Geen hondenshow in Goes Toch scootmobielcursus r Na politie-inval blijft Mgombo beteuterd achter Paprikateler Westdorpe verdubbelt capaciteit Zondagsrust Schaamrood 2 ZEELAND COMMENTAAR Minister Ronald Plasterk wil dat de Zondagswet blijft. Daarmee gaat de minister in tegen de wens van de Tweede Kamer. Gemeten aan de reacties van de Zeeuwse gemeenten, heeft Plasterk gelijk: zij vin den het prima als er niets verandert. De Zondagswet beschermt mensen die zondagsrust willen. Daar kun je wel wat vraagtekens bij zetten. Want waarom zou een complete stad zich moeten in houden om een kleine minderheid in rust de zondag te laten vie ren? Niet voor niets hebben D66, VVD, PvdA en GroenLinks des tijds gekozen voor intrekking van de wet. Toen was een van de ar gumenten dat gemeenten zelf kunnen kiezen wat wel en wat niet kan. Precies dat argument ge bruikt Plasterk nu om de wet te handhaven. Hij is terecht bang dat sommige gemeenten, als ze de kans krijgen, juist meer beper kingen zullen invoeren. Die kant moet het niet op. Leven en laten leven, zoals dat nu vrijwel overal in Nederland gebeurt, is de juiste richting. Plasterk toont ook begrip voor de 'grote symbolische waarde' van de wet voor sommige bevolkingsgroepen. Dat is mooi, maar niet handig. Want wie een beetje liberaal heeft leren denken, zal met recht en reden stellen dat het afschaffen van de Zondagswet minstens een vergelijkbare waarde heeft. Plasterk is terecht bang dat sommige gemeenten 's zondags minder zullen toelaten GOES. Vanwege de mogelijke nieu we opvang van vluchtelingen in de Zeelandhallen in Goes is er ko mend voorjaar geen internationa le hondententoonstelling. Dat meldt de organiserende Dogshow Goes op hun website. „Op dit moment kan Libéma (ei genaar van de Zeelandhallen) geen garantie geven dat we de der de hal die hard nodig is kunnen gebruiken, zelfs de tweede hal is nog onzeker. Hierdoor is het voor ons onmogelijk om een goede en verantwoorde show te organise ren." In de Zeelandhallen zijn de afgelopen maanden vierhonderd vluchtelingen uit Syrië en Eritrea opgevangen. Het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers zal zeer waar schijnlijk opnieuw een beroep doen op de locatie. De gemeente raad heeft al laten doorschemeren daarmee te zullen instemmen. Overigens gaat de Modelbouw show op 20 en 21 februari wel ge woon door. Daarna staan er vol gens de agenda op de website van de Zeelandhallen geen activitei ten meer gepland. GOES Welzijnsorganisatie SMWO wil volgend jaar weer scootmo- bielcursussen aanbieden in Goes. Tenminste, als Veilig Verkeer Ne derland (WN) dat niet doet. Dat antwoorden burgemeester en wethouders op vragen van D66. Het aantal ongevallen met scoot- mobiels neemt toe, maar dit jaar worden nergens in Zeeland cur sussen aangeboden om ermee te leren rijden. D66 wilde weten waarom dat in Goes niet gebeurt. Volgens het college zijn de cursus sen tussen 2004 en 2013 via het WMO-loket verzorgd door de Stichting Maatschappelijk Werk en welzijn Oosterschelderegio en in 2014 door WN. „Concurrentie tussen maatschappelijke organisa ties is niet gewenst, daarom zijn cursussen via het WMO-loket ge stopt. Het was niet te voorzien dat WN dit jaar ook geen cursus sen meer geeft", aldus B en W. Volgens het college wil SMWO de cursussen volgend jaar weer op pakken als WN dat niet doet. Almanak