2 3 Spelt is een vergissing &G0I I 3 DE KLANT IS KLOOTWIJK Het verzamelen van kunst is bereikbaarder dan ooit Alle moois dat over spelt verzonnen werd is pas echt van toepassing op haver PHILIPS SONICARE HX3I20 POWERUP 4 PRECISION CLEAN van zo'n kunstbeurs is datje er ano niem kunt snuffelen aan allerlei stij len en technieken. Vaak is ook de kunstenaar aanwezig, mocht je meer willen weten over een werk. Naar de Kunstwinkel Dat geldt niet voor The Public House of Art (TPHA), geopend in het Spie- gelkwarticr in Amsterdam. Het pand Voor in de agenda valt op tussen de chique galeries in de straat, die doorgaans vol staan met statig zilverwerk, indrukwek kende juwelen en Delfts blauw. Bij TPHA staat de voordeur altijd open. Op elke verdieping kunnen bezoe kers korte video's bekijken waarin exposerende kunstenaars hun wer ken uitleggen. Het aanwezige perso neel is jong, vlot en Engelstalig, op de achtergrond staat popmuziek aan. Oprichter Sid Sand: „Als ik geïnteresseerd was in kunst in een galerie, stoorde ik me aan de snobis tische houding van de mensen in dat wereldje. TPHA noemen we daarom een winkel. Meer zijn we namelijk niet." Aangemoedigd door de lage prijzen struin ik langs de verschillende ver diepingen. Ik doe m'n best, maar er is niets van mijn gading bij. „Slaag je nu niet, dan over een paar maanden wel," vertelt Sand. „Elke zes maan den stellen we met een andere cura tor weer een nieuwe expositie samen." Sand ziet de toekomst in ieder geval positief in. De eerste ves tiging is nog niet officieel geopend en er zijn al plannen voor een tweede. Niet veel later hangen er twee origi nele inkttekeningen van cartoonist Gummbah bij ons aan de muur. Die kwam m'n vriend tegen bij een sym pathieke galeriehouder waar de deu ren wagenwijd open stonden voor beginnelingen. Het zijn twee humo ristische striptekeningen en ik ver moed dat zelfs ik snap wat de kunstenaar bedoelt. Boven alles moet ik elke keer als ik ze zie hard lachen, zo platvloers zijn ze. Ze heb ben dan ook een minder opvallend plekje gekregen in de slaapkamer. De muren in de zitkamer moeten nog even wachten. Nu maar hopen dat de ketel het niet begeeft. Geloof ze niet, speltpredikers die kwaad spreken over tarwe. Koop haver. Dat is pas echt gezond. Grote letters op een pak beschuit. Spelt. Van Bolletje. Want we zijn betoverd. We denken dat spelt beter is voor ons dan tarwe. Spelt is ook tarwe. Oud soort. En dat is het 'm, zeggen speltpredikers, er zit nog 'oer-gezondheid' in. Bekijk de websi tes over spelt op internet. Eerst en vooral maken ze moderne tarwe hoogst ver dacht. Je kunt er zelfs aan verslaafd raken zoals aan morfine en opium, staat geschreven. Veel lelijks over tarwe, die ons de das om doet, al hadden we daar tot nu toe niets van gemerkt. Maar dan, er is niet eens veel goeds te melden over spelt. Je moet in spelt gewoon geloven. Spelt brengt veel minder op per hectare, maar vraagt niet om veel mest en doet het met minder bestrijdingsmiddelen. Mooi zo. Maar gezond? Nee, zegt de regering, bij monde het Voedingscentrum. Spelt is niet gezonder. Toch geloven we van wel, kan de regering de boom in, maakt Bol letje speltbeschuit en bakt toastjesko ning Van der Meulen Melba toast met spelt. Speltbrood is alom verkrijg baar en nie mand maakt zich er druk om dat het vaak om een mengsel gaat van tarwemeel en spelt. Zit ook in die be schuiten. Een vergissing. Alle moois dat over spelt werd verzonnen is pas echt van toepassing op haver. Granen komen van gras. Tarwe ook. Haver ook. Voorva deren ver weg, gingen grassen selecte ren op dikke zaden, en vermeerderen. Zoals wilde haver. Haver groeide mak kelijk op verschillende grondsoorten. Is nog steeds zo. Op schrale grond gaat het net zo goed als op klei. En weer meege nomen; weinig mest nodig en weinig bestrijdingsmiddelen. Maar opnieuw ook een veel lagere opbrengst dan mo derne tarwe. Vier jaar geleden is de Nederlandse Ha- verketen opgericht. Bedrijven en instel lingen doen samen onderzoek naar haver en wat er allemaal meer mee kan dan pap van maken. De Universiteit van Wageningen doet er enthousiast aan mee en ook hier kunnen we het horen. Van spelt is nooit bewezen dat het ge zonder is dan tarwe. Haver des te meer. Mag je zelfs op de verpakking zetten: supergezond. Gezondheidsclaims mogen bijna nooit, omdat ze zelden be wezen kunnen worden. Bij haver mag het. Maar die vreselijke pap. Maak er liever wat moois van. Wordt aan gewerkt. En kijk, een pak knackebröd met koeienlet- ters: haver. Van Bolletje. Een beginnetje. Maar haver wordt een hype. Wouter Klootwijk proeft en test producten woensdag 28 oktober 2015 GO Prijs: vanaf 37,90 euro Voelf prettig in de mond. Geen verschillende poetsstanden, geen druksensor en geen batterij-indicator. Poetsresultaat kan beter. Prijs: vanaf 17,99 euro Haalt meer plak weg dan een gewone borstel. Schappelijk geprijsd. Spartaans apparaat: één poetsstand en geen druksensor. Poetsresultaat kan beter. o O cc i 44 De tiende editie van de Affordable Art Fair vindt plaats van donderdag 29 oktober tot en met I november in Amster dam-Noord. Hier betaal je maximaal 6000 euro voor kunstwerken van begin nende en gerenommeerde namen. Info: www.affordableartfair.com Op 14 en 15 november vinden de Nationale Kunstdagen plaats in Ahoy Rotterdam. Hier vind je meer dan 1000 kunstwerken gecreëerd door 155 kunste naars. Info: www.kunstdagen.nl Tegelijkertijd vinden de kunstbeurzen Now Art Fair en Europ Art Fair plaats in het Rotterdamse stadioncomplex, ook hier vind je een groot aantal betaalbare werken. Info: www.nowartfair.nl, www.europartfair.nl. Daar weegt veel tegenop, zegt Wageningen. -> Reageren? wouter.klootwijk@persgroep.nl ST.6, Jenny fr>x. tri: Va .3y Bhence Herri Snl la^a, jVjtnd Boers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 47