O? I 5 KLEINGELD -1 Dit mes is ongelofelijk scherp. En dat is wat een mes moet zijn, toch? draait lekker. Ik noem dat fietsen. Ik hoef weinig moeite te doen, het mes doet zijn werk." Jeffrey bekijkt het mes aandachtig rondom voordat hij aan de slag gaat. „Kijk, het puntje is niet hele maal recht. Maar de lijn die er in zit, is goed." Dan volgt de Victorinox. Volgens Edwin ligt dit mes beter in de hand dan het vorige. „Ik heb meer con trole. Niks mis mee." Peter knikt. „Dit mes is zwaar, dat vind ik fijn. En ik kan de beweging goed afma ken." Jeffrey ziet wat de anderen niet zien: lichte braamvorming op het snijvlak. „Deze komt toch ook uit de verpakking? Dan mag dit ge beuren. Maar goed, hij snijdt prima." Mes nummer drie is de Global. Af plakken was eigenlijk niet nodig: omdat het uiterlijk van de Global zo afwijkt van de rest, herkent het drietal dit mes uit duizenden. Jef frey: „Hoewel, je ziet dat er goed kope look a likes op de markt komen." Jeffrey is in elk geval goed te spre ken over de Global. „Ik zie één na deel: het heft is te dun. Tijdens het snijden moet ik echt een beetje knijpen om het mes goed vast te houden." Ook Peter vindt het hand vat aan de smalle kant. „Maar dit mes is wel ongelooflijk scherp. En dat moet een mes zijn, toch?" Edwin ziet geen minpunten. „Het ligt lekker in de hand, hij is scherp en de kwaliteit van het staal is goed." Tijd voor mes vier, de Sabatier. Een zwabbermes, zegt Peter. „Niet sta biel." Edwin knikt. „Het is licht en daardoor niet comfortabel. Snijden gaat stroef." Jeffrey vindt het tot nu de minste. Mes vijf dan, van 24Kitchen. Jeffrey ziet wederom lichte braamvorming. „Ik vind de afwerking niet goed en het is veel te licht. Kijk, als ik het mes los in mijn handen houd, duikt het voorover." Edwin vindt het mes eveneens veel te licht, Peter vindt dat dit mes niet scherp is. „Stukjes pompoen blijven aan het mes han gen." Het zesde en laatste mes is het koksmes van Ikea. Te licht, maar best scherp, zegt Peter. Edwin denkt er het zijne van. „Weer te licht." Jeffrey komt met het mooiste woord van deze ochtend: dit mes is niet 'plankaansluitend'. Om te laten zien wat hij bedoelt, legt hij het snijvlak van het mes op de plank. „Je kunt onder het mes doorkijken, zie je dat? Met andere woorden: het sluit niet aan op de plank. De afwerking is bagger, toch voelt het mes best scherp aan." Slijpen De test levert twee winnaars op: de Victorinox en de Global scoren alle bei een 7,8. Dat de Sabatier slechts op de vierde plek zou eindigen, had niemand verwacht. Passieux: „De prijs is een belangrijk issue bij het kopen van een mes. Sommige mensen willen of kunnen er niet te veel geld aan uitgeven. Je hebt ze van een tientje, maar ook van 200 euro." Een tip van de experts? „Bepaal je budget, ga naar een vakhandel en laatje messen regelmatig slijpen door een vakman. Dan kun je er jaren mee vooruit." ONS PANEL Ze houden alledrie graag de messen scherp: de cuisinier, de slijper en de amateurkok. Betalen niet je vinger ft BESPAARTIP Voor weinig naar de beurs Niel moor ovoral verzekerd BOEK om Joodse polis woensdag 28 oktober 2015 44 EDWIN KATS, 47 JAAR. Patron cuisinier van restaurant Noble in Den Bosch. Behaalde op zijn 25ste als jongste chef ooit de SHV Meesterkok-titel. Ont ving meerdere Michelinsterren (De Swaen en La Rive). In 2008 verhuisde hij naar het buitenland, keerde in 2013 terug om Noble te openen. Hij snijdt elke dag. Ook thuis. PETER HERMELING, 47 JAAR. Amateurkok. Eigenaar van ontwerpbureau Bluemonque, heefteen passie voor koken. Peter houdt van messen die gezien mogen worden. „Ze staan in een mooi blokje op mijn aan recht. Het oog wil ook wat, toch?" JEFFREY PASSIEUX, 49 JAAR. Eigenaar van de Hollandse SlijpService. De familie Passieux slijpt al sinds 1795 messen en scharen, Jef frey is de zevende generatie. Bij gebrek aan opvolging is hij tevens de laatste. Passieux weet alles van messen, maar snijden doet hij weinig: hij eet liever buiten de deur. De nieuwe Android-versie Marshmallow maakt het mogelijk om met je vinger afdruk af te rekenen in de online Google Play-winkel. Vreemd genoeg is dat geen standaardinstelling, maar moet je dit zelf in stellen. De duurdere smartphone-modellen krij gen de nieuwe Android later. 133.889 vrachtwagens zijn er in Nederland, zo blijkt uit cijfers van CBS. Wie nu al een kaartje koopt voor de Beleggers- fair op 20 november in de Rai in Amsterdam, krijgt 50 procent korting. De beurs, met dagvoorzitter Jort Kelder, tientallen sprekers, cursussen en een quiz, is bedoeld voor iedereen die beter wil be leggen in 2016. Zie ook: beleggersfair.nl. Wie buiten Europa reist, is vanaf 2017 niet meer volledig verzekerd voor me dische kosten. Reizi gers binnen Europa krijgen de kosten vergoed volgens het Nederlandse prijs peil. Nu krijgt ieder een met een basis verzekering over de hele wereld deze kosten vergoed. Na de Tweede Wereldoor log is jarenlang strijd ge voerd om de uitkering van verzekeringspolissen van Joden. Regine Grüter be schrijft het conflict dat in Nederland beter uitpakte door de poldercultuur dan in de strijd cultuur van de VS. Strijd om gerech tigheid (Boom, €29,90). I L

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 49