7 4: 0 OPROEP WAARVAN AKTE Lezers van deze krant mailden massaal hun vragen aan de notaris. Vooral vragen over de erfenis kwamen langs. Wij maakten een selectie en legde die voor aan notaris Goof van Nunen. vertrekt, krijg ik een afwikkeling van Als de groep «TEKST JOHANNEBBEUNG I FOTO ALEXANDER SCHIPPERS Notaris Van Nunen: „Het kan zijn dat uw dochter dan na uw overlijden geld moet betalen aan uw overige kinderen. Dit gebeurt als uw nala tenschap te klein is om de overige kinderen te geven waar ze wettelijk recht op hebben, de legitieme portie. Uw dochter moet dan zoveel geld in de nalatenschap storten dat de an dere kinderen alsnog hun wettelijk erfdeel krijgen. De legitieme portie is altijd een geldbedrag (en geen goe deren) en moet binnen vijfjaar na het overlijden door de andere kinde ren worden opgeëist." „U kunt dit voorkomen door een tes tament op te laten maken waarin u bepaalt dat uw kinderen voor 99/100 deel in uw nalatenschap zijn gerech tigd en uw man voor 1/100 deel. Ver volgens laat u een renteclausule opnemen waardoor uw kinderen jaarlijks worden beloond met een rentevergoeding, omdat ze moeten wachten tot hun erfdeel kan wordt uitgekeerd. (Een soort 'tegoedbon', waarvan de waarde steeds hoger wordt). U kunt vervolgens in het tes tament een bepaling laten opnemen die uw echtgenoot verplicht financi ële zekerheid te bieden dat de kinde ren hun deel krijgen; een hypotheekrecht zoals een bank dat ook vraagt." „Uit naam van uw vader heeft uw broer een beheersregeling getroffen met de bank. Maar het geld op de re kening was van uw vader, niet van uw broer. Uw broer heeft in principe geen verantwoording aan u af te leg gen over zijn handelen. Toch kan er volgens rechterlijke uitspraken wel een plicht bestaan voor uw broer om openheid van zaken te geven. Maar dat hangt van de situatie af. Ik raad u daarom aan de zaak voor te leggen aan een notaris." „Nee. Toch raad ik u aan altijd een notaris te raadplegen. Je weet im mers nooit of er verborgen schulden zijn die voor een onaangename ver rassing kunnen zorgen." „Ja, dat kan. Uw echtgenote kan meebeslissen. Maar de arts heeft altijd het laatste woord." „Het huis is van de erfgenamen samen. De verkoop kan alleen plaatsvinden als die het daar alle maal mee eens zijn. Het is dus niet zo dat de meerder heid beslist en dat de minderheid zich daarbij neer moet leggen. Net als de andere erfgenamen heeft u vetorecht." „Ja, dat klopt. Als er niets is geregeld en een van u beiden wilsonbekwaam wordt, wijst de kantonrechter een bewindvoerder of curator aan. Deze moet bij de kantonrechter toestem ming vragen voor grote aankopen of bijvoorbeeld de verkoop van de wo ning. Ook moet jaarlijks bij de kan tonrechter verantwoording worden afgelegd. Het is dus zeer verstandig de notaris een volmacht op te laten stellen die regelt dat, als een van de partners wilsonbekwaam wordt, de ander over het volledige inkomen en vermogen kan beschikken." 8 HANDGESCHREVEN CODICIL Ik wil zonder tussenkomst van een notaris een testa ment opstellen. Kan dat? En moet het dan handgeschreven zijn? „Het is bijna altijd wettelijk vereist om een testament door de notaris op te laten maken. Maar als u iemand kleding, sieraden of bijvoorbeeld boeken wilt nalaten, kunt u daar voor een codicil opstellen. Dat moet altijd handgeschreven zijn, gedagte kend én ondertekend. Let op: u kunt geen erfgenaam benoemen in een codicil, maar alleen specifieke goede ren aan personen toekennen." Wekelijks bericht deze krant over een waargebeurd voorval uit een notarispraktijk Even waande de notaris zich de onvrijwillige hoofdrolspeler in een maffiafilm. Op de parkeerplaats staan niet de gebruike lijke middenklassers, maar tientallen auto's van opzichtiger snit. Eromheen hangen mannen van het type ruwe bolster: tatoe ages, gouden kettingen, openhangende overhemden. Iedereen rookt zwijgend. Onze grootste vergaderkamer puilt uit met soortgelijke types. Iemand heeft het raam opengezet, waardoor de meest ver stokte rokers buiten mee kunnen luiste ren. Ik voel me de onvrijwillige hoofdrolspeler in een maffiafilm. Zeven van de aanwezigen zijn de zonen van een handelaar in oud-metaal die is overleden. De anderen zijn neven, buren, vrienden, kennissen. Ze zitten met een probleem waarvoor ze mijn hulp