f Koningin naar ziekenhuis met 4 NIEUWS «1009- Derde gepakte Syriëganger langer in voorarrest gratis CRUISE TOUR Gepantserde auto's met cash re den af en aan bij de Rabobank in Calexico, een stadje in de woestijn van Californië dat is vergroeid met het Mexicaanse Mexicali. De andere 118 Rabofilialen in Califor nië zaten geregeld verlegen om contanten, maar de buitenpost op twee minuten wandelen van de grens moest wekelijks een geldwa gen laten komen om dollars af te voeren, zegt een anonieme bron tegen deze krant. Het geld kwam veelal uit Mexi cali, vermoedelijk onder meer van mensen die banden onderhielden met Mexicaanse drugskartels. „Het was niet ongebruikelijk dat een groot bedrag aan contant geld werd gestort en dat het vervolgens weer naar Mexico werd overge maakt." Van een klant met een rugzak met 350.000 dollar erin ke ken bankmedewerkers niet op. „Een paar keer gebeurde het dat ie mand een miljoen kwam storten." In zo'n geval moest de Rabobank volgens de Amerikaanse wet de herkomst controleren en indien nodig alarm slaan. Drugssmokkel, geweld en witwassen zijn al jaren NOORSE FJORDEN een probleem in het Californische grensgebied en banken moeten hun best doen om te voorkomen dat zij een instrument worden voor zulke praktijken. Maar in het witte betonnen gebouw tussen een benzinestation en een Mexi caanse winkel in Calexico, voor zien van de blauwe letters 'Rabo bank', werd niet goed opgelet. In 2011 confisqueerden de Ame rikaanse autoriteiten geld van de rekeningen van een fitnesscen trum dat banden had met Mexi caanse cocaïnesmokkelaars, en van een douanier en een autohan delaar die toegaven dat ze de win sten van drugsbaronnen witwas- ten. De Rabobank werd toen al ge vraagd waarom het die verdachte activiteiten niet gemeld had, weet persbureau Bloomberg. Justitie in de VS onderzoekt nu of Rabobank wel genoeg heeft ge daan om witwassen te voorko men. Tekenen dat drugskartels het filiaal in Calexcio daarvoor ge bruikten, zijn mogelijk genegeerd. Volgens bronnen van Bloomberg hebben onderzoekers inmiddels bewijs dat sommige bankmede werkers intern speurwerk naar verdachte transacties hebben be lemmerd. Onder meer grote bedra gen op de rekening van een fami lielid van een bankmedewerker zouden niet gemeld zijn. De insi der die met deze krant sprak wijt de problemen aan mismanage ment. Rabobank moet hebben gewe ten dat de risico's groot waren, toen het in 2002 een filiaal in Ca lexico kocht als onderdeel van de overname van de Valley Indepen dent Bank. Het zou zelfs een uit zonderlijk winstgevend filiaal zijn geweest, vanwege alle grote bedra gen die de grens over gaan, overi gens ook in legale transacties van bonafide bedrijven. De bank er kende in 2013 dat er problemen waren met het naleven van de an- ti-witwasregels. Rabo sloot toen een overeenkomst met de betrok ken afdeling van het Amerikaanse ministerie van Financiën waarin beterschap werd beloofd. De bank zou een plan opstellen om de risi co's te beperken en onder meer personeel trainen. Pikant is dat de compliance offi cer die moest toezien op naleving kort voordat ze in 2008 bij de Ra bobank ging werken de bank nog als toezichthouder op de vingers had getikt. Om de boel op orde te krijgen besloot de bank haar zelf in te huren. Het filiaal in Calexico is sinds januari gesloten. MEER WETEN OVER CRUISEN? nu vanaf PP- Meld u nu gratis aan op ontdekcruisen.nl 1 Holland America Line Haar presentie had als een glans over het staatsbezoek aan China moe ten schijnen, maar het wordt een donkere wolk. Koningin Maxima is giste ren met een nierbekkenontste- king naar Nederland gevlogen. Eenmaal terug wordt ze opgeno men in het Haagse ziekenhuis waar zij zich op haar gemak weet: het Bronovo. Dinsdagmiddag vertrekt ko ningin Maxima uit het Four Seasons hotel uit Shanghai. „Ze zag er