Oost-Europeanen doen greep in winkelkassa's Zierikzee en Renesse Dorpsraad Renesse tegen strandslaaphuisjes Nieuw-Haamstede vormt decor van vergeten vistraditie met trekpaard SCHOUWEN-DUIVELAND 7 Een oude traditie wordt nieuw leven ingeblazen. Vissen langs de vloedlijn met boomkor en trekpaard. PROJECT ZEEPAARD Over duurzame vis gesproken. De man op het boe renpaard trekt een boomkor over de bodem, in de hoop wat platvis, krab en garna len te verschalken. In eerste in stantie voor de eigen dis. Wat er overschiet is goed voor de handel. Geen overbevissing, geen stam pende dieselmotoren, maar slechts het sporadisch briesen van de machtige werker in de vloed lijn op het verder ongerepte strand. Zo moet het er pakweg 70 jaar geleden ongeveer hebben uitge zien, stelt Simon Weeda zich zo voor. Rond 1900 kende het Bel gisch trekpaard een ware opmars. Zeulend aan zware kanonnen in militaire dienst, danwel ploegend door zware klei. In de Eerste Wereld oorlog stalden Belgische boeren hun paard mas saal in Zeeland om zo confiscatie door Duitse troepen te voorkomen, aldus Weeda. „Maar rond de Tweede Wereld oorlog werd steeds meer gemotoriseerd en waren die prachtige dieren - pats- boem - eigenlijk niet meer nodig. Na de enorme opleving, verdwe nen ze daardoor bijna weer uit beeld." De toneelmaker vertelt gepas sioneerd over het trekpaard. „Het zijn koudbloedige rassen, van een hele oude bloedlijn. Altijd heel kalm, niet verhit door Arabisch of Spaans temperament." Met die gunstige eigenschappen is het lo gisch dat boer en visser elkaar von den, denkt Weeda, en het trek paard er een nieuwe taak bij kreeg: vissen. Die ontwikkeling voltrok zich volgens hem hoofdza kelijk langs de Vlaamse, Zeeuwse en Zuid-Hollandse kust „In het na jaar, wanneer de watertempera tuur nog niet te koud was, het ploegen een eind was gedaan, en het een mooie dag was om te vis sen, leende de visser het paard van de boer. Samen deden ze dan twee, drie trekken met de kor." Hier en daar valt het vredige ta fereel nog wel eens te zien, maar dan als pure folklore. Weeda wil de vergeten traditie ook terugbren- 'Het wordt een pilot Als het aanslaat, willen we er een jaarlijks terugkerend evenement van maken' gen naar Schouwen. „We hebben vorige maand een paar proeftrek- jes gedaan bij Westerschouwen, maar dat was het nét niet. Mooie noordzeekrab, dat wel." Vissers ad viseerden hem het wat noordelij ker te proberen bij Nieuw-Haam stede. En die kennismaking beviel uitstekend. „Daar zit meer gar naal!" Zaterdag 7 november gaan paard en visser ter hoogte van pa viljoen De Strandloper aan het werk. „We beginnen met 1 paard en kijken even hoe het gaat. De be doeling is dat er twee trekken wor den gedaan. Het publiek kan mee lopen en krijgt zo gegarandeerd een machtig samenspel te zien. Het is echt heel zwaar om zo'n kor over bodem te slepen. Daarna bekijken we de vangst, sorteren we de garnalen en dat gaat naar de koks die er ter plekke wat bij zonders van maken." Weeda houdt zelf nog een theatrale vertel ling over vissers en paardentrai- ners die hij sprak voor dit project. Een kledingzaak aan de Dam in Zierikzee kreeg maandagmiddag bezoek van een man van 25 a 30 jaar. Terwijl hij binnen rondkeek, leidde een ander, ouder persoon de 54-jarige verkoopster af. Toen de verkoopster haar aandacht weer op de jongere richtte, zei die dat hij iets leuks had gezien, maar nog wel even z'n portemon nee moest halen. Op dat moment was de kassa al leeggehaald. In dit geval gaat het om een kleine tweehonderd euro aan wissel geld. De verkoopster heeft gister middag aangifte gedaan. Het gaat vermoedelijk om drie dieven. Ze hebben maandag in tenminste twee andere Zierikzee- se winkels geprobeerd hun truc uit te halen. Wat later op de mid dag bezocht de bende Renesse. Ook hier werd de inhoud van Een Oost-Europese bende van winkeldieven heeft maandag toegeslagen in Zierikzee en Renesse. een winkelkassa buitgemaakt. De politie beschikt over beel den die in Zierikzee en Renesse met bewakingscamera's zijn ge maakt. De winkeliers in beide Schouwse woonkernen kunnen elkaar met Whatsapp waarschu wen. „Helaas is daar dit keer geen gebruik van gemaakt", zegt de Zierikzeese winkeliersvoorzitter Robert van der Krieke. „De betref fende winkelier is aangesloten op ons systeem Appscalatie, maar heeft de diefstal waarschijnlijk niet gemeld. Dat is jammer, want het werkt wel. Dankzij Appscala tie hebben we al eens een dief in de kraag kunnen grijpen." RENESSE. 'Strandhuisjes hebben geen toegevoegde waarde voor het toeristisch product van Schou- wen-Duiveland'. Dat schrijft de dorpsraad van Renesse in een brief aan het college van burge meester en wethouders. „We zijn bang dat de huisjes het open karakter van het strand en de duinen zullen aantasten, en daarmee ook de natuur", licht voorzitter Frans Prins toe. „Dat kan leiden tot economisch verlies. Toeristen komen juist naar onze kust voor het open karakter. Als het strand wordt bebouwd, gaan toeristen misschien op zoek naar andere rustige plekjes", vreest Prins. De dorpsraad hoopt dat het college de argumenten uit de brief in overweging neemt bij de beslis sing over de komst van de strand slaaphuisjes aan de Schouwse kust. Op de bezwaarbrieven van actiegroepen en Recron reageerde de gemeente Schouwen-Duive- land tot nu toe alleen dat ze eerst de resultaten van het lopende on derzoek afwachten. In een open vergadering op dinsdag 10 november toetst de dorpsraad Renesse de gemoede ren onder de bewoners. „We wor den vaak aangesproken. De reac ties op de mogelijke komst van de huisjes zijn meestal negatief." WOENSDAG 28 OKTOBER 2015 Machtsvertoon in de branding Wanneer: zaterdag 7 november van 13.00 tot ongeveer 19.00 uur. Waar: strand bij paviljoen De Strandloper ter hoogte van Nieuw-Haamstede. Het programma: begint met een demonstratie vissen met een trek paard langs de vloedlijn. Aanslui tend wordt over de vangst vertelt. Voor de liefhebbers is er een duin wandeling met natuurgids. Initia tiefnemer en toneelschrijver Si mon Weeda verzorgt een korte, theatrale vertelling, onder meer over een paardentrainer die heel Europa doorreisde. Tot slot wordt de (al dan niet ver vangende) vangst bereid door koksduo Willem Cammeraat. Kosten: 20 euro. Reserveren: www.w-en-c.nl door Marcel Modde Simon Weeda, organisator Simon Weeda (I) gebruikt een net met twee scheerbor- den voor meer diepgang, foto's Marieke Odekerken door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE. In Zierikzee en Renes se is een Oost-Europeaanse rovers bende actief. Doelwit zijn de kas sa's van winkels. door Elodie Kint

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 59