Kinderen bezorgen hun ouders soms het schaamrood op de kaken. Zo ook Kevin (5) uit Goes. Samen met zijn moeder doet hij uiel eens boodschap pen in een supermarkt waar op dit moment gespaard kan worden voor Efteling-poppetjes. „Alsof we al niet genoeg rommel hebben", verzuchtte moeder bijna achteloos toen ze van de actie hoorde. Ze vergat even dat je in het bijzijn van kinderen op je woor den moet letten. Toen de caissière een paar dagen later na het afrekenen vroeg of Kevin misschien een paar fi guurtjes wilde hebben, schudde hij z'n hoofd. „Die rommel mag ik niet." Tolvrije tunnel en gratis parkeren De Westerscheldetunnel is zaterdag voor de vijfde keer dit jaar tolvrij. Terneu- zen speelt hierop in. In de binnenstad is bovengronds parkeren gratis. Voor par keergarages moet wel wor den betaald en parkeren op vergunninghoudersplek- ken is verboden voor bui tenstaanders. Elke tolvrije dag scheelt 50.000 euro aan inkomsten, wat wordt betaald uit de in 2012 ver hoogde provinciale opcen ten op de motorrijtuigenbe lasting. Dit jaar is nog één dag tolvrij: 28 november. Tholen verdeelt millenniumgeld De gemeente Tholen heeft de jaarlijkse millennium subsidies weer verdeeld. Het Godanaw Rehabilita tion Project in Ethiopië (een opvanghuis voor be jaarden) en het Oyugis In tegrated Project in Kenia (steun aan aidswezen en -weduwen) krijgen beide 3500 euro. Bij deze projec ten zijn Tholenaren betrok ken. Drie inwoners krijgen allemaal drieduizend euro voor hun deelname aan ma rathons, waarmee ze geld inzamelen voor projecten in Tanzania en Bulgarije. Ramon Huigsloot in chocolade WK Ramon Huigsloot (31), pa tisserie-adviseur van Zee- landia in Zierikzee, verte genwoordigt Nederland op de 'Olympische Spelen van de chocoladekunst'. World Cocholate Masters begint vandaag in Parijs. Tot en met vrijdag gaan twintig top patissiers uit verschillende landen de strijd met elkaar aan in Sa lon du Chocolat aan de Por te de Versailles. Morgen zijn de tien finalis ten bekend. Zij maken vrij dag twee finaleopdrachten. Betrokkenen opvang bijeen De gemeente Kapelle heeft gisteravond in De Vroone de vluchtelingenopvang na- beschouwd. Alle vrijwilli gers, mensen van het Rode Kruis, tolken en andere be trokkenen kregen er de ge legenheid om hun ervarin gen te bespreken en te de len. Burgemeester Anton Stapelkamp sprak er zijn dank uit naar iedereen. De gemeente is zeer tevre den over de gang van za ken bij de crisisnoodop- vang. „We kijken er met een goed gevoel op terug", aldus gemeentesecretaris Arnold van den Berge. Drie dikke wagens stoven iets na half zeven de Kasteelstraat in. Ze denderden de stoep op, ramden een fiets tegen de gevel en stoere mannen stapten uit. Stootram- men uit de kofferbak, bivakmut sen over het hoofd. „Politie!", brulden ze, toen ze voor bij hun bestemming waren. Een voor een trapten ze de deuren in. Maar degene die ze zochten, was er niet. De mannen been den naar buiten en reden hard weg. Naar de Van Dishoeck- straat, waar ze hun actie herhaal den. Ook daar vertrokken ze even later, zonder resultaat. Een dag later staat de voor deur van het pand in de Kasteel straat nog wagenwijd open. Ka mers zijn intussen voorzien van hangsloten en een briefje, waar op de eigenaar schrijft dat van ie dereen de huur wordt opgezegd. Het is stil in huis. Alleen bo ven klinkt getik. Het is meneer