Kraaien en eksters horen erbij Speerpunt uit 1000 v. Christus ZEELAND 11 Uit de Zeeuwse klei Zeeuwen in de buiten Angelique Aarnoutse (45) haalt inmid dels negenenhalfjaar het vuil op in de gemeente Vlissingen. Zelf vindt ze het niet bijzonder dat ze een 'mannen beroep' uitoefent. „Toen ik jong was, wilde ik drie dingen doen. Vuilnisvrouw zijn is daar een van", zegt de Vlissingse. Angelique is niet de enige vrouw in Zeeland die achter de vuilniswa gen 'hangt', weet ze. „In de gemeente Borsele is er ook een vrouw die vuilnis ophaalt." Voordat ze haar huidige baan aannam, is ze negen jaar badjuf geweest en acht jaar postbode. Twee beroepen die ook de lijst sieren van din gen die ze graag in haar leven wilde doen. Angelique heeft de Cios-opleiding gevolgd, en ze sport al haar leven lang. Dat komt goed van pas bij het werk als vuilnisvrouw. Zwaar vindt ze de arbeid dan ook niet. „Ik heb vroeger gevoetbald bij Vlissingen en later voor Zeeland Sport. Tegenwoordig zwem ik en loop ik hard", vertelt ze. Overigens kan Angelique momenteel haar vak niet uitoefenen. „In mei heb ik tijdens een kroegenvoetbaltoernooi in Vlissingen een zwa re knieblessure opgelopen. Op 7 september heb ik een nieuwe voorste kruisband gekregen en is mijn binnenste meniscus vastgenaaid." Karakter kan Angelique niet ontzegd wor den. Tot aan de operatie is ze blijven werken, én afgelopen juli heeft ze met de kapotte knie de Vierdaagse van Nijmegen voltooid. Begin december hoopt ze haar werk te kun nen hervatten. „Met de nieuwe kruisband kan ik straks weer alles doen." of een vervelende ziekte zijn. Kraaien, eksters en kauwtjes zijn niks schadelijker dan de me rels of vliegenvangers van wie ze het nest plunderen. Die merel vangt wellicht de rupsen waaruit prachtige vlinders tevoorschijn zouden komen en de vliegenvan ger vangt naast allerlei lastige vlie gen ook nuttige soorten, waaron der echte zeldzaamheden. Alle maal redenen om niet te snel met een oordeel klaar te staan over nut en schade en ook reden om terug houdend te zijn met ingrijpen. Over het algemeen overzien wij maar een heel klein deeltje van het speelveld dat levensgemeen schap heet. En als de boel uit ba lans raakt, zijn wij negen van de tien keer zelf de oorzaak. Nuttig Dat eksters en kraaien ook een heel nuttige rol spelen, zag ik nog deze week vanuit mijn luie stoel. Op ons erf zag ik voor de eerste keer ooit een ekster die recht op mij afkwam hippen. De reden zag ik pas toen ik opstond om te kijken wat er aan de hand was. Het bleek dat een vinkje zich te gen de ruit kapot gevlogen had en die lag dood onder het raam. Dat kon pas maximaal twee uur gele den gebeurd zijn en nu al was de ekster er om het kadaver op te rui men. Over nut en schade gespro ken...! Natuurjournaal doorChiel Jacobusse gen. Bijvoorbeeld door op duiven in de polder te gaan jagen of door konijnen als hoofdmenu te kie zen. En dan breken voor de kraaiachtigen weer betere tijden aan en zijn de kleine zangertjes de klos. Allemaal een kwestie van na tuurlijk evenwicht. En dat even wicht houdt niet in dat alles jaar in jaar uit hetzelfde blijft, maar juist dat er dit soort dynamiek in zit, waarbij over langere tijd be zien alles in balans blijft. Het is bepaald niet nodig om er op te wijzen dat kraaiachtigen HET ZEEUWSE LANDSCHAP Vorige week is het laatste stukje van deze column weggevallen en dat was jammer. Want dat was nou juist bedoeld om het 'zie-je- nou-wel-effect' tegen te gaan. De column ging over de havik die in Oranjezon de kraaiachtigen kort houdt en de