inroe pen. "Wat als me dat niet lukt', schiet het door me heen. Ook zijn administratie bestond alleen in zijn hoofd. Lastig, want hij heeft altijd geld geleend aan en van zijn omgeving. Zelf wist hij precies hoe het zat, maar voor de nabestaanden rest een schier on ontwarbare kluwen. Sommigen zijn schul denaar, anderen schuldeiser, enkelen beide. Ga er maar aan staan. Ik leg de man nen het prin cipe van de gedwongen schuldvereffe ning uit. Bij de een nalaten- klap op de schouder schap wordt de schuld van een en een Slg erfgenaam aan de erflater au tomatisch in mindering ge bracht op zijn erfdeel. Ook vorderingen van erfgenamen op de erflater worden op deze wijze vereffend. Ze kijken me glazig aan, maar als ik op een whiteboard op hun aanwijzingen schulden en vorderingen in kaart breng, knikken ze. Het onoverzichtelijke plaatje met pijlen, cirkels, namen en opsommin gen spreekt voor hen boekdelen. Iemand maakt een foto van het whiteboard en deelt deze met alle betrokken. Even later zijn ze eruit. Ter plekke worden portefeuilles getrokken. Bundels bankbiljet ten gaan over en weer, schulden worden betaald, vorderingen geïnd. Alles gebeurt in vrolijke harmonie, niemand klaagt of protesteert. Over een honderdje meer of minder wordt niet moeilijk gedaan. Als de groep vertrekt, krijg ik een klap op mijn schouder en een dikke sigaar als dank. Terug achter mijn bureau overpeins ik wat ik zojuist heb gezien. Voor deze men sen, mét hun tatoeages en gouden kettin gen, is onderling vertrouwen alles. Niemand probeert te sjoemelen. Wat een verademing om te zien dat het zo dus ook kan. Ik ben geen roker, maar nu gaat de brand in die sigaar. »jokannebbeling woensdag 28 oktober 2015 GO MOETEEN codicil HANDGESCHREVEN ZIJN? 1 SCHENKING AAN DOCHTER Mijn tweede vrouw en ik hebben samen één dochter. Daarnaast hebben wij beiden in totaal zes kinderen uit vorige relaties. Kunnen we ons huis met de inboedel schenken aan onze dochter? En wat gebeurt er als de andere kinderen het hier ach teraf niet mee eens zijn? 2 NIEUWE RELATIE Mijn man en ik zijn in gemeen schap van goederen getrouwd. Ik vind het geen probleem dat, als ik onverhoopt overlijd, mijn deel van de gemeenschap aan hem toe komt. Maar ik wil niet dat een eventu ele nieuwe echtgenote mijn deel krijgt. Dat is voor de kinderen! 3 EN/OF-REKENING Mijn oudste broer heeft een jaar voor mijn dementerende vader overleed diens bankreke ning om laten zetten in een en/of-reke- ning. Na het overlijden van vader willen we weten hoe het geld is besteed. Maar zowel de bank als mijn broer weigert in zicht te geven. Kan dat? /fl ERFENIS Wij zijn met zes kinderen. Onlangs zijn mijn ouders I overleden. Nu de begrafenis achter de rug is, blijft een bedrag over dat ruim onder de vrijstelling van de erfbelasting valt. Moeten we voor de verdeling van de erfenis naar de notaris? 5 LEVENSTESTAMENT Kan ik in mijn levenstestament bepalen dat mijn echtgenote beslist over euthanasie als ik dat zelf niet meer kan, omdat ik de ment ben? 6 VERKOOP VAN HUIS Ik ben een van de zeven erfgenamen van het huis van mijn overleden ouders. Een van mijn zussen wil het huis onder hands verkopen voor minder dan de taxatiewaarde. De anderen zijn het daarmee eens, maar ik wil het open bare verkoop proberen te verkopen tegen de taxatiewaarde. Wat kan ik doen? 7 NAAR DE KANTONRECHTER? Wij zijn op leeftijd maar nog helder van geest. Maar wat als we dat straks misschien niet meer zijn? We hoorden dat, als een van de echtgenoten dementeert en er is niets geregeld, de andere dan bij ie dere grotere uitgave aan de kanton rechter toestemming moet vragen. Klopt dat? U vraagt, wij antwoorden Volgende week is het op deze plek de beurt aan (tv-)makelaar Alex van Keulen en zijn team. Aan hem kunt u vragen kwijt over de woningmarkt, over hypotheken, over huren versus kopen, over groter of kleiner gaan wonen en over de veranderingen op de woningmarkt (het kopen van een huis is vandaag de dag immers steeds meer een soort van oude dagsvoorziening aan het worden). Vertrouwen De overledene was geen man van pen en pa pier en heeft over de erfenis niets vastgelegd. Bovenstaand verhaal is echt gebeurd. Vanwege beroepsgeheim zijn de namen van de betrokkenen niet vermeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 51