Mgombo, die zijn deur probeert te repareren. De man uit Angola, die al 23 jaar in Nederland woont, vertelt dat hij zondaga vond als enige thuis was. Hij zat televisie te kijken toen het arres- tatieteam zijn kamer binnenviel. Hij is er nog bibberig van. „Ik denk dat ik wel weet wie ze zoch ten, maar die woont hier al heel lang niet meer." Mgombo kijkt beteuterd naar het grote gat in zijn deur. „En moet je daar kijken", wijst hij naar zijn gedeukte wasmachine. Over zijn stoel hangt een fluori- serend hesje. Mgombo werkt bij Orionis in de buitendienst. „Ik prik afval van de straten." Meneer Mgombo is een lie verd, zegt zijn overbuurvrouw. „Maar zijn huisgenoten niet. Wij klagen al een jaar bij politie, ge meente en de eigenaar van het pand. Het is elke keer wat hier. Gillende mensen, auto's die stop pen, gevaarlijke honden. Vuur werk. En dealen hè." 'Ze moeten eruit Of dat zomaar mag? Wij doen het gewoon. Zij misdragen zich' Het is een bende, zegt de pandeigenaar, Arjan de Pagter. „Alle deuren in het huis zijn in getrapt. Ik heb de politie gebeld, maar dat heeft geen zin. Verhaal de schade maar op je bewoners, zeggen ze dan. Ik heb dat meege maakt in Terneuzen, advocaat op gezet en al. Heeft geen zin. Te gek voor woorden. Terwijl, als ze hadden gebeld, was ik gewoon gekomen met de sleutel." Want met die huurders is De Pagter ook wel klaar. „Ze moeten eruit. Of dat zomaar mag? Wij doen het gewoon. Als ze zich gaan beroepen op hun rechten, dan zien we dat dan wel weer. En daar kunnen we heel ingewik keld over doen, maar zij misdra gen zich. We hebben vaker klach ten over ze gekregen en we heb ben ze daar op aangesproken." En meneer Mgombo dan? „Daar ga ik wat leuks voor rege len. Misschien geef ik die straks wel een verdieping en heb ik er een vriend voor het leven bij." WESTDORPE. Het glastuinbouwge bied in Westdorpe wordt weer een stukje voller. De Belgische paprikateler Verenigde Groente tuinders (VGT) verdubbelt vol gend jaar de productiecapaciteit in de Autrichepolder. VGT heeft momenteel vijf tien hectare in gebruik en daar komt nog eens vijftien hectare bij. „We hebben dit vooraf in ons investeringsplan zo beschre ven", verklaart Koen Neyens, één van de eigenaren van VGT dat de hoofdvestiging heeft in Rijkevorsel bij Turnhout. De paprikateler wordt met de uitbreiding in oppervlakte de grootste glastuinder in het kas- sengebied bij Westdorpe, waar nog vier andere bedrijven actief zijn. VGT koos voor Westdorpe vanwege de energievoorziening; restwarmte en koolstofdioxide (groeistof voor planten) van kunstmestfabriek Yara Sluiskil. Neyens: „En we konden er een mooi vierkant perceel krijgen." VGT heeft het eerste oogst jaar bij Westdorpe achter de rug. In piekperioden werken er 70 a 75 mensen, daarbuiten 40 tot 45, vertelt Neyens. Dat aantal zal ver dubbelen als de uitbreiding eind volgend jaar gereed is. door Luc Oggel door Luc Oggel Tip? redactie@pzc.nl TERNEUZEN THOLEN ZIERIKZEE KAPELLE door Wendy Wagenmakers VLISSINGEN. Na de politie-inval van zondagavond blijft er veel schade achter in het kamerver huurpand in de Vlissingse Kasteel straat. En meneer Mgombo, die er samen met zijn huisgenoten wordt uitgezet. Meneer Mgombo bij zijn bescha digde deur. foto Lex de Meester Arjan de Pagter, pandeigenaar door Harmen van der Werf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 66