gunstige invloed die dat heeft op de aantallen kleine zangvogels. Die hebben immers minder last van kraaien en eksters die hun eieren en jongen verslin den. Bovendien heeft de havik ook de sperwer en de boomvalk verdrongen en die nemen ook alle bei de nodige kleine zangertjes voor hun rekening. Gouden tijden voor de kleine zangertjes dus? Nou, daar valt toch wel het nodige op af te din gen. En daar ging die laatste alinea over. Natuurlijk komt er een mo ment dat de kraaiachtigen zo schaars geworden zijn dat het voor de havik niet langer loont om zich met kraaienjacht bezig te houden. De vogel zal letterlijk of figuurlijk zijn werkterrein verleg- hun tol heffen onder de kleine vo gels. Want dat gebeurt vlak onder het oog van de mensen en dat heeft de vogels een heel slechte naam bezorgd. Het aantal aanmoe digingen om eens iets over 'de schadelijkheid van kraaien' te schrijven, is niet gering. Maar op de keper beschouwd zijn die kraaien een belangrijke schakel in het voedselweb. Want als ze er niet waren, dan was er ongetwij feld een andere factor om het dy namische evenwicht in stand te houden. Dat kan ook een bacterie De Burghse onderwij zer J.A. Hubregtse heeft in de jaren voor de Tweede We reldoorlog zeer veel archeologi sche voorwerpen gevonden in de duinen van de Westeren- ban, ten westen van Haamste de. De voorwerpen dateren uit diverse perioden, variërend van steentijd tot nieuwe tijd. On der het vondstmateriaal bevin den zich enkele bronzen voor werpen uit de bronstijd (2000-800 voor Christus), waar onder een speer- en een pijl punt. In de loop van het tweede millennium voor Christus werd (vuur) steen - dat in de honderdduizenden jaren daar vóór als grondstof voor wapens en gereedschappen diende - ge leidelijk vervangen door brons, een legering van koper en tin. Zeeland bestond in de bronstijd uit een groot kust- veenmoeras achter een duinen en strandwallengordel. Het zompige landschap zal moeilijk bewoonbaar zijn geweest, zo dat het niet vreemd is dat er in Zeeland vrijwel geen voorwer pen uit die tijd bekend zijn. En kel in het hogere en drogere kustgebied waren de omstan digheden gunstig om zich te vestigen. De Zeeuwse bronstijd vondsten - in totaal nog geen tien - zijn bijna allemaal afkom stig uit de omgeving van de vroegere kustlijn. Enkel in Nieuw-Namen is aardewerk uit de bronstijd aangetroffen, maar deze plaats bevindt zich op de rand van het Vlaamse pleistoce ne dekzandgebied, waar meer nederzettingssporen uit de bronstijd zijn gevonden. De speerpunt van Schouwen is uniek voor de provincie Zee land. Hij is van een type dat in de late bronstijd, rond 1000 voor Christus, vaker voorkwam in andere delen van Nederland. Het voorwerp bestaat uit een bladvormige spits en heeft aan de onderkant een schacht, waar in men een houten lans stak. Ze worden daarom ook wel lanspunten genoemd. Het exemplaar uit de Schouwse dui nen zal oorspronkelijk als wa pen zijn gebruikt en het is niet duidelijk hoe het in de bodem terecht is gekomen. Het kan misschien verloren zijn, begra ven of gedeponeerd als offer in een natte context, zoals een ven in de duinen. WOENSDAG 28 OKTOBER 2015 Vrouw met karakter door Ronald Jongelings Angelique Aarnoutse is niet de enige 'vuilnisvrouw' in Zeeland, foto Lex de Meester Ekster, foto Chiel Jacobusse door Hans Jongepier Hans Jongepier werkt bij Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland. Bronzen speerpunt van de kust van Schouwen, circa 1000 voor Christus, foto KZGW

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 39