heel bleek en mager uit", zegt een diplomaat die niet bij naam genoemd wil worden. Het is dan het begin van de avond, er is een ontvangst bereid in het ho tel voor de Nederlandse gemeen schap in China. De buitenwacht weet dan nog niet wat er precies gaande is. Er wordt gehoopt dat Maxima er bij zal zijn, dat de me dicijnen goed aan zullen slaan. Die hoop is niet ongegrond: ze was tenslotte toch ook bij het staatsbanket met president Xi Jinping. Er zijn driehonderd Nederlan ders uitgenodigd „in opdracht De 22-jarige man uit IJmuiden die in Bulgarije samen met twee anderen werd opgepakt omdat ze vermoedelijk op weg naar Sy rië waren, blijft langer in voorar rest. Dat heeft de onderzoeks rechter in Haarlem besloten. Maandag verlengde de rech- ter-commissaris in Lelystad al het voorarrest van de 18-jarige jongen die ook in Bulgarije werd gearresteerd. Het 17-jarige meis je dat bij hen was, werd maan dag onder voorwaarden vrijgela ten. Haar voorarrest wordt ge schorst, besloot de rechter-com- missaris in Utrecht. De drie wer den op 5 oktober aangehouden bij Kapitan Andreevo, een grens overgang met Turkije, omdat ze zich vermoedelijk in Syrië bij Is lamitische Staat (IS) wilden aan sluiten. Ze worden verdacht van het plegen van voorbereidings handelingen om terroristische misdrijven in Syrië te plegen. Op vrijdag 2 oktober deden de ouders van het meisje aangifte van vermissing. Diezelfde dag meldden de ouders van de jon gen uit Almere dat zij vermoed den dat hun zoon wilde uitrei zen. Bulgarije heeft de drie eer der vorige week aan Nederland uitgeleverd. Op een zitting bij de rechtbank in Bulgarije zeiden ze dat zij als toeristen naar Syrië wilden. Bezoek de Rabo-filiaal spil in drugstransacties door Karlijn van Houwelingen CALEXICO. De Rabobank lijkt ver zeild geraakt in de wereld van Mexicaanse narcobazen. Een inmid dels gesloten filiaal tegen de Ameri kaans-Mexicaanse grens wordt doorgelicht door justitie in de VS, omdat het niet genoeg gedaan zou hebben om witwaspraktijken van drugskartels te voorkomen. Rondreis Amsterdam 7 nachten cruise - ms Koningsdam Vertrek: 22 mei*, 3 juli en 28 augustus SOGNEFJORD Flam Stavanger Oslo OSLOFJORD Kristiansand 118 De overige 118 Rabofilialen in Californië hadden regelmatig te kort aan cash. In Calexico moest wekelijks een geldwagen komen om contant geld af te halen. Kom dan naar de Holland America Line Cruise Tour en ontdek alles over onze bestemmingen, het leven aan boord en de locaties van waar wij vertrekken. Ook vertellen wij u graag over onze nieuwste aanwinst: het ms Koningsdam die vanaf april 2016 in de vaart zal gaan. Onze cruisespecialisten zijn u graag van dienst bij al uw vragen. GRONINGEN DEN HAAG] L4S ^^■eindhoxeni 'AMSTERDAM Nieuw Schip Neem voor meer informatie en/of reserveringen contact op met uw cruisespecialist of bezoek hollandamerica.com "Voorwaarden: Tarieven zijn gebaseerd op de afvaart waar een sterretje achter staat. Alle tarieven zijn vermeld in Euro's. Vermelde voordelen en tarieven zijn op basis van cruise only. Tarieven zijn per persoon op basis van dubbele bezetting in de laagste categorie stateroom en inclusief overheidsbelastingen en havengelden. Voor meer informatie over de voorwaarden kunt u terecht op hollandamerica.com. Aanbod is afhankelijk van beschikbaarheid en kan mogelijk worden aangepast of teruggetrokken. Vaar- en vertrekdata kunnen zonder voorafgaande kennisgeving worden aangepast. Onder voorbehoud van prijswijzigingen en drukfouten. Voor meer informatie over onze cruises en onze volledige voorwaarden kijkt u op hollandamerica.com of in onze laatste brochure. Registratie schepen: Nederland. Koning Willem-Alexander op de rode loper op het vliegveld van Yan'an. foto Robin Utrecht door Jan Hoedeman HAARLEM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 4