelker (zie kader) of bij de foto van het graf van Mattheus Hendrik Slabbe- koorn. Teeuwes was gemeente werkman en grafdelver. Bij zijn af scheid van het werk kwam de bur gemeester op het kerkhof en zei te gen Teeuwes 'als cadeau mag jij hier voor jou en je vrouw een plek je uitzoeken. Teeuwes be- WOENSDAG 28 OKTOBER 2015 Bij iedere steen een verhaal Kees van Damme, Els Bakker en Jan Minnaard, (vlnr), de schrijvers van Uut d'n Tied, foto Melita lanting Schrijvers Uut d'n Tied door Willem Adriaansens door Rob Paardekam OUD-VOSSEMEER. Het Roosevelt In formatiecentrum in Oud-Vosse- meer gaat komend voorjaar open. Tijdens het Museumweekend in april kunnen bezoekers voor de eerste keer in het Ambachtsheren huis terecht om daar alles te weten te komen over de Roosevelts en hun band met het Thoolse dorp. Rianne Verhees door Melita lanting

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 68